Originální název: Jít jen tak
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Mladá fronta - 1991
ISBN: 80-204-0235-7

Mladá fronta (1991) 80-204-0235-7 160
Index (Kolín nad Rýnem) (1987)

Soubor povídek lyrického ladění, jejichž námětem je svět dospívání a citového zrání.
Na cyklus povídek, situovaných do českého pohraničí 30. let, navazuje povídka z doby bezprostředně po válce. Hrdiny jsou dospívající chlapec a dívka, kteří objevují společně složitý svět dospělých a snaží se ho pochopit. Autor zachycuje prchavé pocity, atmosféru doby, vnímá svět a přírodu očima dítěte. Povídky byly publikovány v zahraničí až právě na poslední povídku souboru.
Povídky:
Žlutě krásná; Vlasová tresť hena; Jít jen tak a mít své šaty; Tak koho budu mít?; Čula; A co když umřu; Voní hřbitov vánocemi?; Dalsniba met Geiranger; Avšak; Modrý pták; Pokusy jsou nebezpečné; Prohraný match; Rybky; Jo, tak to chodí; Daleko za Nilem; A co jinak; Ceník lítosti
Zdroj: Městská knihovna v Praze (Založil/a: milanr)

Peetuliska
  3. 9. 2015, 9:30
První cyklus povídek nebo spíš krátkých příběhů měl společného hlavního hrdinu. Chlapce, který odkrývá své nitro, řeší první lásky a křivdy ve škole. Druhá samostatná povídka Uršulina předtucha, nás zavádí do pohraničí a řeší otázku vystěhování Němců. Uršula při balení věcí objeví maminčiny dopisy a začte se, od té doby neví, co si má myslet...

Prvních 18 povídek o chlapci mi přišlo průměrných, neurazí nenadchne. Uršulina předtucha se mi naopak líbila moc. Celkově dávám 70%