Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ledová odysea

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ledová odysea Originální název: Ledovaja odiseja
Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Nejnovější vydání:
Albatros - 1989
ISBN: 13-755-89
Počet stránek: 201
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (1989) 13-755-89 201

V novele A. Mironova Ledová odysea znovu ožívají pohnuté události osudné plavby sovětského parníku Čeljuskin, který se v létech 1933-1934 vydal na cestu podél severního pobřeží SSSR s úkolem prozkoumat severní mořskou cestu a pobřežní oblasti v průběhu jediného navigačního období. Expedici vedl vědec a polární badatel O. J. Šmidt a námořní kapitán V. I. Voronin. Oba muži podnikli společně už jednu úspěšnou plavbu po severní mořské cestě, a to v roce 1932 na ledoborci Sibirjakov, a ještě o dva roky dříve výzkumnou výpravu do Karského moře, tehdy na ledoborci Georgij Sedov.
Osud parníku Čeljuskin a jeho posádky patří k nejdramatičtějším kapitolám sovětské historie polárních výzkumných plaveb. Statečná plavba Čeljuskinu, jeho ztroskotání uprostřed ker v Čukotském moři, dvouměsíční pobyt ztroskotané posádky v ledovém táboře na plující kře a konečně záchrana čeljuskinců za pomoci sovětských letců, kdy sedmi nejstatečnějším byly uděleny první tituly hrdinů Sovětského svazu v historii země - všechny tyto události tvoří dějovou osnovu dokumentární novely, kterou na základě vlastních zápisků napsal jeden z nejmladších účastníků expedice. Přiblížil nám dny plné nebezpečí, těžké práce za nesnesitelných podmínek, ale i neutuchající víry v záchranu. Vytvořil tak napínavý, dějem a nečekanými zvraty nabitý příběh, který nepostrádá ani příklady přátelství, obětavosti, odvahy i naděje.
Když v roce 1984 chystal A. Mironov svoji prózu k jubilejnímu vydání, mohl v epilogu konstatovat, že tam, kde Čeljuskin před padesáti lety klestil budoucí plavební dráhu velké arktické námořní magistrály, vodí dnes atomové ledoborce konvoje dopravních lodí téměř po celý rok. Ani dnes však nikdo nezapomíná na průkopníky této cesty.
Edice: Knihy odvahy a dobrodružství (KOD) (Založil/a: vladislaus)

(více)  
Alexandr Mironov Alexandr Mironov
*1910 - †15.12.1992


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace