Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel

Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel Originální název: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Druhé město - 2013
ISBN: 978-80-7227-333-1

Druhé město (2013) 978-80-7227-333-1 78
Druhé město (2012) 978-80-7227-319-5 80

„Básnířka přijíždí do Nového světa jakožto básnířka a něco si veze s sebou a něco ji dostihne na její cestě.“
Poetry reading tour po východní a střední části Spojených států slouží jako odrazový můstek pro rozehrání mnoha dramatických situací i reflexí, vztahujících se ke kulturně odlišné — ale v lecčems podobné — povaze obou kontinentů i jejich obyvatel, stejně jako k otázce, jaká je povaha spisovatelského řemesla. V knize se střídají verše v češtině i angličtině, záznamy či fabulace dialogů, úryvky z kronik prvních příchozích a osadníků, popis České vesničky v Cedar Rapids i návštěvy Museum of Modern Art v New Yorku. Přitom se ale nejedná o cestopis ani reportáž, přes veškerou iluzi skutečnosti jsme na poli fikce: sledujeme příběh, do něhož náhle vstoupí smrt a který zároveň vypovídá o konci milostného vztahu. Kniha je nesena spojením myšlenkové reflexe a konfese, věcnosti a intimity, bezprostřednosti a odstupu. (Založil/a: s-reader)

inhalium
  18. 5. 2013, 17:22
Makarónský text nominovaný na Literu.
Fascinuje mě, že dílo navzdory pluralitě literárních postupů působilo v podstatě uceleně.