Originální název: Wintersmith

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-467-3

Talpress (2013) 978-80-7197-467-3 400
Talpress (2007) 978-80-7197-318-8 400

V devíti Tonička Bolavá porazila krutou Královnu víl. V jedenácti bojovala se starodávným zlem kradoucím těla. Ve třinácti Tonička musí čelit nové výzvě: chlapci. A chlapci mohou být trochu problém, když je vám třináct... Ale Zimoděj není doopravdy chlapec. Je to samotná zima – sníh, vichřice, rampouchy – to všechno dohromady. Když se zamiluje do Toničky, může jí udělat růže z ledu, ale jeho přirozeností jsou vánice a laviny. A chce, aby Tonička zůstala v jeho lesknoucím se zmrzlém světě. Tonička bude potřebovat všechnu svojí prohnanost, aby přežila do jara. Bude také potřebovat pomoc všech svých přátel, od mladých čarodějek až po legendární Bábi Zlopočasnou. A také je – Kristusmaríja! Tonička bude ještě potřebovat Svobodnej národ! Bude mít pomoc těch nejodvážnějších, nejhouževnatějších a nejsmradlavějších piktmužíků, jací kdy byli vyhnáni ze Země víl – ať už se jí to líbí nebo ne. Vypadá to, že to bude velmi chladné období, protože jestli Tonička nepřežije do jara – jaro už nepřijde

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Rames
  26. 6. 2013, 14:55
Opět špičatý klobouk dolů, pane Pratchette a děkuji za nádhernou češtinu i nečeštinu, pane Kantůrek.
Slovy Roba Kterýtena, byla jsem schopna vyrukovat aj na ty nejdelší slova, dojít až k jejich zadku a nakopat jim ho. Nezastavily mě ani tydlecty čárky, ani ty falešný obojaký středníci!
Tonička Bolavá má třináct let a zdá se, že z ní roste mocná bosorbaba. Zimoděj to bohužel neví a nabídne jí věčný ledový život po jeho boku. Kdo Toničku zná, ví jak tento příběh končí!
Bernadette
  9. 4. 2015, 16:18
Tonička mne tu kupodivu téměř vůbec neštvala, Fíglové, kterým do party přibyl modrý sýr opět fenomenální ("Jak ti hoří krematórium?"), mimo to spousta dalších výborných postav (slečna Velezradná zaválela)... a pan Pratchett opět dokázal, že za zdánlivě povrchními a veselými věcmi se dá skrýt hlubší a vážnější myšlenka...
Pim
  6. 3. 2014, 8:34
Třetí Tonička - bylo to zase fajn čtení. Některé hlášky Nag Mag Fíglů jsou prostě super. Malé modré mužíčky mám čím dál raději a klidně bych je uvítala i v dalších knížkách. Párkrát jsem se neubránila a kousek jsem přečetla nahlas a předala dál. Je mi fuk, pro jaké čtenáře to bylo psané. Mi se líbí. No a teď jsem zvědavá na jiné knížky od Pratchetta. Zatím jsem četla jen o Toničce... Viděla jsem film Zaslaná pošta a ten byl fakt super...
Babsi
  18. 5. 2012, 21:17
Tak tohle je další ze skvělých knih o Zeměploše, tahle je navíc vylepšena Svobodným národem, který je mi sympatický, protože ho pan překladatel přeložil do hantecu a jako obyvatelce Brna se mi to velmi líbí.. :D
zelvicka
  26. 4. 2010, 19:04
Tohle bylo docela dost špatný, na to, že to je od pana Pratchetta. Knížka, jejíž zápletka je postavená na jedný anglický básničce mě jako čecha moc neoslovila :(
A ani NacMacFíglové nedokázala ukrást z jinejch knížek dostatek vtipu. Toničku Bolavou nebrat.

---------------------

Bastett: Kniha sice tvořena pro anglické čtenáře byla, ale já jsem Čech a v Čechách žiji, tudíž hodnotím knihu tak, jak oslovila mě, ne jak mohla oslovit potencionálního anglického čtenáře ;)
MM1979
  26. 4. 2016, 6:07
Aby někdo nepodlehl mystifikaci vydavatelů a neuvěřil jim, že úžasná zeměplocha je série 41 knih (včetně jedné o Toničce, co u nás ještě nevyšla) .-) Sice vyšlo více jak 40 knih z prostředí Zeměplochy, ale v sérii úžasná Zeměplocha je knih 35. A Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj a Obléknu si půlnoc včetně úžasný Mauric jsou pouhé příběhy ze Zeměplochy (je to většinou i na přebalu) a nejsou součástí série Úžasná Zeměplocha. Pak byste tam mohli počítat i ostatní tituly Zeměplochy jako je Věda na zeměploše (Darwinovy hodinky a Koule), Průvodce po zeměploše či Výtvarné umění Zeměplochy a to nikdo nedělá ani největší fanoušci a vydavatelé… je o to, že ne vše, co má nálepku Zeměplocha (zmiňuje se o ploše či se na ní odehrává) je součástí úžasné série Úžasné zeměplochy :-) Jinak samozřejmě je to jen akademické pojednání o pojetí série spíše pro fanoušky. Ostatním může být úplně jedno, zda kniha je ze série či není, prostě se líbí, anebo nelíbí.
Jiří Felsenberg
  31. 1. 2014, 12:18
Takhle vzniká a vypadá opravdová zima! Přírodní síly, zima a léto, mráz a žár, muž a žena, rovnováha. Bravo Toničko, bravo Bábi, bravo Terry ...
mindyan
  12. 9. 2016, 13:58
Já ti nevím. S Pratchettem jsem začala teprve nedávno a zrovna Zimoděj mě moc neoslovil. Takový Zloděj času, ten už se mi líbil více, ale zrovna Tonička si asi mé srdíčko nezískala. Ještě zkusím přečíst pár Pratchettů a uvidíme jestli změním názor.
Bastett
  25. 6. 2011, 16:19
ZELVICKA: Při čtení tvého komentáře jsem byla na vážkách. Kniha mě také moc nezaujala, ale přeci jen byla tvořena hlavně pro anglické čtenáře.Samozřejmě, že jako češi nemůžeme být zaujmuti rozvinutím anglické básně. Ale zároveň některé okamžiky mě pobavili.
Nevím, opravdu váhám, jak ji ohodnotit.

---------------------

Nevím, opravdu váhám, jak ji ohodnotit.
Neo_3Dfx
  28. 6. 2013, 11:35
Celá Zeměplocha je velmi dobrá, ale kde se oběví nějaká ta bosorbaba - začíná okamžitě přituhovat (a tím nemyslím teplotu :D)
lu-ca
  27. 12. 2012, 21:43
Tuto knihu z nudy načetl můj kamarád, takže jsem to v podstatě nečetla, ale poslouchala. Každopádně byla jsem nadšená, dlouho jsem se tak nepobavila :D A jak zde bylo řečeno o přeložení do hantecu, musím říct, že coby valaška jsem tam pozorovala i dost té valašštiny, ale coby student brněnský, s hantecem taky souhlasím :D Prostě skvělá knížka :)
konecnaja
  13. 9. 2012, 22:16
Skvělá kniha, přečetla jsem ji opravdu se zájmem. Opět se Pratchettovi zase něco povedlo:) Díky téhle knize jsem si Toničku tak oblíbila, že si musím přečíst i ostatní knihy o ní. Jinak Svobodnej národ je úžasnej, vtipnej a dává knize podstatnou dávku humoru:)
Zdenik
  9. 2. 2012, 20:08
Ja mam Annicku Bolavou rada, stejne jako vsechny postavicky ze Zemeplochy. Nektere jsou vazne, vazene, vesele, vtipne, trapne, ale kazda z nich je osobnost. zemeplochu jsem zacal cist na stredni, pokracovala jsem na vysoke a stale, ackoliv jsem pracujici, se k ni vracim. A v kazde fazi sveho zivota nachazim v kazde postave neco noveho, kazde obdobi jsem si zamilovala jineho. A v tom je cele kouzlo Terryho.
Freya
  24. 8. 2011, 2:30
Jako ko, libi se mi to vic nez klasicke - humorne knihy od Pratchetta... Nerikam sice, ze je to buhvi jaka knizni nirvana, ale nakonec me to docela i bavilo, hlavne jsem byla zvedava co se vyklube ze Zimodeje...