Dokonce ani ne špatně

Dokonce ani ne špatně

Podtitul: Lesk a bída strunové teorie

Originální název: Not Even Wrong: The Failure of String Theory and the Search for Unity in Physical Law
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Paseka - 2010
ISBN: 978-80-7432-029-3

Paseka (2010) 978-80-7432-029-3 336

Fascinující teorie superstrun, která má ambici sjednotit všechny fyzikální interakce, začíná mít po letech dominance břitké kritiky. Peter Woit své pohledy na tuto teorii nazval podle výroku Wolfganga Pauliho, že fyzikální hypotézy se dají rozdělit do tří kategorií: buď jsou dobře, nebo špatně, anebo... dokonce ani špatně. A podle Woita patří strunová teorie do té třetí kategorie. V knize shrnuje historii částicové fyziky se zřetelem k předchůdcům strunové teorie, rozebírá současný stav strunové teorie a vypichuje ta nepříjemná data, která v lesku posledních let zůstala poněkud skryta: že tato teorie není experimentálně potvrzena, že některé její předpoklady stále zůstávají neprokázanými domněnkami a že strunoví teoretici zvláště v USA dosáhli jak nezdravé dominance mezi částicovými fyziky, tak jisté uzavřenosti a izolace od ostatních směrů teoretické fyziky. Jeho pohled na strunovou teorii je však nejen zajímavý, ale i potřebný pro každého, kdo chce mít objektivní znalosti té nejmodernější fyziky. (Založil/a: Prometheus.Nox)

Prometheus.Nox
  2. 6. 2012, 11:04
V první (neformálně) polovině knihy jsme seznámeni s historií částicové fyziky s podstatným a zajímavým přídavkem toho, jak k fyzice přispívala matematika. V druhé polovině se pak autor zaměřuje výhradně na strunovou teorii a především na její kritiku. Samotné téma je extrémně zajímavé. Autor se vyvaroval jakýchkoliv rovnic a snaží se psát populárním jazykem. Nicméně především v první polovině knihy používá v plné míře pojmy známé z vysokoškolských pokročilých kurzů částicové fyziky. Pro znalce to představuje zajímavé obohacení a připomenutí látky, pro laika se však může jednat o téměř nesrozumitelný text. První polovina tak může leckoho odradit. V druhé části knihy je situace o dost lepší, i když na podobný problém narazíme párkrát také. Autor předkládá opodstatněné argumenty v neprospěch strunové teorie a dává tak čtenáři možnost nahlédnout do aktuálního stavu vývoje v této oblasti fyziky z jiného pohledu, než jakého se mu dostává např. z médií. Až dost často se opakuje argument, že strunová teorie nepředpovídá žádné ověřitelné výsledky, naštěstí ale není celá diskuze jen o tom. Je vidět autorova snaha toto téma podat široké veřejnosti a jako takové určitě stojí za to se o něj zajímat. Celkově se mi výklad jako nelaikovi docela líbil, i když jsem také nerozuměl úplně všemu. Bohužel však kvůli zvolenému stylu použití náročné terminologie nemohu dát více než tři hvězdy, přeci jen se jedná o populárně-naučnou knihu a ne učebnici pro nastávající fyziky.