Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mimozemšťané a hvězdy

80%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Mimozemšťané a hvězdy
Autor:


Nejnovější vydání:
Albatros - 1990
ISBN: 13-862-90
Počet stránek: 189
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (1990) 13-862-90 189

Simona zajímají obzvláště dvě témata: setkání s mimozemšťany, které pro oboustranné nedorozumění často dopadá komicky nebo tragicky, a vesmírné cesty. Zdálo by se, že o dobrodružstvích kosmonautů ve vesmíru bylo už napsáno téměř všechno, ale Simon i tady má docela nové nápady. Hraje si s rozuzlením povídky tak, že vymyslí tři různé konce příběhu (Průkopník); vypráví nám o cestě do vesmíru, která se vůbec nekonala, protože byla z vědeckých důvodů fingována. Vypráví o manželce kosmonauta, která se nechala zmrazit, aby počkala 114 let na návrat svého manžela z cesty do vesmíru. Výprava se vrátí, ale jediný, kdo zahynul, byl její muž. Nejlépe napsaný je poslední triptych Mezi Zemí a Měsícem, kdy už v úvodu se pochybuje, zda se dá vymyslet něco nového o situaci, kdy kosmonautům dojde kyslík. Ale autor dokáže i takový příběh vyprávět nově a překvapivě. Simon je zkrátka autor překvapivých rozuzlení a vtipných point; má smysl pro humor, což přispívá k úspěchu jeho nejlepších povídek.
Edice: Knihy odvahy a dobrodružství (KOD) (Založil/a: vladislaus)

(více)  

Štítky

více  
Erik Simon Erik Simon

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Petr Košek
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 9. 2015, 10:55
Sbírka scifi povídek ze 70. let, které jsou i po 40 letech aktuální. Oceňuji hlavně aktuálnost etických témat a technické znalosti autora.

Šance najít ve vesmíru jiné myslící bytosti je těžko odhadnutelná. A i když připustíme, že takové bytosti potkáme, a dále že jsou přibližně podobné lidem - obé velice sporné předpoklady - , je varianta kontaktu nejhojnější ve fantastické literatuře, totiž setkání civilizací na přibližně stejném vývojovém stupni, ještě mnohem nepravděpodobnější, když uvážíme, že přes 99 % dosavadní historie lidstva připadá na dobu kamennou. Bytosti podobné lidem, které by mohli kosmonauti objevit na cizích planetách, by se tedy sotva nacházeli ve stadiu porovnatelném s naším, ale mnohem spíše na úrovni pravěké společnosti. Ale co by se autor science fiction staral o pravděpodobnost?