Psýché a smrt

Psýché a smrt

Podtitul: Démoni smrti ve folkloru, mýtech a snech

Originální název: Psyche and Death. Death-Demons in Folklore, Myths, and Modern Dreams

Emitos - 2012
ISBN: 978-80-87171-27-1

Emitos (2012) 978-80-87171-27-1 246

Edgar Herzog v této bezesporu unikátní publikaci zevrubně zkoumá vývoj lidských postojů ke smrti, a to jak postojů kolektivních, tak individuálních.

V první, mytologicko-etnologické části knihy se zaměřuje na kolektivní reakce na smrt, snaží se objasnit způsob, jakým v minulosti reagovalo lidstvo jako celek na setkání s obrazem smrti. Za tím účelem interpretuje řadu mýtů, rituálů a pozdějších lidových zvyklostí pocházejících prakticky z celého světa. Výsledkem této práce je nástin mytologického procesu, v jehož průběhu se obraz smrti vyvíjí od hrůzných archaických podob až do velmi diferencované podoby démona smrti v lidské podobě. Postupný vývoj a proměny obrazu smrti jsou výsledkem změn probíhajících v hlubinách lidské duše, projevem jejího religiózního zrání a růstu.

Ve druhé části knihy dokládá, že moderní lidé tento mytologický proces mnohdy prožívají ve svých snech. Díky snům, které jednotlivá stadia procesu přibližují vědomí, se může původně kolektivní vývoj stát individuální zkušeností. Lidé by měli usilovat o dosažení vědomého, individuálního a zodpovědného postoje ke smrti, neboť neschopnost postavit se smrti „tváří v tvář“ bývá častým zdrojem neurotického onemocnění. Smrt není negací a popřením života, je jeho neoddělitelnou součástí a podmínkou a je také možností individuální proměny do života nového. To je hlavní poselství Herzogovy knihy.

„Psýché a smrt mi při psaní knihy Sny a podsvětí posloužila jako jedinečný zdroj informací. Neznám žádnou sbírku mytického materiálu vztaženého ke snům, kterou by bylo možné s Herzogovou knihou srovnávat.“ J. Hillman (Založil/a: al-ma)

Myrddin33
  9. 11. 2013, 17:57
Myslím, že se jedná o jedinečnou knihu. A to jak z psychologického hlediska, tak z filosofického a thanatologického. Ano, tématika smrti je pochmurná, ale je to nedílná součást cesty každého stvoření a tak je důležité se o ni zajímat.
Kniha je brilantně napsaná a skvěle se čte. Člověk rozhodně nepotřebuje mít nějaké znalosti, aby ji rozuměl, protože vše je vždy skvěle popsané. Je zajímavé, jak se symbolika s postupem času proměňuje. Určitě knihu každému se zájmem o porozumění symbolice smrti vřele doporučuji!