Nebyli jsme svatí

Podtitul: Vzpomínky příslušníka československé zahraniční armády ve Francii a Velké Británii na válečná léta 1939–1945

Originální název: Nebyli jsme svatí
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Barrister & Principal - 2012
ISBN: 978-80-87474-60-0

Barrister & Principal (2012) 978-80-87474-60-0 192
Jota (1996)

Kniha Blahoslava Zavadila se od běžných vzpomínek účastníků války či od prací vojenských historiků v mnohém odlišuje, a to zejména svým poutavým vyprávěním a nebývalou otevřeností. Snad právě proto se po prvním vydání v roce 1996 setkala s velkým ohlasem a byla rychle rozebrána. Ačkoli její autor nepochybně patřil v boji mezi nejlepší, nijak se nesnaží glorifikovat své osudy, ale naopak sám sebe charakterizuje jako „průšviháře“, tedy vojáka nepříliš disciplinovaného v době výcviku a v civilním životě. Čtenáři svým upřímným svědectvím odhaluje mnohé, co jiní většinou zamlčeli, a otevírá tak některé problémy, jež jsou pamětníky běžně zatlačovány do pozadí. (Založil/a: al-ma)

Blahoslav Zavadil Blahoslav Zavadil
*23.02.1921 - †14.7.2000

vladislaus
  19. 5. 2014, 8:54
Pro milovníky válečné historie je to objevná kniha. O působení našich pěšáků na straně západních spojenců se mnoho nemluví, ví se spíše o našich letcích, takže pro mne bylo toto vyprávění novým poznáním.