První zemřel kancléř

První zemřel kancléř Originální název: První zemřel kancléř
Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Naše vojsko - 1968

Naše vojsko (1968) 188

O červencových událostech roku 1934 na vídeňském Ballhausplatz ví náš čtenář málo nebo vůbec nic. A přesto šlo o jedny z nejdůležitějších, ale i nejdramatičtějších hodin meziválečného Rakouska. Nacistický puč, při němž zahynul rakouský kancléř Dollfuss, soud nad jeho vrahy i pozdější události, které vyvrcholily anšlusem v březnu 1938, jsou tématem historicky velmi závažným a také vysoce atraktivním,nabitým dějem a překvapivými situacemi. Lze proto uvítat, že se autoři reportáže První zemřel kancléř rozhodli přiblížit čtenářské obci Magnetu tuto tragickou kapitolu rakouských dějin, předznamenávající mnichovské dny naší republiky. (záložka knihy) (Založil/a: delfinek)

Vladimír Bauman Vladimír Bauman

Miroslav Hladký Miroslav Hladký
*20.03.1919 - †1995

delfinek
  2. 6. 2012, 19:16
V roce 1934 došlo k pokusu o převrat v celém Rakousku,kdy NSDAP chtěla organizovaně sesadit vládu a nenásilnou cestou se dostat k moci za podpory Hitlera.Převrat se nepodařil,přestože nacisté byli prorostlí do všech státních složek i armády...a Hitler se od puče distancoval.Puč nepřežil kancléř Dollfuss a mnoho rakouských vlastenců.Viníci byli zastřeleni,ostatní posláni do koncentračních táborů,kde podpořili řady komunistů a sociálních demokratů,které Dollfuss na rozdíl od nacistů,tvrdě potíral.
Nový kancléř Schuschnigg v roce 1938 podlehl nátlaku Hitlera a přesvědčil prezidenta Miklase,aby NSDAP byla oficiální stranou,jejíž lidé pronikli do vlády,policie a armády.Pak už nic nemohlo zastavit Hitlera,aby nevstoupil do Rakouska a nepřičlenil ho s tichou podporou Mussolliniho k Velkoněmecké říši.
Hned po Rakousku obsadili nacisté Československo.
I po druhé světové válce nacisté působili ve vysokých politických funkcích,vyučovali na universitách a byl jim navracen majetek.Jako by soudy i soudci měli strach,že to může být zase jinak...a hlavně si neudělat nepřátele.