Teorie ničeho

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Mladá fronta - 2005
ISBN: 80-204-1156-9

Mladá fronta (2005) 80-204-1156-9 352

Nic ve svých rozličných odrůdách trvale fascinovalo lidskou mysl během celých tisíciletí. Filozofové zápasili o jeho uchopení, zatímco mystikové snili o tom, jak by si je mohli představit; vědci se je snažili vytvořit; astronomové se je marně snažili najít, logiky odpuzovalo, kdežto teologové se z něho snažili vyvodit vše; a matematikové v tom uspěli. Mezitím se básníci a klauni snažili vyvolat pro nic co největší povyk. Na všech těchto cestách k poznání vyvstávalo nic jakožto neočekávaně ústřední něco, na něž se jemně váže tolik základních otázek. Správné pochopení ničeho, jeho povahy, jeho vlastností a jeho schopnosti se skokem i pozvolna měnit je nezbytné, chceme-li porozumět, proč jsme tady a proč jsme schopni myslet tak, jak myslíme. (Založil/a: Prometheus.Nox)

Prometheus.Nox
  15. 6. 2012, 19:23
Autor pojal „nic“ z opravdu velmi mnoha úhlů pohledu. Zabývá se jím ve fyzice, matematice, filozofii a někdy dokonce i v teologii. Čtenáři však není vnucen žádný konkrétní názor, Barrow naopak objektivně předkládá a vysvětluje různé pohledy na věc. Většina knihy je však historickým průvodcem těchto pohledů. Jen menšinová část zabývající se množinami a dále moderní kosmologií (a rolí tzv. vakuové energie v ní) je tažena ze současnosti. Tím mě kniha trochu zklamala - dal bych přednost opačnému poměru, tedy více přítomnosti a méně minulosti. Kdyby to šlo, udělil bych 70 %. Ale vzhledem k tomu, že kniha je skutečně populárně naučná a autor dává do souvislosti „nic“ s mnoha fenomény kolem nás a to zajímavým a čtivým způsobem, zaslouží si zaokrouhlení na 4 hvězdy.