Přišel jsem vás zabít

Přišel jsem vás zabít Originální název: Przyszedlem pana zabic
Poprvé vydáno celosvětově: 1971

Naše vojsko - 1977

Naše vojsko (1977)

Příběh není detektivkou, ale pokouší se o řešení závažné problematiky viny a trestu za nacistická zvěrstva v druhé světové válce.

Téměř dvacet let po válce chce bývalý člen partyzánské skupiny,která byla zradou zlikvidována, vykonat někdejší rozkaz svého velitele a zastřelit velitele gestapa, jenž si dnes poklidně žije bohatým životem továrníka v NSR. Přijíždí do NSR a dodá německé prokuratuře závažné usvědčující materiály. Brzy však pochopí, že ho západoněmecká justice nepodpoří. Navštíví tedy sám muže, který ho mučil a zabil mu ženu i dítě. Továrník má strach, hledá výmluvy, ospravedlnění, hraje o čas, až se nakonec rozhodne řešit situaci způsobem, kterému během války uvykl...

Do této dramaticky vypjaté situace vpadá nic netušící továrníkova dcera Eva a její snoubenec. Mladá generace, která se na problémy fašistické minulosti dívá očima těch, kdo nechtějí jen úzkostně přežít, ale naplno prožít svůj život v míru, si plně uvědomuje odpovědnost i vinu svých otců. Dcera se zříká otce, který jí zatajil svou fašistickou minulost. Její radikální rozhodnutí naplní polského hosta vírou v budoucnost, jejíž osudy se už nikdy nesmí octnout v rukou militaristů.

Kniha plná dramatických zvratů a vzrušujících dialogů nemůže neupoutat čtenáře, který jistě ocení nejen její napínavost, ale i obsahovou závažnost. (Založil/a: delfinek)

Stanislaw Goszczurny Stanislaw Goszczurny
*25.09.1929 - †13.05.2003