Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Smrt Múz

85%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Smrt Múz Originální název: Smrt Múz
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Torst - 2012
ISBN: 978-80-7215-433-3
Počet stránek: 516
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 6x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Torst (2012) 978-80-7215-433-3 516

Po několika letech přichází nakladatelství Torst s novým prozaickým debutem zásadního významu. Román Smrt Múz Marie Michlové (* 1989), studentky historie na pražské Filozofické fakultě, je skvěle napsanou prózou založenou na mimořádně zručně utkané kombinaci fikce a skutečnosti. Hlavní postava románu John Smith kráčí Skotskem první poloviny 19. století po boku tehdejších literárních velikánů, přičemž se jakoby bezděky stane jedním z nich. Celý román je protkán jemným humorem, pramenícím v kontrastu velikánství a všedního běhu života, v náhodách, které mění malé ve velké a naopak. Smithův komentář popisovaných událostí je prostořeký a přímočarý, v jisté natvrdlé bezelstnosti a bezohledné přímosti hlavního hrdiny tkví jedinečné kouzlo. Smith jako by velikány své doby poměřoval jakousi „normalitou“, přičemž i tato normalita je v podstatě nenormální.

Kniha vypráví o tom, jak literatura ovlivňuje život, ten pak ovlivňuje literaturu, a ta opět zasahuje do života samotného. Román Smrt Múz zaujme čtenáře vedle mimořádné zábavnosti a čtivosti též neuvěřitelnou hloubkou autorčiných znalostí literárního prostředí dané doby i literatury samotné, dokonce i přímá řeč historických postav románu vychází z jejich skutečných výroků. V současné české próze nemá román Marie Michlové obdobu. (www.torst.cz) (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

ribička
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 12. 2015, 8:04
Kniha je trochu obsáhlejší, to je pravda. Nicméně je neuvěřitelně zajímavá. Mě tedy toto období literatury opravdu velmi zajímá. To, jak žila jedna generace spisovatelů a básníků... Průniky fiktivní osoby s lidmi, co skutečně žili a ovlivnili světovou literaturu na základě reálné badatelské práce... Ruku na srdce, takovéhle dílo tohoto formátu a kvality, které by se dalo příjemně číst, žádný jiný český autor nenapsal.
daisy miller
40% 40% 40% 40% 40%
  24. 3. 2013, 10:30
Nepochybuji o tom, že autorka toho spoustu přečetla a nastudovala, orientuje se v dobovém kontextu a zajímavě propojuje osudy vymyšleného hrdiny s významnými lidmi kulturního světa - ať už anglického či francouzského. Na druhou stranu jsem se nemohla ubránit pocitu, že by knize prospělo daleko více, kdyby byla tak o polovinu kratší (je zajímavé, že autorka některé motivy - setkání se Scottem, rozhovory s Lockhartem, snaha získat cenu Geoffreyho z Monmouthu, milostné eskapády,atd. stále dokola opakuje bez výraznějších obměn; na druhou stranu některé zajímavé momenty - soužití s literárními postavami - naznačí jednou a pak se k nim skoro nevrací). Ale uznávám, že historickému románu sluší spíše větší rozsah:-)
Také se mi úplně nelíbilo skloňování některých anglických jmen, stejně jako používání hovorové češtiny ("kór", "týpek", "je to blbý",...), což mi do období anglického 19.století úplně nesedělo.
elizabethl
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 6. 2012, 12:52
Zajímavé, poučné, čtivé, takže fakt jako doporučuju! IMHO jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla...