Smrt Múz

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Torst - 2012
ISBN: 978-80-7215-433-3

Torst (2012) 978-80-7215-433-3 516

Po několika letech přichází nakladatelství Torst s novým prozaickým debutem zásadního významu. Román Smrt Múz Marie Michlové (* 1989), studentky historie na pražské Filozofické fakultě, je skvěle napsanou prózou založenou na mimořádně zručně utkané kombinaci fikce a skutečnosti. Hlavní postava románu John Smith kráčí Skotskem první poloviny 19. století po boku tehdejších literárních velikánů, přičemž se jakoby bezděky stane jedním z nich. Celý román je protkán jemným humorem, pramenícím v kontrastu velikánství a všedního běhu života, v náhodách, které mění malé ve velké a naopak. Smithův komentář popisovaných událostí je prostořeký a přímočarý, v jisté natvrdlé bezelstnosti a bezohledné přímosti hlavního hrdiny tkví jedinečné kouzlo. Smith jako by velikány své doby poměřoval jakousi „normalitou“, přičemž i tato normalita je v podstatě nenormální.

Kniha vypráví o tom, jak literatura ovlivňuje život, ten pak ovlivňuje literaturu, a ta opět zasahuje do života samotného. Román Smrt Múz zaujme čtenáře vedle mimořádné zábavnosti a čtivosti též neuvěřitelnou hloubkou autorčiných znalostí literárního prostředí dané doby i literatury samotné, dokonce i přímá řeč historických postav románu vychází z jejich skutečných výroků. V současné české próze nemá román Marie Michlové obdobu. (www.torst.cz) (Založil/a: al-ma)

ribička
  24. 12. 2015, 8:04
Kniha je trochu obsáhlejší, to je pravda. Nicméně je neuvěřitelně zajímavá. Mě tedy toto období literatury opravdu velmi zajímá. To, jak žila jedna generace spisovatelů a básníků... Průniky fiktivní osoby s lidmi, co skutečně žili a ovlivnili světovou literaturu na základě reálné badatelské práce... Ruku na srdce, takovéhle dílo tohoto formátu a kvality, které by se dalo příjemně číst, žádný jiný český autor nenapsal.
daisy miller
  24. 3. 2013, 10:30
Nepochybuji o tom, že autorka toho spoustu přečetla a nastudovala, orientuje se v dobovém kontextu a zajímavě propojuje osudy vymyšleného hrdiny s významnými lidmi kulturního světa - ať už anglického či francouzského. Na druhou stranu jsem se nemohla ubránit pocitu, že by knize prospělo daleko více, kdyby byla tak o polovinu kratší (je zajímavé, že autorka některé motivy - setkání se Scottem, rozhovory s Lockhartem, snaha získat cenu Geoffreyho z Monmouthu, milostné eskapády,atd. stále dokola opakuje bez výraznějších obměn; na druhou stranu některé zajímavé momenty - soužití s literárními postavami - naznačí jednou a pak se k nim skoro nevrací). Ale uznávám, že historickému románu sluší spíše větší rozsah:-)
Také se mi úplně nelíbilo skloňování některých anglických jmen, stejně jako používání hovorové češtiny ("kór", "týpek", "je to blbý",...), což mi do období anglického 19.století úplně nesedělo.
elizabethl
  23. 6. 2012, 12:52
Zajímavé, poučné, čtivé, takže fakt jako doporučuju! IMHO jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla...