Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Duha gravitace

84%
4 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Duha gravitace Originální název: Gravity's Rainbow

Nejnovější vydání:
Volvox Globator - 2006
ISBN: 80-7207-603-5
Počet stránek: 774
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 51x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 4x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Volvox Globator (2006) 80-7207-603-5 774

Titul Pynchonova románu odkazuje na obloukový opar výparů, které po sobě za 2. světové války zanechávaly na obloze německé rakety V-2 a naznačuje tak krutou a temnou parodii daného slibu, že Bůh už nikdy nezničí lidstvo. Historie je však velký podvod, namísto potopy přichází zničující oheň z nebes, v kterém se ocitá hlavní hrdina románu Tyrone Slothorp. Pynchonův román je jednou z nejhlubších, nejlepších a nejvynalézavějších společenských sond americké společnosti a stává se současně jakýmsi encyklopedickým průvodcem 2. poloviny 20. století. Čtenář bude v knize marně hledat tradiční zápletku, není zde pouze jediný příběh, ale téměř každá stránka nabízí nové prostředí, nové myšlenky, množství charakterových rysů, s mnohými historickými a kulturními odkazy. Tato nádherná a poněkud složitější próza, však nikdy nedá odpověď na otázku ohledně lidské smrtelnosti a správnosti rozvoje technologií, v tom však možná spočívá její výzva, která podněcuje změnu stavu vědomí. (Založil/a: 3hana)

(více)  

Štítky

více  
Thomas Pynchon Thomas Pynchon
*18.05.1937

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

domingo
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 3. 2010, 19:22
Subjektivně? Nejlepší kniha všech dob.
Je tam všechno. Styl - Pynchonovo vypravěčství je nevylepšitelné. Vyžívá se v dlouhých větách a popisech, ale i ty působí neuvěřitelně živě, mají obrovskou obrazotvornost a plasticitu - úvodní popis "banánového ráje" na vojenské základně budiž příkladem. Námět - příběh Tyrona Slothorpa není rozhodně jediný, Gravity's Rainbow skýtá epizodních příběhů celou řadu a téměř každý by sám o sobě mohl být nosným prvkem samostatné prózy. Přesah - ukažte mi druhou knihu, která se chápe historie takto svébytným a originálním způsobem.
Pynchonovo stěžejní dílo ovlivnilo obrovské množství pozdější tvorby, prakticky stálo u zrodu americké postmoderny (tedy autorů jako Vonnegut, McCarthy nebo třeba Palahniuk), svého autora etablovala jako jednoho z největších spisovatelů 20.století...
Já tuhle bravurní studii americké společnosti, která učinila 95% později napsaných knih na totéž téma naprosto irelevantními, četl s přestávkami asi čtyři měsíce, protože je napsaná velice složitě. Co je ovšem pozoruhodné - Pynchonovi se vůbec nerozpadá pod rukama, přestože neustále odbočuje, vrací se, zabírá jednu věc z několika úhlů, rozostřuje, přibližuje se a střídá emický náhled s etickým. Prostě drží pohromadě - což je při ambicích a tematickém i faktickém rozsahu knihy malým zázrakem.
Z válečných románů mám kopřivku a téměř žádný jsem ani nedočetl do konce, ale Gravity's Rainbow ani válečným románem není, přestože by se to dalo označit za jakousi "fasádu". Je to komplexní, propracovaná sonda do struktury života v USA, která má jedinou nevýhodu: přečtete ji a už vám přijde zbytečné číst něco dalšího na podobné téma. (5/5)
karel777
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 6. 2010, 17:35
Výborná kniha která podle mého názoru dokonale vystihuje posedlost technickým pokrokem a hledáním absolutní racionální pravdy, jež je typická pro moderní společnost.