Děvčátko, rozdělej ohníček. Na cikňi na bari, čarav tro voďori

Děvčátko, rozdělej ohníček. Na cikňi na bari, čarav tro voďori
Originální název: Děvčátko, rozdělej ohníček Na cikňi na bari, čarav tro voďori

Odeon - 2005
ISBN: 80-242-1483-0

Odeon (2005) 80-242-1483-0 256

Příběh o životní pouti Roma Andreje Dunky začíná v osadě na Poljaně, těsně vedle sovětské hranice, ale brzy se přesouvá na pražský Žižkov. Rodina posílá malého Andreje krást. Chlapec projde různými "asimilačními institucemi", křižuje republiku vlakem, setkává se s lidmi... Jde o krásný, krutý, jedinečný i typický příběh - příběh o poválečné anabázi slovenských Romů do českých zemí. Autor v knize spojuje literární dovednost s poutavým vyprávěním a zřetelným sociálně-etickým posláním.
Autorův debutový romány se stal vítězem 10. ročníku Literární ceny Knižního klubu (Založil/a: jamalka)

Martin Šmaus Martin Šmaus
*25.06.1965

cisty
  15. 12. 2013, 8:54
Úžasná kniha! Úplně každé slovo jsem autorovi uvěřila, takhle nějak se opravdu příběh mohl stát. Výborně jsou vylíčeny pocity hlavního hrdiny, např. jeho první milostný zážitek s Markétkou, popis jeho pobytu v léčebně, vyprávění o osudech dalších příbuzných, atd. Zasloužená Magnesia litera!
mauama
  29. 11. 2012, 3:19
já jsem si to fakt užila,byla a jsem nadšená z češtiny a tahle knížka je radost číst.díky pane Šmaus!díky nastokrát!