Židle pro Štefana

Originální název: Židle pro Štefana

Host - 2008
ISBN: 978-80-7294-280-0

Host (2008) 978-80-7294-280-0 176

Vypravěč románu je typickým nehrdinou. Žije ve fungující rodině, má dobře placenou práci a volný čas tráví lezením po horách nebo v hospodě u piva. Brzy mu však připadá, že rodinný život a práce uzurpují příliš mnoho jeho času a myšlenek, přitom však nenaplňují jeho život hlubším smyslem. Zpočátku uniká s kamarády do hor, posléze stále častěji do hospody. Jeho alkoholické jízdy na malém městě budí čím dál větší pohoršení a končí vyhazovem z práce, rozpadem rodiny a ústavní léčbou. Pak se za plotem jeho domu objeví Svědci Jehovi, aby dali jeho životu nový smysl... (Založil/a: jamalka)

cisty
  19. 1. 2014, 12:03
Úžasný příběh, autor výborně dokáže popsat stavy duše vyděděnce společnosti. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zrovna tak jako v Děvčátku jsem obdivovala, jak autor dokázal věrohodně popsat život romské kultury, teď jsem fascinována, jak skvěle dokáže zachytit vztahy mezi členy sekty.
Dílo vede k zamyšlení nad tím, čím je pro člověka bohatství. Hlavního hrdinu a jeho touhy naprosto chápu.
Mne kniha oslovila, dlouho o ní budu přemýšlet, budu se k ní určitě vracet a těším se na další díla tohoto autora.
Fuzik
  6. 10. 2012, 17:01
Kniha je příběh života. Života dobrého/špatného, odpovědného/neodpovědného, uvěřitelného/neuvěřitelného. Nehodící se škrtněte. Jen se soudem nepospíchejte.
Pulec
  30. 5. 2016, 18:13
Asi dám knize ještě druhou šanci, protože po excelentním dílu Děvčatko, rozdělej ohníček, které nemá v české próze konkurenci je kniha Židle pro Štefana nemalý propad dolů. Třeba pak časem najdu něco, co jsem při prvním čtení přehlédl a své hodnocení tohoto titulu zvýším. Každopádně pan Šmaus nasadil Děvčátkem hodně vysokou laťku, kterou se překonat asi hned tak nepodaří. Těším se ale už nějaký čas na další knihu a držím palce, aby spatřila světlo světa s úspěchem, podle autorových představ.
mauama
  6. 11. 2012, 5:18
snažila jsem se nepospíchat. dva roky, co jsem to přečetla a ještě teď mě to štve. mám slabost pro zoufalce,ale mnohastránkový nářek nad tí,že nevím,co chci a jestli to chci,už bych nerada četla.myslím, že si to máme zapisovat do deníků. a Děvčátko.... byla tak krásná kniha!