Vteřinu poté

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3508-0

Knižní klub (2012) 978-80-242-3508-0 416

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší - najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo - za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný...
Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti...
Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany. (Založil/a: jatox)

illy
  5. 3. 2013, 19:17
Tak nám napadli Ameriku. Budeme sledovat dění ve společnosti bez elektřiny. Návrat do středověku, do doby kdy vyhrává silnější. I když autor trošku mentoruje, trošku hrozí prstíčkem a nevyhne se patosu, jednoznačně je to výborné čtení. A pokud přežijete nějaké to salutování se slzami v očích, modlení, citování ústavy a několikeré zpívání americké hymny, pak budete odměněni solidním koncem, který se nenese zcela vduchu happyendovských závěrů. Doporučuji. (Kdo chce něco drsnějšího a tuzemského, je tu výborná TMA od Ondry Neffa)
psychoklara
  8. 12. 2014, 9:41
Rozporuplná kniha. Na jednu stranu z ní čiší americká nátura, ale přesto je to strhující čtení, které rozhodně přináší důvod k zamyšlení.
Ze začátku na mě příběh působil vysloveně „béčkově“. Některé události i dialogy byly tak přitažené za vlasy, že jsem váhala jestli je to spíš scifi nebo prostě jen Amerika :). Například v té části, kdy John těsně po katastrofě na dálnici uvidí ženu v nesnázích, kterou nedokáže popsat jinak než 180 cm vysokou blondýnu s dokonalým tělem a které později ve svém autě zkoukne zadek. Ona mu o pár chvil později sdělí, že si všimla, že jí zkouknul zadek, ale že to chápe, protože se stalo něco hrozného a všichni jsou teď pod hrozným tlakem, takže se za to na něj nezlobí a nechce, aby kvůli tomu měl výčitky svědomí :).
Tady jsem vážně přemýšlela, že knihu odložím. Podobných absurdit a praštěných dialogů naštěstí s narůstajícím počtem přečtených stránek ubývá a později nechyběly ani okamžiky, které mi hnaly slzy do očí. Je to velmi silné téma a přestože není zpracované dokonale, hodně na čtenáře zapůsobí.
Velké rozdíly v hodnoceních uživatelů jsou pro mě naprosto pochopitelné. Rozhodně každému doporučuji knihu přečíst a udělat si vlastní názor.
Mimochodem, co takhle chovat králíky? :)
Kanuska
  27. 11. 2012, 20:44
Téma velmi zajímavé a také velmi aktuální - tomu dávám 4*
Příběh tuctový, předvídatelný a chvílemi i nudný. Ani mne tak nezajímalo kdo to provedl, ale to jak se s tím lidé vypořádají. Bohužel postavy se mi nedostaly pod kůži a příběh samotný mi přišel neosobní.
Což bylo možná i způsobeno tím, že tam furt mleli o tom, že jsou přece pořád všichni američani. To bylo takové povznesení Američana nad člověka. Jsme američani a měli bychom se k sobě chovat lidsky - jako by člověk jako takový neměl své zvířecí instinky k přežití.
Potulný mnich
  2. 12. 2012, 15:24
Příběh, který by se mohl opravdu lidstvu stát a který bych opravdu nechtěl zažít... Jen si vzpomeňme, když nám vypadne elektrika na jednu hodinu,maximálně na den jak nadáváme:-) Musíme si všichni přiznat, že jsme otroci dnešní techniky,ať chceme či nechceme.
blaufik
  26. 8. 2016, 17:50
Celkově bych knihu shrnula jako veliké zklamání i přes pozitivní ohlasy jsem od ní nedostala to, co jsem očekávala. Námět to byl doopravdy úžasný, ale myslím si, že si zasloužil daleko lepší zpracování. Nejvíce mi vadil typický Amerikanizmus a hlavní hrdina, který byl tak trochu všeználek.
dalimoni
  8. 9. 2012, 14:21
Vynikající kniha. Postapokalyptický román, který popisuje na příběhu jednoho města, jedné rodiny situaci, kdy najednou přestane fungovat elektřina a nefunguje také vše spojené s elektronikou včetně současných moderních automobilů, mobilních telefonů, rádii.... Postupně společnost dostává na středověkou úroveň, kdy lidé mají jediný zájem, najít něco k snědku. Formují se gangy, které vraždí, loupí a kanibalizují. Současný moderní člověk je rozhořčen, když vypadne proud na pár hodin, ale představte si, že najednou nejde proud, nejezdí auta, nefuguje spojení a trvá to den, dva, týden, měsíc....., pomoc nikde.... Kniha je opravdu skvěle zpracována a čte se jedním dechem a ukazuje, jak je současná společnost závislá na elektrické energii. Určitě doporučuji všem k přečtení.
Francesco
  21. 11. 2013, 12:49
Čtivý příběh o apokalypse, která se může stát za hodinu, den, měsíc, rok.... Kniha se mi velmi líbila. Obdobný příběh jako od Ondřeje Neffa - Tma.
Childe
  1. 1. 2016, 15:05
Promarněná šance na dobré post-apo, je to celé plné amerických vlasteneckých klišé a nepříliš sympatických hrdinů. Hlavní postavou je čistě náhodou bývalý voják, nyní profesor, otec dvou nezletilých a taky čerstvý vdovec (to kdyby se ojevila nějaká opuštěná blondýna). Náhodou bydlí v horách, má mimochodem plnou skříň zbraní a zcela náhodou je tu k dispozici partička vojenských studentů a pár stovek válečných veteránů k ochraně amerických hodnot. Zbytek obyvatel si samo neumí ani zavázat tkaničky a čeká až je místní samospráva, vláda a armáda zachrání....
Vlastně už jste to četli, viděli a slyšeli už stokrát. Nyní tedy v podání ne s Marťany, ne s upíry a ne se zombie nebo neznámými viry ale ve světě bez elektřiny.
Nejlepší postava: plyšový zajíc Klik
Ponaučení z knihy: Současná generace je nejrozmazlenější a nejzranitelnější za celou historii lidstva
Citát: "Zhasněte světla, zastavte přívod vody do toalet, zavřete lékárny a vypněte televize, které nám říkají co máme dělat, a jsou z nás bezmocné ovce"
PS. Přidal bych ještě vypněte strýčka Googla a ovce ani nebudou vědět jak rozdělat oheň
Lucy1994
  3. 6. 2015, 19:19
Až moc reálná a smutná knížka. Čím více jsem se blížila ke konci, tím více jsem i nechala za sebou stopy slz. Všech mi bylo strašně líto, hlavně i těch pejsků. Celkově je to napsáno tak, že člověk doufá v dobrý postup, který ale nepřichází. Ten, kdo chce knihu se šťastným koncem, ať toto raději ani nečte.
Master Chief
  22. 11. 2014, 18:32
Zajímavá kniha o tom, jak by lidstvo přežilo bez elektriky. Do půlky fakt výborný, úplnej survival, ale od půlky tak do tří čtvrtiny to trochu polevilo. Začalo víc řešit, a míň se bojovalo o přežití. Později se však ten nádech apokalypsy a boje o přežití vrátil. Celkově bych zhodnotil jako skvělou knihu. Rozhodně stojí za přečtení a až vypadne proud na dýl jak 3 dny, tak budu vědět, jak se opatřit.
evasamankova
  26. 9. 2013, 18:20
Velmi děsivá kniha. Od jejího přečtení nemívám při výpadcích proudu dobrý pocit. Silné čtení, po kterém si člověk připomene, jak krásný ten současný svět je, a jak je přehnaně závislý na moderní technice. Přijdete o to a stane se z vás zvíře. Brr.
Papercut
  20. 12. 2012, 14:20
Opravdu veliké překvapení, nic takového jsem neočekával. Hutný příběh o tom co by kdyby, který vyniká svou syrovostí a uvěřitelností mě ke knížce doslova přikoval. S hlavními postavami jsem se dokázal výborně sžít a jejich útrapy jsem prožíval s nimi. Po dlouhé době kniha u které jsem se přistihl se slzami v očích a na konci knihy se strachem, aby nás něco takového nepotkalo.
plobb
  6. 1. 2017, 6:37
Svět kde věci, které bere dnes jako samozřejmost nefungují. Vteřinu poté se začne odvíjet dramatický příběh o záchranu sebe sama, rodiny, komunity. Knihu jsem opravdu četl jedním dechem. Velmi dobře napsaný post-apo román. Krutý, ale docela realistický pohled na svět a na nás samotné. Doporučuji.
jindo
  15. 9. 2016, 14:22
Knihu jsem přečetl jedním dechem na dovolené. Když pominu americký nacionalismus, tak příběh má spád a můžeme doufat, že to je jen fikce a nikdy se to nestane skutečností.
Pajaanch
  10. 1. 2016, 17:16
Zajimave tema. Realne situace boje o preziti. Behem cetby cloveku vyvstane na mysl jak zranitelni jsme v dnesni dobe plne techniky a jake jsou ty skutecne zakladni lidske potreby. Dej se odvijel plynule a svizne. Mentalita a pohled typickych americanu pribehu moc nesvedcila ale dej popisoval situaci v konkretnim miste takze to tam nakonec jaksi patrilo.
katze
  16. 8. 2014, 19:57
Tohle mě tak trochu vyděsilo, ale o to víc mě láká takové knihy číst. Šílené, jak málo stačí k tomu, aby lidé přestali být tím, kým jsou.
Gagarin
  2. 4. 2013, 10:21
Hodně mrazivé uvědomnění si křehkosti dnešního moderního světa... Jdu si koupit pár konzerv a zbraní...
ActiveWind
  5. 1. 2013, 15:28
Kniha v první polovině působě velmi realisticky. Příběh který by se skutečně mohl stát. Postupem času ale autor ale až moc rychle tlačí příběh kupředu jako-by chtěl knížku už už dokončit. Příliš často se objevuje téma americkosti versus ostatní. Pro mě toto podstatně sráží kvalitu a celkový zážitek z knihy.
knihomol26
  24. 12. 2012, 11:16
Kniha se čte jedním dechem díky velice zajímavému námětu a realistickému vykreslení selekce lidstva po jaderné katastrofě, ale...Amerika. Ať žijí Spojené státy. Sláva americké vlajce. Kanibalismus v Rusku? Ano, to je samozřejmě možné. Ale v Americe? Nikdy, to přece není možné, vždyť tady jsme přece v Americe. Připomínání toho, že my jsme přeci Američané na každé třetí až páté stránce a také nejnesympatičtější knižní hlavní hrdina bohužel snižují zážitek z této knihy.