Originální název: La reine Margot

Alpress (2007) 978-80-7362-406-4 543
Alpress (2003) 80-7218-947-6 531
Svoboda (1992) 80-205-0188-6 543
Svoboda (1976) 25-021-76 549 Překlad Jarmila Fialová

Královna Margot se narodila v květnu 1553 manželům Kateřině Medicejské a Jindřichovi II. Margot je katolička, za manžela je jí po důkladné politické úvaze vybrán protestant Jindřich Navarrský, muž nemilovaný, ba časem přímo nenáviděný. Je to jedno z nejkrvavějších období francouzských dějin: války mezi katolíky a hugenoty, které vyvrcholily děsivou bartolomějskou nocí. Během zběsilého vraždění hugenotů v Paříži je Jindřich nucen naoko přestoupit na katolickou víru. Život si prozatím zachrání, ale natrvalo v bezpečí určitě není. V pozadí pletich a zákeřností stojí Kateřina Medicejská, která usiluje o zachování trůnu pro rod Valois. Dlouhá šňůra dvorských záletů, soubojů, falše, přetvářky a krutosti ještě zdaleka nekončí...

rt12
  10. 9. 2014, 12:31
Skutečné postavy a dějinné události bravurně popsány ,,Velkým vypravěčem". Dumas si vybral zajímavý příběh krásné Margot, později svými bratry nazývanou tlustou Margot. Jak je jeho zvykem nedrží se přesně historických faktů, ale to absolutně nevadí. Nechybí dobrodružství, milostná vzplanutí, intriky , ale i šlechtická čest. Poutavé a hlavně velmi čtivé.
LadysR2
  10. 4. 2013, 6:18
Ale jo. Je to ke čtení :-) Má to spád. Dobrodružství a romantika z toho cáká na každé stránce a tak to má u Dumase být. A ty úklady... A ty jedy! Dal bych i víc než 3/5, ale ve srovnání s jinými oceněními musím dát 3
Majdule
  1. 5. 2011, 0:15
Je to krásný příbeh, to bezepsoru, ale život královny Margot rozhodně nepopisuje, spíš sní o tom, jaký by mohl být. Dumasovy knihy jsou plné dobrodružství, lásky, nebezpečí a intrik, ale spoléhat na ně jako na historické vodítko nejde.
ZouZoja
  24. 10. 2016, 8:45
Tak nevím, možná je to tím, že už jsem těmto typům příběhů odrostla, ale za mě spíše zklamání. Dumas byl pro mě vždycky srdeční záležitost, Tři mušketýry a Monte Christa miluju, ale líbil se mi třeba i Králův Klentotník. Nicméně Královna Margot mi přijde jako nevyužitý potenciál. Kniha se příjemně čte, to jistě. Ale když to tak vezmu, tak žádná z postav si mě nezískala, vůbec mě nemrzelo, když některá z nich zemřela (naopak jsem si říkala, už aby to bylo) a především byl pro mě příběh naprosto neukončený. Abych ale byla spravedlivá, není to zas tak zlé. Děj pěkně plyne, chvílemi je knížka napínavá. Čekala jsem ovšem výrazně víc.
Adys
  31. 7. 2011, 22:32
Dumas je můj oblíbený autor a tahle knížka se mi líbila ještě o chlup víc než Tři mušketýři..Jako vždy se můžu spolehnout na dynamicky napsaný román se spoustou dvorských intrik,lásky samozřejmě a sympatických hrdinů...