Rituály

Poprvé vydáno celosvětově: 1980

Prostor - 1999
ISBN: 80-7260-020-6

Prostor (1999) 80-7260-020-6 201

Román jednoho z nejlepších současných holandských spisovatelů je zasvěcen rituálům každodenního života, jež mají lidem umožnit životní rovnováhu a smysl. Děj se odehrává ve třech epizodách ze života hlavní postavy Inniho Wintropa, člověka bez řádu, který se živí psaním horoskopů, sledováním vývoje na burze a občasným obchodem s uměleckými předměty. On i lidé, s nimiž se setkává, nedokáží a nechtějí dát svému životu žádnou pevnou formu, zároveň se však obávají chaosu. Ztrátu náboženské víry se pokoušejí nahradit každý po svém; u hlavního hrdiny se vyznáním, praktikovaným s rituální důsledností, stávají ženy. Východisko, které tak nabízí, je typickým kompromisem člověka konce našeho století: strach před životem v chaosu a beze smyslu stejně jako před všemi zákony a dogmaty. (Založil/a: Fabienne)

Cees Nooteboom Cees Nooteboom
*31.07.1933

Sabotteur
  25. 8. 2012, 17:27
Nikterak úžasně hluboká či objevná, přesto však zajímavá studie lidí, kteří odmítli svět a uzavřeli se do sady rituálů, kterými si ukrátili čekání na otevření vstupní brány nebytí. Bůh jako sjezdař odjíždějící v dáli a stejně tak japonský čajový rituál jsou zajímavé symboly, na něž snad jen tak nezapomenu. Doporučuji.