Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Staročeské knihy lékařské

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Staročeské knihy lékařské
Autor:


Nejnovější vydání:
Host - 2006
ISBN: 80-7294-204-2
Počet stránek: 492
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2006) 80-7294-204-2 492

Publikace Staročeské knihy lékařské je kritickým vydáním jednoho z nejstarších česky psaných rukopisů s lékařskou tematikou. Rukopisný sborník z poloviny 15. století obsahuje nejen pojednání medicínská, ale také texty z dalších oborů, které byly se středověkým lékařstvím neoddělitelně spjaty - zvláště z botaniky a z astrologie.
Staročeské knihy lékařské přinášejí dnešnímu čtenáři autentické informace o tehdejším způsobu diagnostikování nemocí podle vzhledu moči, o pouštění žilou, o léčebných postupech využívajících přírodních léčiv i složitě komponovaných medikamentů, svědčících o soužití první lékařské teoretické soustavy (tzv. humorální teorie) a lidového lékařství, jehož součástí byly čáry, zaříkávání a magie vůbec. Součástí publikace je herbář s výčtem léčivých rostlin a jejich „mocí" a pojednání o hvězdách, o znameních zvěrokruhu a o vlivech nebeských jevů na život člověka. Připojen je i středověký kalendář a další drobné spisy.
Středověké lékařské rukopisy jsou dosud vesměs ukryty v archivech a knihovnách. O první a dlouhodobě jediné knižní vydání těchto vzácných památek se na vlně obrozeneckého zájmu o starou literaturu zasloužil v polovině 19. století K. J. Erben, jenž vydal dva chirurgické spisy - tzv. rané lékařství Rhazesovo a Saličetovo. Po téměř půldruhém století činíme další krůček v seznamování veřejnosti s touto částí českého písemnictví - ke čtenáři se v přepise do novočeského pravopisu a s podrobným komentářem dostávají Staročeské knihy lékařské... (Založil/a: AngleTyphoon)

(více)  

Štítky

více  
Alena Černá Alena Černá

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace