Mapa času

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-688-4

Host (2013) 978-80-7294-688-4 528

Londýn roku 1896. Nesčetné vynálezy dovolují vzdělanému člověku uvěřit, že je možné dosáhnout nemožného. To ostatně dokazuje i vznik společnosti, která svým klientům umožňuje uskutečnit dávný lidský sen - cestovat časem.
A přesně to také udělá Claire Haggertyová, nespokojená mladá žena ze zámožné rodiny, která je přesvědčená, že jí žádný z nápadníků nedokáže nabídnout opravdovou lásku. Proto se vypraví do roku 2000, kde se zamiluje do muže z budoucnosti a zažije s ním milostný románek napříč časem.
Ale ne všichni si přejí vidět budoucnost. Andrew Harrington se rozhodne spáchat sebevraždu, protože zjistí, že nic už nedokáže smazat bolest ze smrti jeho milované, prostitutky jménem Mary Kelly, která se stala poslední obětí Jacka Rozparovače. Když je mu však nabídnuta možnost vrátit se o osm let zpět a zachránit ji před smrtí, rozhodne se svůj plán přehodnotit.
A dokonce i sám H. G. Wells pocítí rizika cestování časem, když do jeho doby přijde člověk z budoucnosti, který ho chce zabít, aby mohl vydat jeho knihy pod svým jménem...
Félix J. Palma v románu Mapa času spřádá napínavý a důmyslný příběh, plný lásky a dobrodružství, který vzdává hold počátkům žánru sci fi a přenese čtenáře napříč časem do fascinujícího prostředí viktoriánské Anglie. (Založil/a: malc8k)

Félix J. Palma Félix J. Palma
*16.06.1968

Magyana
  23. 7. 2014, 7:48
Obsahuje spoiler spoiler Na tuto knihu jsem se velice těšila, dlouho jsem si ji hýčkala a oprašovala v knihovně, než jsem se k ní dostala.
Nemůžu zapřít, že po první části jsem cítila jisté zklamání - přece jen, čekala jsem něco jiného a autor se mi jen směje. Na druhou stranu, v tom klamu, do kterého vás Palma uvede, je humor a kouzlo, které vás nenechá knihu odložit. Ve druhé části ještě stále doufáte, že autor vaše očekávání naplní, ale už tušíte a uhodnete, že všechno bude trochu jinak. A ve třetí části, kdy už čekáte jen klam, se najednou stane to, v co jste od začátku doufali, stane se to úplně jinak, než jste doufali, a stane se to jen proto, aby se to zase odestálo.
Kouzelná kniha.
barbiegrrrl
  14. 9. 2014, 21:22
Obsahuje spoiler spoiler Na tuhle knihu jsem se nejdřív ohromně těšila, potom jsem se na základě jistých ohlasů začala trochu bát, že to bude blbost, což mě donutilo o něco snížit svá očekávání. A zřejmě i to nakonec vedlo k tomu, že jsem si knihu vážně užila a líbila se mi. Velice čtivé, nápadité, vtipné, chvílemi napínavé a ne až tak překombinované jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Člověk má nejdřív pocit, že jde o alternativní historii (což mám ráda), potom zjišťuje, že na ní nic moc alternativního není (samozřejmě v rámci fikce), pak je nucen to opět zvážit a tak stále dokola. Čtenář sice autorovi to cestování v čase přestává věřit, jenomže pořád nám tam nesedí ten Jack Rozparovač...
Závěr sice mírně zklamal, ale mohlo by být hůř. Nakonec asi nejvíc oceňuji, že ačkoli autor do knihy naflákal neuvěřitelné množství skutečných postav, odkazů na kde co, otázek spojených s cestováním v čase apod., kupodivu z toho nevznikla naprostá slátanina, což je podle mě vážně obdivuhodné.
Domovoj
  7. 4. 2014, 7:35
Obsahuje spoiler spoiler Tak tohle tedy bylo veliké zklamání. Na tuto knihu jsem se dlouho chystala a taky těšila, ale.... Je napsaná velice čtivě, to sice ano, určitě by mohla být kratší, některé pasáže byly zdlouhavé, což mě občas od čtení odrazovalo. -dále může obsahovat spoilery- Největší zklamání mi ale přinesl samotný příběh. Nebo spíš to, co z něj autor "vykřesal". První část zajímavá, napínavá, těšila jsem se, jak se tu vyřeší časové paradoxy, a hle... návrat do minulosti se nekonal, vše bylo jen předstírané. Druhá část taky nebyla špatná, i když už jsem tušila, že s cestami do budoucnosti to bude asi podobné jako s těmi do minulosti. No a třetí část, závěr... tady jsem tedy čekala tu bombu, nějaké dobré, neotřelé zakončení. Bohužel, nic takového nepřišlo, jen další část příběhu, která se vlastně neuskutečnila. Podle mě tedy jednoznačně zajímavé téma, které se autorovi nepodařilo moc dobře uchopit a rozvést. Jediná zajímavá myšlenka (i když zajisté ne nová...) představovala existenci nekonečného množství paralelních životů. Což pro mě bylo hodně málo.
Ciba
  15. 12. 2015, 10:13
Mapa času je kniha mnoha možností. Pokud bych měl volit nejtypičtějšího zástupce žánru science fiction, dal bych hlas právě Palmově knize. Tyto dvě slova totiž přesně vystihují to, co vám tento Londýnský opus beze zbytku nabídne. Je velmi těžké komentovat její příběh a přitom nevyzradit všechna autorova esa, a proto raději pouze podotknu, že mě už dlouho nikdo nenapálil hned třikrát za sebou. Kromě dokonalých zvratů a úsměvných momentů pro všechny milovníky Wellsova odkazu však kniha nabídne i vynikající jazyk. A i přesto, že by si občas zasloužila trochu zkrátit a z mého pohledu oklešitit o otravné autorské vstupy, jde o dobrou knihu. Líbit se bude především těm co mají rádi Anglii 19. století, H.G. Wellse a myšlenkovou akrobatiku.
VenDulin85
  4. 3. 2014, 14:51
Musím Félixovi J. Palmovi přiznat, že během čtení jsem několikrát (no, hodněkrát) změnila postoj ke knize a příběhu samotném.. na začátku jsem si jako fanda Doctora Who říkala, že tím časem cestují tak nějak zvláštně, ale přijala jsem to. Ouha, o pár stránek dál bylo všechno jinak a úplně jsem slyšela, jak se mi Palma drze vychechtává.
V druhé části knihy jsem se nadchla romantickou linkou příběhu, která se kupodivu stávala čím dál vtipnější (nebo mám čudný smysl pro humor) a třetí část to docela napínavě uzavřela.
Souhlasím s ostatními, že román je dost dlouhý a dal by se trochu zkrátit, jediný důvod, proč hodnotím tak vysoko, je ten, že jsem beznadějný knihoMOL, který potřebuje pravidelný přísun potravy a Palma mi jej dopřál.
Ginnidlo
  22. 9. 2013, 10:46
Dokonalá kniha:-) Plná zvratů a překvapení. Ovšem v půlce knihy jsem už přestala autorovy věřit daný děj, protože mi bylo jasné, že to bude všechno jinak, než se píše. Na konci knihy jsem už jasně věděla, že to zase všechno otočí a pár stránek před koncem jsem autora prokoukla. Vřele doporučuji:-) Moc pěkně propojení autoři Wells, Stoker a James :-) Jdu si přečíst Stroj času:-)
Daletth
  2. 4. 2016, 21:33
Dlouho mi trvalo, než jsem se ke knize dostala, protože takovýhle tlustospis jsem nechtěla tahat na cesty vlakem do práce... A tak si musela počkat, než se najde dostatečné množství volna a žádné jiné závazky, abych se do ní mohla ponořit. I když jsem si tak na Palmův příběh počkala, vyplatilo se to. Kniha mě nadchla. Styl vyprávění je sice trochu těžkopádnější pro ty, kteří nemají moc zkušeností s klasickou literaturou, ale nic mu to neubírá na čtivosti. I ony časté odbočky mimo hlavní dějovou linku do vyprávění skvěle zapadají a příběh je díky tomu opravdu barvitý a pestře vykreslený. Autor tu vykonstruoval skvělý příběh, který jsem si náramně užila, a nejednou mě opravdu dostal, což se mi už dlouho nestalo.
Taylor
  2. 3. 2016, 20:08
Výborná kniha obsahující hodně písmenek. Pro někoho to může být pritez a z některých recenzí i je, ale mě osobně rozvetveny děj vůbec nevadil, ba naopak. Alespoň jsem se o daných postavách dozvěděl vše i věci, které se odehrály před začátkem příběhu. Samotná kniha není tím čím se zdá. Někdo možná bude zklamán, někdo pobaven a nadšen. Ja nadšen byl. Miluji viktorianske romány a tento si přečtení rozhodně zasloužil. Nedoporučuji k přečtení těm, kdo mají rádi přímočarý děj, ale doporučuji všem kdo mají rádi dobrý příběh, který nikam nespěchá.
Pihtipudas
  27. 1. 2014, 16:17
Zhodnotila bych jako velice propracovaný počin, před kterým stojí za to smeknout. Ale! Z mého čtenářského pohledu by mohl být román o třetinu kratší a užila bych si ho mnohem víc - slabší místa mě až odrazovala od dalšího čtení. Trochu čtení uškodil také fakt, že jsem už během druhého příběhu autorovi zkrátka nic nevěřila, jen jsem čekala, jak se z toho zase "vykecá". A závěr mě zklamal na celé čáře. Jinak čtivé a místy opravdu vtipné. Věřím, že spoustu čtenářů nadchne - a objektivně vzato - má čím.
Veunek
  8. 8. 2014, 11:39
Stejně jako VenDulin85 jsem během čtení ke knize mnohokrát změnila postoj a svůj názor na ni. První část knihy měla supr námět, ale byla hrozně zdlouhavá... na tolika stránkách mohl autor buď příběh ještě více propracovat, zamotat, nebo jej naopak zkrátit. Druhá část mě ale naprosto nadchla, byla jsem celou dobu napjatá, jak se situace vyprávěná v této části vyřeší a vyřešila se skvěle :). Třetí část Mapy času začla také moc dobře, napínavě, ale konec mě zklamal. Přišlo mi, že skončil tak nijak. Každopádně je kniha velmi čtivá a líbilo se mi, jak autor propojoval jednotlivé části knížky, např. že se v druhé části vysvětlilo něco, co bylo záhadou v první a tak se to všelijak proplétalo :).
Malwasur
  16. 8. 2013, 13:20
skkvělá kniha, poutavý děj, plno překvapení :).Každý koho zajímají teorie o cestování časem, scifi, historie a podobně vřele doporučuji:)
Matěj de Martini
  4. 8. 2016, 16:15
Koupíte si knihu o cestování v čase, která se promění v boxerské utkání. Autor do vás buší, dá vám jednu ránu za druhou, ale vy se stejně jako Rocky stále držíte a pokračujete v čtení, protože si myslíte, že na konci bude vítězem stejně jako on. Bohužel.
První část je zajímavá. Dostanete se do časů Jacka Rozparovače a jeho zrůdných zločinů. Mladý bohatý muž se zamiluje do prachobyčejné whitechapelské děvky jménem Marry Jane Kelley. Slibný začátek, ne?
Druhá část je milostným příběhem mezi kapitánem Derek Shackleton a Claire Haggertyové. Mimo to, že je to nejslabší a nejméně propracovaná část knihy, projdete si zde těžkým kolem, ve kterém inkasujete zatím ty nejtěžší direkty a rány na solar.
Třetí část, závěr. Když už jste si mysleli, že jste na vše vyzráli, všechno je jinak. Když zjistíte, jak se věci mají, čekáte bombastické vyvrcholení, při kterém do sebe vše zapadne jako kostičky LEGO. Nic do sebe nezapadlo a buďme upřímní, ani to LEGO nebylo. Koneckonců názory autora na časovou tkáň jsou v jistých momentech přinejmenším diskutabilní. Největší plus má informovaný vypravěč, H. G. Wells a … to je asi vše.
Emiinka
  16. 7. 2016, 15:36
Kniha plná zvratů v ději, které mě táhly dál, abych knihu dočetla co nejrychleji. Nicméně jsem stále doufala, že autor bude rozvíjet dále zápletky hrdinů z první části knihy. Na chvilku mi dal autor naději, ale pak se vydal úplně jiným směrem. Alespoň mě nechal v přesvědčení, že v jednom z paralelních světů se to určitě stane.
PetraR.
  16. 11. 2015, 21:00
Námět knížky je sice super, ale je tam tooolik omáčky okolo, že jsem to vzdala a třetí část jsem ani nezačala číst :/
Silvina
  4. 10. 2013, 21:40
Úžasné, opravdu - ještě teď vstřebávám, co jsem to vlastně přečetla :-) Nápadité, překvapivé, napínavé, dojemné, smutné... Pro mě jedna z nejlepších knížek letošního roku. Kdo váhá, zda číst, ať přestane a začne! :-)