Moje tajná válka s Hitlerem

Moje tajná válka s Hitlerem Originální název: A different kind of courage: Gretel´s story
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Paseka - 2011
ISBN: 978-80-7432-125-2

Paseka (2011) 978-80-7432-125-2 256

Gretel Wachtelová nenávidí nacismus a touží proti němu bojovat. Příležitost se naskytne na hamburském úřadu wehrmachtu u šifrovacího stroje Enigma. Díky němu se Gretel stává účastnicí Operace Valkýra, nepodařeného Stauffenbergova spiknutí proti vůdci. Gretel se narodila v Hamburku roku 1915, bylo jí třiadvacet, když se po Křišťálové noci její židovská nejlepší kamarádka záhadně ztratila, a o rok víc, když vypukla druhá světová válka. V jejím strhujícím vyprávění se vedle jejího vlastního příběhu zračí i každodenní život Hamburčanů od počátku války, s neustálou starostí o přežití, za neustálého ječení sirén, až po "ohnivou bouři", při níž spojenecké letectvo velkou část města téměř srovnalo se zemí. Gretel je ve své nenávisti k nacismu posedlá touhou nemlčet, a tak když má konečně možnost ukrýt židovského lékaře, který uprchl z transportu, a zásobovat potravinami další uprchlíky, jedná skoro furiantsky nerozvážně. Dlouho má však štěstí. Teprve jako členka podzemní zpravodajské sítě zažije důsledky krachu Stauffenbergova spiknutí proti Hitlerovi v červenci 1944 a je zatčena gestapem. Konec války stráví v internačním táboře. Po válce zamíří do Británie za svou láskou, anglickým důstojníkem. (Založil/a: majunka)