Spejblovo politické obludárium

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Fragment - 2012
ISBN: 978-80-253-1488-3

Fragment (2012) 978-80-253-1488-3 136

"Humor je, když se přesto smějeme," pravil kdysi kdosi moudrý. A smát se natruc osudu, ze vzdoru, přes slzy, nebo proto, že nám nic jiného nezbývá, to my Češi umíme. Nikdy se nevyrojilo tolik vtipů jako v časech, kdy nám nebylo nejlépe. Věrna této tradici jsem začala psát sloupky do Metra. O našem politickém a společenském životě, viděném karikujícíma očima Josefa Spejbla, Hurvínka a jeho dámských protějšků.

Na začátku spolupráce jsem netušila, že toto dobrodružství potrvá déle než tři roky. Sloupky, které byly a jsou stále úspěšné, daly základ knižní podobě, dokumentují uplynulý čas a stále je o čem psát. Politici nám poskytují tolik materiálu, že o témata nemá Spejbl nouzi. Jeho mnohdy zmatené komentáře jsou doplněné novinovými titulky, které ilustrují marazmus doby v jeho časových peripetiích, nečekaných konfrontačních souvislostech. Autorka je ponechává bez komentáře. Ten si laskavý čtenář jistě doplní sám.

Svým vlastním úhlem pohledu text ozdobil a okomentoval výtečný malíř a karikaturista Jiří Slíva.Helena Štáchová

Politický a společenský život současnosti aneb jak to vidí Spejbl, Hurvínek a jejich dámské protějšky.

Kniha obsahuje téměř 70 sloupků na nejrůznější témata, např.:

Elita národa
Sexy mozek
Hurvínek jde na lup
Šťabajzna se psem
Tahle země není pro starý
Papežovy kondomy
Jak mazánek s kolibříkem spapali bonboniérku (Založil/a: jatox)