Naše souhvězdí

Naše souhvězdí
Originální název: Naše souhvězdí

Albatros - 1973

Albatros (1973) 374

V úvodních kapitolách autor vysvětluje, co jsou planety, měsíce a hvězdy, jaké jsou jejich vzdálenosti, jak se pohybují, jak vznikají a zanikají aj. Hlavní část knížky tvoří přehled nebeských souhvězdí kolem severního ajižního pólu, na jarní, letní, podzimní a zimní obloze. U každého souhvězdí je uveden český a latinský název, případně báje, která se k němu váže, různé zajímavosti z hlediska moderní astronomie a mapka.
Edice: OKO (Založil/a: vladislaus)

HHH
  5. 8. 2015, 2:03
nesmírně záleží, z jakéhe roku je vydání (myslím, že jich bylo docela dost, všechny v této edici, ale s jiným obrázkem na obálce, myslím, že nějaké vydání bylo i po Sametovce);
zatímco první (několik počátečních?) bylo zaměřené hlavně na řecké mýty týkající se souhvězdí, v pozdějším (pozdějších) vydáních (o něco tlustších) je obsah věnovaný aktuálním astrofyzikálním charakteristikám k danému souhvězdí (na začátku je taky stručný obecný úvod k témuž);
nemám teď před sebou to pozdější vydání, takže nemůžu sloužit konkrétním rokem vydání
(v podstatě tahle knížka + Planety naší sluneční soustavy od Pavla Koubského také z albatrosí edice oko z r. 88 dávají stručný, ale dostatečný základ o fungování nebeské mechaniky, uspořádání běžně viditelného vesmíru - co a proč vidíte... (vlastníte-li tyhle dva tituly + otočnou mapičku souhvězdí, víte o noční obloze všechno :) ))