Historická antropologie

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Dokořán - 2002
ISBN: 80-86569-15-2

Dokořán (2002) 80-86569-15-2 120

Kniha je prvním českým titulem, který se metodicky zabývá tématem historické antropologie. Kromě přehledné definice historické antropologie a vymezení jejího vztahu k ostatním disciplínám - sociálním dějinám, etnologii, mikrohistorii atd. - přibližuje její zaměření na opomíjenou problematiku historického poznávání, zejména orientaci na člověka jako aktéra dějin, na kulturu, životní styl, úlohu subjektivní zkušenosti, význam tradic, globalizaci světa. V závěru vymezuje dosud málo rozpracovaná témata, kterým by se historická antropologie měla v budoucnu podrobněji věnovat: formy násilí, magii, čarodějnictví, lidé na okraji společnosti, proměny sexuality, gender, úloha cizinců a emigrace, paměti a osobní písemnosti, úloha médií atd. (Založil/a: Thinger)

Jungolink
  27. 6. 2013, 17:32
Jde o poměrně obtížné čtení (alespoň co do odbornosti a terminologie), přesto se určitě vyplatí se tímto nelehkým textem prokousat, neboť se jedná o jednu ze základních publikací k tématu historické antropologie. Nástin bádání v nejrůznějších oblastech (mikrohistorie, dějiny těla a sexuality, dějiny magie a čarodějnictví, dějiny písemnictví a četby apod.) v rámci (nejen, ale převážně) evropského prostoru pak dělá z této knihy příručku pro ty, kteří se chtějí ve svém bádání vyhnout událostním a deskriptivním dějinám.
Gawain
  23. 10. 2015, 22:18
Nemohl jsem se zbavit pocitu, že se autor snaží čtenáři dokázat, že historická antropologie k něčemu je. A to mi u několik desítek let etablovaného oboru přijde jako naprosto nesmyslné. Mojí pozornost zaujala pouze kapitola o inkvizici a upalování čarodějnic, neboť se v tom moři uspávající teorie vyskytla jako ostrov konkrétních a praktických příkladů.