Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Historická antropologie

63%
3 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Historická antropologie

Podtitul: Vývoj - problémy - úkoly


Originální název: Historische Anthropologie
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Nejnovější vydání:
Dokořán - 2002
ISBN: 80-86569-15-2
Počet stránek: 120
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 17x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Dokořán (2002) 80-86569-15-2 120

Kniha je prvním českým titulem, který se metodicky zabývá tématem historické antropologie. Kromě přehledné definice historické antropologie a vymezení jejího vztahu k ostatním disciplínám - sociálním dějinám, etnologii, mikrohistorii atd. - přibližuje její zaměření na opomíjenou problematiku historického poznávání, zejména orientaci na člověka jako aktéra dějin, na kulturu, životní styl, úlohu subjektivní zkušenosti, význam tradic, globalizaci světa. V závěru vymezuje dosud málo rozpracovaná témata, kterým by se historická antropologie měla v budoucnu podrobněji věnovat: formy násilí, magii, čarodějnictví, lidé na okraji společnosti, proměny sexuality, gender, úloha cizinců a emigrace, paměti a osobní písemnosti, úloha médií atd. (Založil/a: Thinger)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jungolink
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 6. 2013, 17:32
Jde o poměrně obtížné čtení (alespoň co do odbornosti a terminologie), přesto se určitě vyplatí se tímto nelehkým textem prokousat, neboť se jedná o jednu ze základních publikací k tématu historické antropologie. Nástin bádání v nejrůznějších oblastech (mikrohistorie, dějiny těla a sexuality, dějiny magie a čarodějnictví, dějiny písemnictví a četby apod.) v rámci (nejen, ale převážně) evropského prostoru pak dělá z této knihy příručku pro ty, kteří se chtějí ve svém bádání vyhnout událostním a deskriptivním dějinám.
Gawain
40% 40% 40% 40% 40%
  23. 10. 2015, 22:18
Nemohl jsem se zbavit pocitu, že se autor snaží čtenáři dokázat, že historická antropologie k něčemu je. A to mi u několik desítek let etablovaného oboru přijde jako naprosto nesmyslné. Mojí pozornost zaujala pouze kapitola o inkvizici a upalování čarodějnic, neboť se v tom moři uspávající teorie vyskytla jako ostrov konkrétních a praktických příkladů.