Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zelená kniha

53%
3 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zelená kniha
 Všechny obaly
Zelená kniha
 Všechny obaly
Originální název: الكتاب الأخضر
Poprvé vydáno celosvětově: 1975

Nejnovější vydání:
Dialog - 1990
ISBN: 8085194-11-2
Počet stránek: 34
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Dialog (1990) 8085194-11-2 34

ZELENÁ KNIHA je českému čtenáři předkládána poprvé. Její autor, Muammar Al-Kaddáfí, plukovník libyjské armády, stál v čele převratu proti konstituční monarchii v roce 1969. Poté vznikla Libyjská arabská republika (džamahírije). Dějiny Libye jsou dějinami nemilosrdných bojů za národní svrchovanost. Libyjci se konstituovali jako národ už po boku starověkého Egypta. Libyjský vládce Šošonk byl zakladatelem XXII. egyptské dynastie, v této době patřili Libyjci k nositelům kultury starověkého světa. V 7. stol. př. n. l. kolonizovali pobřeží Libye Féničané a Řekové, ve 2. stol. př. n. l. se Libye stala součástí Římské říše, v 7. stol. n. l. převládaly v Libyi už arabské vlivy. V 16. století byla Libye připojena k osmanské říši, v roce 1912 pak k Itálii. Za 2. světové války se stala krutým bojištěm, na němž se proti sobě postavili maršálové Rom mel a Montgolfiéry Dnes se nachází svobodná Libye ve společenském zřízení, které nelze nazvat socialismem ani kapitalismem, protože tyto pojmy neodpovídají obsahu, na který jsme si u nás za desetiletí navykli. Novodobá samostatnost je pro Libyjce nejvyšší hodnotou, hovoří o ní vášnivěji a důrazněji než je pro Evropany obvyklé; plukovník Muammar Al-Kaddáfí je ve světě diskutovanou osobností. Zelená kniha vyjasňuje mnohá stanoviska nejvyššího libyjského představitele a zprostředkovává také zajímavé informace z libyjského společenského a politického života. Zelená kniha vysvětluje mnohá nedorozumění. (Založil/a: Maybek91)

(více)  

Štítky

více  
Muammar Al-Kaddáfí Muammar Al-Kaddáfí
*07.06.1942 - †20.10.2011


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jan.S.Harold
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 6. 2014, 10:18
Proč nebyly stvořeny jen ženy? A proč nebyli stvořeni jen muži? Jak říkám, v Bibli je skoro všechno. V Zelený knize je všechno.
Myrddin33
  17. 5. 2016, 22:42
Určitě nesdílím hodnocení ani nadšení, jaké píše Jan. Knihu hodnotit nebudu, protože mi nějak nejde hodnocení vymyslet a nejsem si jistý, kolik si vlastně kniha zaslouží. Co Muammarovi nelze upřít, je množství zajímavých myšlenek, které jsou v knize obsaženy. Například část o vzdělaní z třetí části knihy je poměrně hodně inspirativní. Jeho postřehy o slabosti současných demokratických vlád ve světě jsou taktéž zajímavé. Ale například jeho teorie lidových kongresů a výborů se mi také nezdá nejšťastnější, nehledě na to, že kromě schématického obrázku, jak to funguje strukturálně v globálním měřítku, kniha neobsahuje hlubší vysvětlení, jak přesně tyto lidové kongresy mají fungovat. Nastiňuje, kdo by v nich byl (lid samozřejmě), ale jak by se rozhodovalo, kdo z oné skupiny lidí tam bude? Jakým způsobem proběhne hlasování? Kdo bude řídit, co má přednost a jaké návrhy budou moci být schvalovány? Kdo určí, co je správné a přirozené? Samozřejmě některé věci můžeme dohledávat v praxi jeho džamáhiríje, ale fungovalo to opravdu, jak to myslel? Nestrhla ho politika a mocnosti jiným směrem? A proč to fungovalo jen v Libyi a jinde, kde se to zkoušelo to nevyšlo?
Kaddáfí hodně kritizuje, hledá spousty chyb a nastiňuje málo řešení a často když řešení uvádí je dosti plytké. Rozhodně se jedná o zajímavou knihu, nejen pro pochopení dějin Libye. Jsou v ní zajímavé myšlenky, ale že by to bylo kdoví jaké "terno", to nemohu říci...