Originální název: الكتاب الأخضر
Poprvé vydáno celosvětově: 1975

Dialog - 1990
ISBN: 8085194-11-2

Dialog (1990) 8085194-11-2 34

ZELENÁ KNIHA je českému čtenáři předkládána poprvé. Její autor, Muammar Al-Kaddáfí, plukovník libyjské armády, stál v čele převratu proti konstituční monarchii v roce 1969. Poté vznikla Libyjská arabská republika (džamahírije). Dějiny Libye jsou dějinami nemilosrdných bojů za národní svrchovanost. Libyjci se konstituovali jako národ už po boku starověkého Egypta. Libyjský vládce Šošonk byl zakladatelem XXII. egyptské dynastie, v této době patřili Libyjci k nositelům kultury starověkého světa. V 7. stol. př. n. l. kolonizovali pobřeží Libye Féničané a Řekové, ve 2. stol. př. n. l. se Libye stala součástí Římské říše, v 7. stol. n. l. převládaly v Libyi už arabské vlivy. V 16. století byla Libye připojena k osmanské říši, v roce 1912 pak k Itálii. Za 2. světové války se stala krutým bojištěm, na němž se proti sobě postavili maršálové Rom mel a Montgolfiéry Dnes se nachází svobodná Libye ve společenském zřízení, které nelze nazvat socialismem ani kapitalismem, protože tyto pojmy neodpovídají obsahu, na který jsme si u nás za desetiletí navykli. Novodobá samostatnost je pro Libyjce nejvyšší hodnotou, hovoří o ní vášnivěji a důrazněji než je pro Evropany obvyklé; plukovník Muammar Al-Kaddáfí je ve světě diskutovanou osobností. Zelená kniha vyjasňuje mnohá stanoviska nejvyššího libyjského představitele a zprostředkovává také zajímavé informace z libyjského společenského a politického života. Zelená kniha vysvětluje mnohá nedorozumění. (Založil/a: Maybek91)

Muammar Al-Kaddáfí Muammar Al-Kaddáfí
*07.06.1942 - †20.10.2011

Jan.S.Harold
  3. 6. 2014, 10:18
Proč nebyly stvořeny jen ženy? A proč nebyli stvořeni jen muži? Jak říkám, v Bibli je skoro všechno. V Zelený knize je všechno.
Myrddin33
  17. 5. 2016, 22:42
Určitě nesdílím hodnocení ani nadšení, jaké píše Jan. Knihu hodnotit nebudu, protože mi nějak nejde hodnocení vymyslet a nejsem si jistý, kolik si vlastně kniha zaslouží. Co Muammarovi nelze upřít, je množství zajímavých myšlenek, které jsou v knize obsaženy. Například část o vzdělaní z třetí části knihy je poměrně hodně inspirativní. Jeho postřehy o slabosti současných demokratických vlád ve světě jsou taktéž zajímavé. Ale například jeho teorie lidových kongresů a výborů se mi také nezdá nejšťastnější, nehledě na to, že kromě schématického obrázku, jak to funguje strukturálně v globálním měřítku, kniha neobsahuje hlubší vysvětlení, jak přesně tyto lidové kongresy mají fungovat. Nastiňuje, kdo by v nich byl (lid samozřejmě), ale jak by se rozhodovalo, kdo z oné skupiny lidí tam bude? Jakým způsobem proběhne hlasování? Kdo bude řídit, co má přednost a jaké návrhy budou moci být schvalovány? Kdo určí, co je správné a přirozené? Samozřejmě některé věci můžeme dohledávat v praxi jeho džamáhiríje, ale fungovalo to opravdu, jak to myslel? Nestrhla ho politika a mocnosti jiným směrem? A proč to fungovalo jen v Libyi a jinde, kde se to zkoušelo to nevyšlo?
Kaddáfí hodně kritizuje, hledá spousty chyb a nastiňuje málo řešení a často když řešení uvádí je dosti plytké. Rozhodně se jedná o zajímavou knihu, nejen pro pochopení dějin Libye. Jsou v ní zajímavé myšlenky, ale že by to bylo kdoví jaké "terno", to nemohu říci...