Originální název: Acceptable Risk

Knižní klub (2014) 978-80-242-4647-5 302
Knižní klub (2006) 80-242-1582-9 302
Knižní klub (2000) 80-242-0257-3 272
Ikar (1995) 80-7118-222-2 272

Edward Armstrong působí jako úspěšný vědec a neurochemik na Harvardu. Tady poznává zdravotní sestru Kim Stewartovou, potomka bohaté salemské rodiny, jejíž vzdálená příbuzná Elizabeth byla na konci 17. století při nechvalně známých procesech upálena jako čarodějnice. Edward je přívržencem teorie, že "ďábelské projevy" v Salemu způsobila otrava námelem, který parazituje na žitě, a tím se dostal do chleba. Ve starém domě, v němž kdysi bydlela Elizabeth a který teď patří Kim, objeví houbu podobnou námelu. Halucinogenní alkaloid, který z ní izoluje, se stane základem psychofarmaka nové generace, jež působí nejen proti depresím, ale dokáže pozitivně měnit i charakter osobnosti. Aby mohl být preparát co nejdříve schválen, zkoušejí ho členové Edwardova týmu přímo na sobě. Vystavují se tím nesmírnému nebezpečí, neboť Ultra, jak lék nazvali, má neblahé, přímo ďábelské vedlejší účinky, o nichž nemá zatím nikdo ani tušení. (Založil/a: skjaninka)

HELLBOY-DB
  7. 4. 2013, 12:14
Propojenost událostí ze 17. století s příběhem ze současnosti byla pro mě lákavá kombinace. Po přečtení mě pak ale trochu mrzí, že ne vše bylo zvládnuto na sto procent. První věcí byl trochu rozvláčnější úvod, ale to byla jen menší vada na kráse, kterou bych i opomenul, kdyby nebyl konec tak trochu uspěchaný a už od poloviny knihy v něčem předvídatelný. ===80%
Veronika
  24. 5. 2013, 18:06
Najlepšie Cookovo dielo! Začiatok bol trošku rozvláčny, ale nabral grády a miestami to bolo skutočne desivé. Počas celého čítania som sa nevedela dočkať rozuzlenia, aký dôkaz čarodejníctva mali proti hlavnej hrdinke zo 17. storočia, ktorej meno si síce nepamätám, ale dojmy áno. Bolo to mrazivé a dej knihy vo mne rezonoval ešte veľmi dlho.
maurarita
  5. 8. 2015, 9:05
Hezká a napínavá detetivka , zajímavý příběh o životě vědce a neurochemika . Kniha je napínavá až do samotného konce.
Jarohrad
  28. 12. 2015, 14:15
Vynikající nápad, ale bohužel mizerné literární zpracování. Knížka mi připadala něco mezi červenou knihovnou, literaturou pro mládež a agitkou pro "lidové vrstvy" na způsob současných telenovel a seriálů. Postavy jednaly dost neuvěřitelně a mnohdy až dětinsky. Přestože má kniha, jak jsem uvedl, vynikající námět i dobrý průběh děje, zpracování mě asi odradí přečíst si od autora cokoliv dalšího, zvláště když řada recenzentů uvadí tento titul jako jeho nejlepší dílo.
eleni.rat
  25. 8. 2012, 21:52
Tohle byla úplně první knížka od R. Cooka, na kterou jsem v naší knihovně narazila a i když jsem pak od něj přečetla téměř všechno, tak Únosné riziko u mě zůstává jasná jednička. Ačkoli některé autorovy tituly časem splývají a už si přesně nepamatuju, v které knížce se co stalo, u téhle jsem si i po tolika letech pořád jistá.
Lucy1994
  2. 8. 2014, 20:22
Zajímavá, až děsivá kniha. Někomu by mohl připadat obsah zbytečně protáhlý, ale mně to nevadilo. Podle mně je lepší, když je to trochu protáhlejší, člověk neví, co má čekat, a hlavně KDY to čekat. Teď, na další stránce, nebo se něco důležitého stane až za 10 stran? Pro mě je lepší takové napětí, než očekávat, že na každé stránce se něco stane atd., atd. R. Cook umí psát napínavě a vždy to skončí tak, jak nejméně očekávám. Postav mi je opravdu líto, zvlášť Edwarda. No, co se dá dělat. :)
zichisek
  28. 11. 2011, 20:57
Tato kniha mě velice překvapila.Poslední díla tohoto autora mi přišla až moc sci-fi, ale tato kniha nejen že popisu příběh naprosto realisticky že mu sami uvěříte ale zároveň se ztotožníte s hlavní postavou a prožíváte celý příběh s ní, včetně naprosto napínavého pátrání po "důkazu".Fakt super, doporučuju přečíst!
Monitrolik
  16. 9. 2014, 19:27
Za mě jednoznačně nejlepší Cookovo dílo! Celou dobu jsem byla napjatá a konec mě absolutně dostal. Tajně jsem doufala v jiný konec a bylo mi líto některých postav, hlavně Edwarda, kterému jsem přála úspěch a Kim. Taky mi u týhle knihy došlo, jak můžou být léky nebezpečný, brrrr...Určitě knihu doporučuju!
gatear
  26. 8. 2014, 9:03
Byla to druhá kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele četla. Trochu mi vadilo delší popis dost odborných výrazů spojené s výzkumem a laboratoří ale jinak mě opět nezklamal
ctenarka
  11. 8. 2011, 21:21
Velmi dobrá kniha! Četla jsem ji už docela dávno, bohužel si už přesně nevybavuji detaily, ale jen to, že ve mne zanechala hluboký dojem. Ráda bych si ji přečetla znovu.