Originální název: Year of the Intern

ISBN: 80-242-1377-X

Knižní klub (2005) 80-242-1377-X 206
Ikar (1995)
Knižní klub (1995) 9788024236537 208

"Doktore Petersi, pacient přestal dýchat a má nehmatný puls." Slova, která velmi často vytrhla začínajícího lékaře uprostřed noci z přerušovaného spánku. Tento příběh je autentický a až přímočaře realistický. Doktor Peters, v jehož postavě autor zosobnil vlastní poznatky a zkušenosti, ale i mnohé prožitky svých kolegů, absolvuje stáž v běžné městské nemocnici na Havaji. V průběhu jednoho roku po skončení studií nesporně hodně získá: nové lékařské znalosti, praktické návyky, navíc si vytvoří i objektivnější vztah k smrti. Ale důsledkem každodenních setkání s nemocemi, krví, nádory a lidskou marností také mnohé ztrácí: citovost a humánní vztahy přerůstají v apatii, v neosobní a anonymní chování vůči pacientům. Cookova kniha z roku 1973 je pravdivá. Podle autorových slov odráží všeobecné podmínky amerického lékařství, v lepším případě skličující, v horším dokonce riskantní. (Založil/a: skjaninka)

VerenaLord
  1. 12. 2013, 1:14
Kniha mě utvrdila v tom, že ,,tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...". Knihy Cooka mám velice ráda, jsou to dobré oddychovky, i když poměrně na stejné vlně. Ale toto dílo mě nějak odradilo na pěknou chvíli od dalších Cookových knih, už toho bylo moc.
Kagome-chan
  11. 8. 2010, 15:26
Plánuji jít na medicínu a tahle kniha mě v mém rozhodnutí spíše utvrdila, než od něj odradila. Děkuji za ni, pane Cooku, kdykoli ztrácím motivaci, tahle kniha mi pomůže ji znovu získat.
cihla
  8. 12. 2014, 10:46
Kniha je úplně jiná než ostatní Cookovi romány. Nedokážu posoudit jak funguje zdravotnictví v Americe, ale myslím že přístup lékařů je asi realitou. Je to určitě těžká práce, která není pro každého....