Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky

Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky

Daranus - 2012
ISBN: 978-80-87423-30-1

Daranus (2012) 978-80-87423-30-1 204

Theodor Pištěk je rekordman české kinematografie. Nikdo u nás nezvládl tolik rolí jako on. Kdyby se celuloidový pás snímků, ve kterých hrál, natáhl na zem, sahal by z Prahy až do Paříže. Těch filmů bylo totiž přes tři sta. Kniha je protkána jeho vzpomínkami i slovy filmařů, kteří ho dobře znali. A na stránkách ožívají proslulé postavy stříbrného plátna – Mac Frič, Karel Lamač, Adina Mandlová, Jaroslav Marvan, Antonie Nedošinská,
Anny Ondráková... Před kamerou stál Pištěk naposled v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959). Ve vzpomínkách však zůstává jako herec první republiky a jejího filmu, který má své kouzlo, tak jak to v knížce vysvětluje Pištěkův kolega Raoul Schránil: „V těch filmech neteče kečupová krev, nevraždí se, nesmilní, nelétá v mezihvězdném prostoru, ale je v nich láska, a i když mnohdy zidealizovaný příběh často hraničí s tím, čemu se dost nepřesně říká kýč, přece jenom to má lidský rozměr.“ (Založil/a: lera)

#film
Radim Kratochvíl Radim Kratochvíl