Zápisník jedné lásky

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-249-2347-5

Ikar (2013) 978-80-249-2347-5 160
Ikar (2004) 80-249-0407-1 160

Poutavý milostný příběh se odehrává roku 1946 v Jižní Karolíně. Jedenatřicetiletý Noah Caulhoun, válečný veterán z amerického Jihu, se po druhé světové válce vrací domů, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži. I když mu práce přináší uspokojení, stále ho rozechvívá vzpomínka na krásnou Allie, s níž se setkal před čtrnácti lety a kterou miloval hlubokou a upřímnou láskou.Přestože se mu nepodařilo dívku znovu najít, nemůže zapomenout na jejich společně strávené léto. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy...Podle bestselleru Nicholase Sparkse natočil režisér Nick Cassavetes pro filmové studio New Line Cinema epický příběh o ztracené a znovu nalezené lásce, o nových začátcích a druhých šancích (Založil/a: kelly01)

Keatin
  21. 11. 2012, 22:28
Okouzlena filmem jsem se vrhla na knihu a jak už tady bylo několikrát napsáno, film je opravdu lepší. Nicméně, nutno říci, že se film držel předlohy, kterou scénárista rozvinul natolik dobře, že by si z něj měl vzít příklad i pan Sparks. Nerozsáhlost knihy tomu paradoxně uškodila.
Kůstka
  2. 11. 2014, 15:12
Příběh mi bohužel přišel také moc přeslazený. A vůbec jsem mu nevěřila, nejspíš to bylo tím, že Sparks knihu celkově "odflákl" 160 stranami, kdyby byla opravdu vyprávěná od začátku do konce, od seznámení po konec, asi bych si ji víc užila a určitě nabrečela litry slz, takhle neukápla ani jedna. A nejvíc mě rozčiluje, když autor hned na začátku napíše, co se vlastně stalo na konci, jak to s nimi dopadlo, samozřejmě trošku zaobaleně, ale přece, s čímž se teď bohužel setkávám docela často. Mrzí mě, že musím dát jen 3 ***, protože Sparks je opravdu skvělý autor a mám v knihovně většinu jeho knih, takhle mezi ně ale nepatří.
Tereeeza
  12. 12. 2014, 22:54
Nevadil mi malý rozsah, byl to vhled do velké lásky. Nevadilo mi, že tuto lásku nesledujeme od onoho léta, vraceli jsme se k němu ve vzpomínkách a tím se to odlišovalo od řady podobných děl. Přesto, že od začátku tušíme, jak to po 14 letech dopadne, neubírá to knize na kráse, naopak, člověk si to užívá. Závěrečný pohled na vztah dvou lidí po tolika letech, nádhera. Knížka se mi trefila do momentálního rozpoložení a teď můžu začít snít, kdo by tohle nechtěl prožít...
Bloodym
  2. 12. 2013, 17:19
Když jsem knihu četla, bylo to jako jíst cukrovou vatu - růžové a strašně sladké. Film je lepší a tak je výjimkou potvrzující pravidlo, že kniha je lepší než film. Film je sice sladký a růžový, ale na knihu nemá. A pak že přeslazené romantiky píšou jenom ženy ;)
Adri-Anna
  13. 8. 2015, 14:47
Ajajaj, kdybych u čtení nepila hořkou kávu, tak se z té přemíry sladkosti poblinkám :-D Polovina kniha o mládí a setkání po 14 letech - jasné NE a možná ještě jedno NE k tomu :-( Část z "domova důchodců" už měla nějakou váhu a tak byla kniha zachráněna z Odpadu :-D
Lucy Sisk
  22. 1. 2015, 10:39

První publikace byla vydána v roce 1996, a do dnešního dne se udržela v myslích čtenářů. Autorem není nikdo jiný než Nicholas Sparks. I u tohoto autora jsem se rozhodla pro četbu několika jeho děl, co dodat - patří k mým oblíbeným.

Čtyřicet devět let jsou spolu, a posledních pět let jim přineslo největší zkoušku.

Noah a Allie prožili první lásku, na kterou ani jeden z nich nemohl zapomenout. Allie se měla vdávat, ale nemohla zapomenout na Noaha. Novinový článek ji k němu dovedl, což vyústilo v jediné - oba se do sebe znovu zamilovali.

Allie diagnostikovali Alzheimera, a protože tohle není léčitelná nemoc, rozhodli se přestěhovat do pečovatelského domu. Noaha trápí revmatická artritída, Alliein stav se zhoršuje a Noah je ten, kdo jí připomíná, co pro sebe znamenají. Každý den jí čte příběh o mladých lidech, kteří se po čtrnácti letech setkají a uvědomí si, že nemůžou být s nikým jiným.

Je to tenká knížka, a jak to tak bývá i tady jsem nejdříve viděla film a pak četla. A jestli se dostavil pocit, že to není to pravé? Ne. Allieina nemoc je popsána tak, jak se s ní setkávám v reálném životě. Není proto divu, že se u filmu vyskytuje její odlehčená podoba.

Věci jsou o detailech, pokud je pozměníme, můžeme věci prospět nebo ji naopak pohřbít. Tady se detaily rozcházejí - ostatně to není novinka -, ale nepomyslíte si: "Hej, tak to přece nemá být!"

Ukázka:

Kdyby to skončilo takhle, byl bych šťastný člověk.

Ale neskončí. To vím jistě, protože jak čas uplývá, začínám na jejím obličeji pozorovat známky obav.

"Co se děje?" ptám se a ona tichounce odpovídá.

"Tolik se bojím. Bojím se, že na tebe zase zapomenu. To není spravedlivé... Prostě nemohu snést pomyšlení, že se toho budu muset vzdát."

Její hlas se ke konci láme, ale já si nevím rady, nevím, co na to říct. Uvědomuji si, že večer pomalu končí a že není v mých silách udělat něco, co by zastavilo nevyhnutelné. V tomhle jsem neuspěl. Nakonec jí říkám:

"Nikdy tě neopustím. To, co máme, je navždycky."

Ona si je vědoma, že tohle je všechno, co zmůžu, protože žádný z nás nechce prázdné sliby. Ale podle pohledu, který na mě upírá, se mi zdá, že by si přála něco víc.

Za oknem nám zpívají serenádu cvrčkové a my se pomalu dáváme do jídla. Ani ona, ani já nemáme hlad, ale chci jí jít příkladem, a tak mě následuje. Nabírá si drobná sousta a dlouho je žvýká - rád ji pozoruji při jídle. Za poslední tři měsíce hrozně zhubla.

Po večeři začíná narůstat můj strach, i když se tomu bráním. Vím, že bych se měl radovat, protože tohle nové poznání a spojení je důkazem, že se stále milujeme, ale zároveň jsem si vědom, že tenhle večer zazvoní hrana. Slunce už dávno zapadlo, ten zloděj se co nevidět objeví - a já ho nedokážu ničím zastavit. Tak se na ni jen dívám, čekám a v těchto posledních zbývajících okamžicích prožívám celý svůj život.

Hodiny tikají.

Nic.

Beru ji do náručí a tiskneme se k sobě.

Nic.

Cítím, jak se chvěje a šeptám jí něco do ucha.

Nic.

Tenhle večer jí naposledy říkám, že ji miluji.

A pak se objeví ten zloděj.

Vždycky mě překvapí, jak rychle se to stane. I teď, pokolikáte už. Najednou v mém náručí začne rychle mrkat a třást hlavou. Pak se otočí směrem k rohu místnosti, kam dlouho upřeně zírá s obličejem zrůzněným strachem.

Ne! křičí to ve mně. Ještě ne! Ne teď... ne, když jsme si tak blízko! Dnes večer ne! Kteroukoli noc, ale dneska ne... Prosím! Ta slova mě uvnitř dusí. Tohle znovu nesnesu! Není to spravedlivé... tohle není fér!
Lalaine
  23. 12. 2013, 20:27
Knihu jsem přečetla téměř ani ne za 3 hodinky soustavného čtení. Opravdu se čte sama, především, jak tu zmiňují ostatní, kvůli jednoduchému překladu knihy. Také jsem viděla nejdříve film a až později se ke mně dostala knižní podoba. A myslím, že taková kombinace je nejlepší - nejdřív film, potom kniha. :) Kniha je plná vzpomínkových částí a dopisů, což je velké plus oproti filmu. Co hodnotím trochu negativně, je neurčité zakončení.
Vikyna
  10. 9. 2013, 13:24
Po přečtení téhle knihy je mi líto, že jsem napřed viděla film a neubránila jsem se tedy srovnávání, protože by mě zajímalo, jak by se mi kniha líbila bez něj. Musím přiznat, že jsem - s výjimkami - měla pocit, že je příběh - ať krásný a fascinující - vyprávěn příliš mělce a jednoduše, necloumaly se mnou emoce, jak tomu bývá u podobných knih. Na druhou stranu moc oceňuji, že příběh neskončil u svatebního happy endu, ale ukázal poněkud realističtější tvář lásky i po mnoha letech. Ve výsledku tedy musím knihu zhodnotit jako krásný příběh, který se stal základem fantastického filmu :)
calamity-jane
  9. 9. 2014, 21:28
Nádherná knížka s pěknými myšlenkami, přečetla jsem ji jedním dechem. Jsem spíš knížková než filmová, ale když tady čtu ty pozitivní komentáře na film, tak ho asi taky zkouknu.
smajlinka
  27. 6. 2014, 20:07
Krásný romantický příběh pro příjemně strávený večer. Myslím že to, co tuhle knížku tak odděluje od jiných jí podobných je ta rovina po x letech. Škoda, žetaková láska se prožívá jen v románech...
Astonius
  26. 9. 2014, 9:22
Aby to tu nebylo tak stereotypní z hlediska chvály na tuto knihu, musím přispět i já a trochu ji pohanit :-) Kniha má jen 160 stran, ale nebyla jsem schopna ji celou dočíst, skončila jsem asi ve 3/4 - opravdu jsem nečekala, že to bude tak "uňahňané", ulepené, o ničem, nepravděpodobné a kýčovité. Navíc úplně moc nechápu, že to dokázal stvořit spisovatel - muž.... Hlavní mužská postava byl nejkladnější hrdina ze všech kladných hrdinů na světě - zálesák, který přes den tvrdě pracoval, aby se nemusel trápit myšlenkami na milovanou, kterou 15 let neviděl, ale tak silně se do ní ve svých 17 letech zamiloval, že je z toho pořád špatný - a který ve volných chvílích čte a recituje básně nebo se hodiny a hodiny dívá na obraz, který mu ona namalovala. Určité pasáže tohoto románu přecházely snad až v patos, až jsem si říkala, jestli je to opravdu myšleno vážně. Při čtení jsem si občas všimla určité neohrabanosti ve vyjadřování, nevím, jestli je to způsob psaní autora nebo to bylo překladem - chvílemi ta vzletná a nadnesená souvětí byla ukončena najednou slovem, které tu vzletnost trochu sráželo a zesměšňovalo. Celé čtení knih a vkus je proces velice subjektivní a tak chápu, že co člověk, to názor - záleží na mnoha faktorech, jestli kniha sedne či nikoliv a za sebe mohu říct, že Sparks rozhodně není můj "šálek kávy" :-)
Francesco
  21. 11. 2013, 12:46
Po shlédnutí filmu se ke mě dostala i knižní předloha a stejně jako film se mi líbila. Úžasný příběh.
Yanny
  17. 4. 2011, 13:10
Lidi, nevíte, kde bych jí sehnala? Jsem naprosto zoufalá, v knihkupectví už jí nikde neprodávají a v knihovně si jí někdo půjčil a už 3 roky nevrátil. Není z vás někdo, kdo by jí prodával? Klidně si HODNĚ připlatím. Tenhle kousek musím mít. ♥ Prosím, ozvěte se.

---------------------

Tak už jsem jí sehnala a musím se přiznat, že jsem byla hodně zklamaná. Film je oproti knize dokonalý. Tady je pořád jen scéna, kdy Allie přijede za Noahem po čtrnácti letech a žádné to krásné zamilovávání a vášnivá láska na začátku o prázdninách. :(
jithushka
  14. 8. 2013, 12:49
Nějak jsem nepochopila, jak si autor napsáním této knihy mohl vydělat tolik peněz, že by do konce života už nemusel pracovat. Příběh je naprosto tuctový, napsaný nudně. U konce knihy jsem si říkala, proč už to neukončí, proč to protahuje? Zkusím si spravit chuť filmem, ale ke knize se rozhodně nevrátím.
Veunek
  20. 6. 2014, 21:34
Ten příběh je sladký jak kilo cukrové vaty, ale ze "zamilovaných" knížek je tahle asi mojí nej - mohla bych ji číst pořád dookola, nebo koukat na zfilmovanou verzi, která je až překvapivě dobře natočená. Končí hezky a to já pro klid své duše potřebuju, komu jinému než Noahovi a Allie přát šťastný konec :).
Vé-Vé
  28. 7. 2012, 15:40
Souhlasím, film je lepší. Tohle je jedna z těch výjimek, kdy se prostě víc povede film, než sama předloha. Asi jako nejzásadnější chyba pro mě vyznívá ten hodně "divný" / "nejasný" / "bůhvíjaký" konec
koki.veru
  25. 10. 2013, 13:16
Jak knížka tak film jsou úžasný. Je to první knížka, kterou jsem od Nicholase Sparkse četla, a rozhodně ne poslední :)
klaranapoli
  15. 5. 2015, 14:07
Nic romantičtějšího jsem snad ani v životě nečetla. První co bylo tak jsem viděla film, protože jsem ani nevěděla že nějaká kniha existuje. Film mi přišel divnej, takovej strašně klasicky americky romantický a nedávno jsem právě narazila na tuto knihu tak jsem se do ní pustila a za 3 dny jsem jí měla přečtenou a nejradši bych se do ní pustila zase :D Pro mě číslo 1 co se tohoto žánru týče.
MareImbrium_1349
  20. 3. 2016, 8:20
Prostý a předvídatelný příběh o osudové lásce. Přestože tato kniha podle mě nepatří k těm lepším od autora, za "živé" postavy, všechnu tu (možná až příliš) sladkou romantiku a opravdu citlivé zakončení dávám čtyři hvězdy.
Vendulik1
  21. 1. 2016, 10:13
Kniha je lepší než film. Film stoji za houby. Po přečtení knihy jsem byla velice překvapená. Příběh psaný o dvou starších lidech, kteří vzpomínají na své mladí.
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 15:47
Sice je tu naprosto naivní hrdina, muž, který by ve skutečnosti nemohl existovat, protože je příliš dokonalý, ale příběh je silný. Vzhledem k tomu, že je knížka tenká a dá se v klidu přečíst za den, nikoho příběh nemůže nudit, ani tim, že je trošku klise. Hrdinové měli sice komplikované mládí, ale nakonec se milovali až do smrtelne chvile. Doporučuji :)
Allie
  1. 1. 2016, 16:43
Příběh stejný, i stejně krásný. Pouze autor mohl ukrojit kousek času, který věnoval pobytu v domově a věnovat ho tomu osudnému létu, kdy láska mezi nimi vůbec začala. A asi mi i trochu vadilo, že je příběh psaný z pohledu Noaha. Nějak se neumím plně vnořit do myšlenek muže. A ačkoliv je film už jen díky hercům perfektní, což tato kniha bohužel není, doporučuji jí i tak přečíst. Zpříjemnila mi volné vánoční chvilky :-)
ezae
  17. 10. 2015, 18:32
Knihu jsem naštěstí četla před filmem, mohla jsem si tak udělat svou vlastní představu. Příběh je pro některé přeslazený, pro mě to bylo však velmi příjemné čtení. Vyprávění je poněkud zkrácené, oproti standardní délce románu, ale ani to jí nebere nic na pohádkovém příběhu dvou lidí z rozličných vrstev společnosti. První kniha od Sparkse, kterou jsem četla, doufám však, že ne poslední.
divcina1
  21. 4. 2015, 17:43
Mi se teda Zápisník jedné lásky líbil hodně.Nejprve jsem teda viděla film a potom až četla knihu,ale nezklamala mě.Líbilo se mi,že kniha byla víc podrobnější.Je to taky první kniha,kterou jsem si koupila od Nicolase Sparkse a určitě si ráda přečtu další.
JaninkaM
  19. 10. 2014, 11:43
"O prvních láskách a mladistvých vášních můžete číst v hromadě románů, ale nikdo nepíše o tom, jak se mají rádi lidé po padesáti letech."
Mojdovka
  17. 4. 2014, 10:51
Knihu jsem si okamžitě zamilovala a přečetla ji jedním dechem. Zatím jsem neviděla film, ale hodlám to brzo napravit.