Noc až navěky

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

BETA Dobrovský - 2012
ISBN: 978-80-7306-505-8

BETA Dobrovský (2012) 978-80-7306-505-8 383

Třetí kniha trilogie zhoubný kmen.

Uplynuly dva roky od chvíle, kdy se vampýrský virus rozšířil jako Zhoubný kmen a celé lidstvo se ocitlo na pokraji vyhubení. Nastala noc, protože zemi postihla nukleární zima. Slunce se prodere jedovatou atmosférou jen na dvě hodiny denně – dokonalé prostředí pro šíření vampýrů. Došlo k masovému vyhlazování lidí, těch nejlepších, nejchytřejších, bohatých a mocných, což zosnoval Mistr – prastarý vampýr obdařený neslýchanou mocí. To on vybírá, kteří věrní přežijí. Zbývající lidé jsou zotročeni, internováni v táborech a tam jsou rozděleni na ty, kdo plodí další lidi, a na ty, kteří slouží jako zásobárna krve pro Mistrovu ohromnou armádu. Budoucnost lidstva leží v rukou skupinky svobodných bojovníků – doktora Epfraima Goodweathera, doktorky Nory Martinezové, deratizátora Vasilije Feta a pana Quinlana. Mají za úkol zachránit Efraimova syna Zacka a zvrátit ničivé nové světové pořádky. Ale dobro a zlo jsou nyní ohebné pojmy a Mistr je velmi obratný, když chce využít lidské slabosti. A v této kritické hodině se zjistí, že v jejich středu se objevil zrádce... A jenom jeden člověk ví, jak Mistra zničit, ale dá se tomu člověku svěřit osud světa? A kdo z nich zaplatí nejvyšší oběť – aby mohli být ostatní zachráněni? (Založil/a: jonyrico)

Chuck Hogan Chuck Hogan

Guillermo del Toro Guillermo del Toro
*09.10.1964

Richie
  1. 2. 2013, 1:28
Tak třetí díl trilogie byl propad k brakové literatuře :(
V příběhu už nelze hledat žádnou logiku, pravidla, vše je chaotické a nesmyslné. Autoři se pokouší vznik upírů napasovat na určité pasáže z bible (vztah k archandělům) a v souvislosti s tím i ukázat možnost, jak vampýrismus zničit.
Mezitím se ale svět utápí ve vampýrské porobě. Nevím, jak to Mistr vampýr může uřídit (miliony upírů napojených na jeho vědomí). Nevím, co dělá např. Velká Británie (která údajně unikla nákaze). Nechápu, jak mohlo lidstvo v jiných státech přežít, když vybuchlo tolik jaderných elektráren. Atd., atd.
A při tom všem se neustále dokola řeší připitomělý vztah hlavního hrdiny Efraima a jeho syna Zacka. A dále vzniká milostný trojúhelník Efraima, Nory a Feta - další únavné líčení jejich pocitů. Jako by neměli nic jiného na práci (zachránit svět).
V závěru si autor vzpomněl asi na svého filmového Bladea a tak jeho hrdinové kosí vampýry po desítkách a stovkách...
Škoda času dál psát - zpočátku dobře rozjetý příběh klesnul na úroveň stupidního braku. Na konci jsem už vynechával celé odstavce a snažil se rychle směřovat k předvídatelnému závěru, abych mohl konečně knihu s nechutí odhodit do zapomnění.
Ciba
  1. 4. 2015, 10:43
Fatálním zklamáním pro mě Noc až navěky po předchozích dílech není, ale cpát tam rakety padající z boží vůle a archanděly povstávající z atomového hřibu je už trošku překombinované. Kniha má několik lepších úseků, jenže jako celek působí tak nějak křečovitě a v závěru je příběh nesnesitelně předvídatelný a fádní. Autoři možná měli popřemýšlet o zhuštění nápadů a zvratů jen do dvou dílů, čímž by předešli všem těm plytkým pasážím, kde se dovídáme kdo, koho nemá rád, kdo koho miluje, kdo koho nesnáší a proč. Dobrá kniha tohle umí říci i bez zbytečných nápověd. 40%

P.S. Nevím, jestli to je překladem nebo to je opravdu tak otravně napsané, ale začínat tři věty za sebou Pan Quinlan, Pan Quinlan, Pan Quinlan či Gus, Gus, Gus mi přijde dost nenápadité.
Childe
  21. 1. 2015, 1:35
Jednička je jednička, a dvojka je dvojka, a trojka je opravdu ta poslední, čtyřka už by byla tak akorát na podpal. Takhle promrhat takový potenciál. A po shlédnutí první TV série už se k této trilogii ani snad nebudu vyjadřovat. Stmívání hadra, Bram Stoker se v hrobě obrací...
Messi
  20. 8. 2014, 14:37
Myšlenka post-apo světa byla dobrá...ale andělé, vize a bůh? Plus trapnej konec po kterém zůstane hořká pachuť.
Johny van M.
  18. 8. 2012, 11:29
Pro ateistu je bibliká tematika něco, co naprosto srazilo tuhle výbornou sérii. Přesto pořád dobrý čtení.