Šňupec

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Talpress - 2012
ISBN: 80-7197-454-3

Talpress (2012) 80-7197-454-3 507

Velitel Samuel Elánius se cítí skvěle. Přesto je více méně okolnostmi (méně) a svou milovanou ženou Sibylou (více) přesvědčen o tom, že potřebuje dovolenou, která prospěje jak jemu, tak malému Samíkovi. Venkovská idylka je nádherná, ale nudná. Jenže jak říká Elánius: „Kde jsou policajti, tam je zločin!“ Brzy se i v Hrabství začnou vynořovat různé menší i větší záhady, a už to není jen to příšerné venkovské ticho, co nedává Elániovi spát. Co se to v Hrabství stalo před lety? Co o tom ví místní kovář Zafrkoň? A kam se najednou poděl? Zabil ho Elánius, jak by ráda dokázala místní smetánka, hlavně mladý lord Gravid Rzezacz? Má s tím něco společného bývalý policista Jeminák, zdejší hospodský? A co místní skřeti a jejich schránky unggue? Pašuje se v Hrabství opravdu jen tabák? Získá malý Samík do své sbírky konečně vytoužený sloní trus? A provdají se dívky – šesterčata Orobincova? To vše řeší Elánius za skvělé pomoci nedostižného Jeefese, který nemá konkurenci.

Další díl z řady Úžasná Zeměplocha. (Založil/a: Edgar)

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 12:56
Tak nějak nechápu, kde v sobě pan Pratchett navzdory své těžké nemoci bere tolik humoru.
Ano, není to jeho nejlepší dílo, ale vzhledem k okolnostem musím říct: "Dobrá práce, sire."
Keatin
  1. 12. 2012, 15:51
Pane Pratchette, Vy zase válíte. :) Před započetím čtení každé knihy si říkám, že snad už není možné, aby mě nějak překvapil, pobavil, aby mi jeho kniha přišla zase originální. Pan Pratchett to prostě dokáže ..a já tomu nerozumím, jen vím, že jeho knihy se mi moc líbí.

Šnupec je kniha, jejíž název podle mě vůbec nevystihuje obsah knihy, nicméně, to je jen můj dojem. Sam Elánius opět nezklamal, se zaníceností sobě vlastní opět honil všemožné zloduchy, zkoumal se svým malým Samíkem krásy venkova (doslova) :D, Lady Sibyla se opět ukázala jako neskutečná diplomatka a skřetové (včele se Smrádkem) se stali mými oblíbenými postavami. Kruciš, jak to ten Pratchett dělá? :) Chci jeho know how. :))
illy
  10. 1. 2013, 9:08
Elánius na stopě zločinu. Moje nejoblíbenější postava tentokrát v Pratchettovské krimi story. Výtečné!!
TomToman
  21. 12. 2015, 18:38
Bavil jsem se. A přečetl jedním dechem, jak už dlouho žádnou knihu ne. Možná to souvisí i s více volna, co mám :)
Jasanek
  3. 1. 2013, 10:56
Dárek k Vánocům od sestry v době, kdy mám spoustu práce, ach sestro, já tě zabiju!
Za 1. Jak se dostanete za půlku, dávejte si pozor ať není po 18 večer, jinak skončíte se čtením v 3 ráno, jako já.
Za 2. Z počátku mi vadilo, že Pratchett z Elánia zase ždímá, to co už všichni známe, jen ho "šoupnul" na venkov. Postupně se ale tento pocit zmenšuje a v závěru jste rádi, že je tu zase všemi milovaný Sir Samuel Elánius.
Za 3. V první polovině se bude zdát děj takový roztahaný, kromě občasných náznaků dobré zábavy klouže autor daleko za jeho možnostmi, dá se to však vysvětlit tím, že si chystá půdu (nebo jeskyni?) pod nohama. Ovšem!, jak se děj rozjíždí začíná i pořádná porce zábavy, v tu chvíli jsem v noci propukal v záchvaty smíchu a čekal, kdy se někdo přijde podívat, co se děje.
Za 4. Pratchett stárne, trpí těžkou nemocí a tak trochu je z knihy cítit, že by aspoň svoji Zeměplochu chtěl opustit jako hezčí místo a proto na konci se opět budou tvořit dějiny a psát nové zápisy do učebnic zeměpisu...

PS: Tajně doufám, že se dočkáme nějaké knihy, věnované pubertálnímu malému Samovi.
Bernadette
  2. 10. 2015, 18:58
Šňupec jsem si náramně užila. Elánius na venkově? Bomba. Opět spousta Pratchettovského humoru a nápadů, ačkoli se nemůžu zbavit dojmu, že konec je nějak podivně utnutý... Jo a občas jsem se v tom trochu ztrácela, ale co... Prostředí, Elánius, Sibyla i malý Samík to mnohonásobně vyvažují
wwwhisk@s
  25. 5. 2013, 9:10
Fajn kniha, takový průměr. Díky ní jsem si oblíbila Sama Elánia - vím, že brzo, ale zatím se mi jakýmsi záhadným způsobem podařilo se mu vyhýbat. Nejvíc mě rozesmál Vetinariho křížovkářský souboj s Kometou...
P.S.- Přehlédla jsem se, nebo tu skutečně nevystupuje Smrť? :(
Gustik5
  3. 6. 2015, 10:30
Je to o Elániovi, je to o Noční hlídce a je to super... Škoda že je to to poslední, co si o nich přečtu... Možná že pět hvězd je moc, ale já si prostě nemůžu pomoct, natolik mě to bavilo, že tu plnou napálím.
Peter.Melon
  18. 2. 2014, 16:04
Dobrá fantasy kniha.Je i docela humorná.Šnupec jistě stojí za zmínku i za alespon jedno přečtení...Je to humorně laděná kniha s množstvím humorných okamžiků!
ssassi
  20. 5. 2014, 22:37
přečetla jsem celou zeměplochu, hezky popořadě. tahle knížka je parádní, jako většina ostatních. na terrym se mi líbí ta jeho nádherná tolerance, multikulturní pozitivní přístup bez xenofobie a rasismu. ale v poslední knížce už to na mě působilo až přehnaně. a tentokrát jsem z knížky cítila jakousi melancholii.....
veselice
  13. 7. 2012, 20:55
Takový tipický Pratchett. Četl jsem od něj prakticky všechno co u nás vyšlo a musím říct, že má i mnohem lepší kusy. Ale to se vzhledem k počtu knih o zeměploše dá pochopit. Příběh je svižný a protkaný humanistickou nití. Nese poselství, že všichni jsme si rovni, ať už jste trol, člověk, vlkodlak nebo skřet. Své místo pod zeměploškým sluncem si tady musé vybojovat skřeti za vydatné pomoci velitele Elánia. Všem, kteří jsou fanošci stejně jako já, bych doporučil před přečtením trochu si osvěžit knížku Buch, jež vyšla před časem. Příběh se na ni občas odkazuje, ale není to přímo nutnost. Jinak Terrymu samosebou držím palce v jeho boji s nemocí a přeji štěstí s dalšími knihami.
cizinec
  10. 6. 2013, 20:20
Páně Pratcheta poněkud podprůměrnější kniha. Ale objektivně pořád kvalitní počtení.

Apropos - jediný Zeměplošský román, ve kterém nevystupuje Smrť.
LoriMyers
  22. 2. 2013, 19:37
Začátek zbytečně roztahaný, ale konec měl opět rychlý spád a vše bylo odpuštěno. Samuel Elánius jakožto jedna z mých nejoblíbenějších postav Zeměplochy byl jako vždy výborný. :)
Deamoon
  22. 10. 2012, 19:17
dokonalý Samuel Elánius včele Městské hlídky! Nevím jestli je to tim že je to klasický Pratchett nebo tim že jsem puberťák ale děsně sem se u toho bavil.Nelze jinak než za pět.