Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Moje světočára

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Moje světočára

Podtitul: Neformální autobiografie


Autor:
Originální název: My World Line. An Informal Autobiography
Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 2000
ISBN: 80-204-0861-4
Počet stránek: 160
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (2000) 80-204-0861-4 160

Ve fyzice se pod pojmem světočára rozumí unikátní trajektorie vybraného objektu při jeho cestě v prostoru a čase. Stejně tak i Moje světočára George Gamowa provádí čtenáře vybranými okamžiky života jednoho z nejznámějších vědců a propagátorů vědy minulého století – a rozhodně se nejedná o nudný příběh. Po studiích na Leningradské univerzitě se mladý George Gamow setkává se samotnými zakladateli jaderné fyziky a kvantové mechaniky – Ernestem Rutherfordem v Cambridge a Nielsem Bohrem v Kodani. Roku 1931 se vrací do Sovětského svazu a ocitá se v sevření filosofie „ideologické čistoty sovětské fyziky“ – tento termín mimo jiné obnáší zákaz přednášení o Heisenbergově výkladu kvantové teorie a popření platnosti Einsteinovy speciální relativity. Gamow nedokázal tento nátlak dlouhodobě snášet a po dvou letech se mu daří společně s manželkou emigrovat do Spojených států, kde od té doby žil až do konce svého života v roce 1968.

Ve stejném roce, prakticky až do své smrti, pracuje George Gamow i na své neformální autobiografii. Přestože se nenacházel vždy pouze v jednoduchých situacích, o to je překvapivější, s jakým vtipem a nadhledem dokáže svůj život zpětně hodnotit. Moje světočára je tak nejen svědectvím o počátcích moderní fyziky a biologie (na nichž obou se Gamow podílel), ale i o putování výjimečné osobnosti časoprostorem. (Založil/a: rummanji)

(více)  

Štítky

více  
George Gamow George Gamow
*04.03.1904 - †20. 8. 1968

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ailees
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 4. 2013, 10:26
Gamowova schopnost popularizace vědy je známá a jeho smysl pro humor jednoduše legendární - a oboje se naplno projevilo v jeho "neformální" autobiografii. Nejde o pouhé vykreslení životních úspěchů a proher (pokud nějaké byly) George Gamowa, ale hlavně o obraz vzniku moderní fyziky. Pro mě naprosto šokující byla pasáž o tvrdé konfrontaci vědy s ideologií Sovětského svazu v průběhu 30. let minulého století. Jen jediné mě na Světočáře mrzí - že ji autor nestihl zcela dokončit.