Moje světočára

Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Mladá fronta - 2000
ISBN: 80-204-0861-4

Mladá fronta (2000) 80-204-0861-4 160

Ve fyzice se pod pojmem světočára rozumí unikátní trajektorie vybraného objektu při jeho cestě v prostoru a čase. Stejně tak i Moje světočára George Gamowa provádí čtenáře vybranými okamžiky života jednoho z nejznámějších vědců a propagátorů vědy minulého století – a rozhodně se nejedná o nudný příběh. Po studiích na Leningradské univerzitě se mladý George Gamow setkává se samotnými zakladateli jaderné fyziky a kvantové mechaniky – Ernestem Rutherfordem v Cambridge a Nielsem Bohrem v Kodani. Roku 1931 se vrací do Sovětského svazu a ocitá se v sevření filosofie „ideologické čistoty sovětské fyziky“ – tento termín mimo jiné obnáší zákaz přednášení o Heisenbergově výkladu kvantové teorie a popření platnosti Einsteinovy speciální relativity. Gamow nedokázal tento nátlak dlouhodobě snášet a po dvou letech se mu daří společně s manželkou emigrovat do Spojených států, kde od té doby žil až do konce svého života v roce 1968.

Ve stejném roce, prakticky až do své smrti, pracuje George Gamow i na své neformální autobiografii. Přestože se nenacházel vždy pouze v jednoduchých situacích, o to je překvapivější, s jakým vtipem a nadhledem dokáže svůj život zpětně hodnotit. Moje světočára je tak nejen svědectvím o počátcích moderní fyziky a biologie (na nichž obou se Gamow podílel), ale i o putování výjimečné osobnosti časoprostorem. (Založil/a: rummanji)

George Gamow George Gamow
*04.03.1904 - †20. 8. 1968

Ailees
  22. 4. 2013, 10:26
Gamowova schopnost popularizace vědy je známá a jeho smysl pro humor jednoduše legendární - a oboje se naplno projevilo v jeho "neformální" autobiografii. Nejde o pouhé vykreslení životních úspěchů a proher (pokud nějaké byly) George Gamowa, ale hlavně o obraz vzniku moderní fyziky. Pro mě naprosto šokující byla pasáž o tvrdé konfrontaci vědy s ideologií Sovětského svazu v průběhu 30. let minulého století. Jen jediné mě na Světočáře mrzí - že ji autor nestihl zcela dokončit.