Originální název: Papillon

BB art (2013) 978-80-7461-333-3 584
BB art (2010) 978-80-7381-721-3 583
BB art (2005)
Československý spisovatel (1971)

Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele.

Jednotlivá vydání jsou většinou rozdělena do dvou svazků, vcelku jsou vydání od BB art z roku 1999, 2005, 2006, 2010 a 2013. (Založil/a: nehodnotit)

Henri Charrière Henri Charrière
*16.11.1906 - †29.07.1973

Magyana
  16. 5. 2013, 20:31
Skvělá kniha o pravém přátelství, o nespravedlnosti a zlovůli francouzského trestního systému a hlavně o nezdolné touze po svobodě, za kterou je hlavní hrdina ochoten a nucen tvrdě platit.
Motýlek by neměl chybět v žádné knihovně.
Keatin
  11. 8. 2013, 12:00
Motýlka jsem četla s přestávkami cca 1 rok, nesedl mi vypravěčský styl a také co se týče množství útěků jsem se začínala ztrácet, bylo to stereotypní, nudné a únavné. Nevím, možná mám jiný pohled na věc, ale prostě mě to příliš nebavilo, asi vybočuji z proudu, ale je to tak, přesto dávám tři *, byla bych nespravedlivá, napsáno je to dobře, jen mi to prostě nesedlo.
jehlaspichlas
  15. 12. 2012, 19:44
Kniha Motýlek. Nejste-li srab, který všechno vzdá a toužíte po svobodě, uděláte cokoliv, abyste se ze špíny co nejrychleji dostali ven a začít nový život. To znamená vyvarovat se zbytečných kyksů a komplikací, které vás mohou okamžitě poslat zpět nazpátek, odkud jste přišli. Přitom můžete zažít spoustu dobrodružství jako hlavní hrdina zvaný "Motýlek".
scajo
  16. 6. 2012, 13:22
Řešit, zda je to opravdu skutečný autorův příběh, považuji za zcestné a ať už je pravda jakákoliv (já se po ní nepídím), tak bych kvůli žádnému zjištění nešel s hodnocením níž a rozhodně bych na tohle výjimečné literární dílo nekoukal jinak. Motýlek je prostě úžasná kniha a vtáhla mě jako málo co jiného. Nesmrtelná klasika, na jejíž čtení se nedá zapomenout a určitě si ho jednou zopakuji. 100%
LadysR2
  28. 1. 2013, 9:54
Závidím všem, kdo dali 5/5. Já to kouzlo v tom nenašel. Přečetl jsem jen první díl a hrozný zklamání. Frajerskej jazyk a nesmyslný tempo mi spíš vadilo. Ale napřed jsem viděl film, tak možná proto. Ale ten styl v knize mi prostě vadil
Melian
  8. 8. 2013, 14:27
Do Motýlka mě přímo vnutil táta s bráchou, a já jim za to budu vždycky vděčná. Ani nespočítám, kolikrát jsem četla s vykulenýma očima nebo s otevřenou pusou. Motýlek je právem jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih, pro její drsnou a syrovou atmosféru a skvělý svižný příběh, nad kterým zůstává rozum stát.
wendieta
  24. 11. 2013, 22:43
Motýlek mě zasáhl. Ať už to je, či není Charriereho životní příběh, v každém případě na tom něco pravdy bude. A to podmínky v jakých vězňové v koloniích přežívali a pak přátelství, která se tam uzavírala. Doslova přátelství na život a na smrt. Na tuto knihu asi nikdy nezapomenu.
rahzul
  24. 11. 2014, 16:54
Skvělý dobrodružný román. Motýlkovi jsem držel palce při každém jeho pokusu o útěk. Většina z nich skočila fiaskem a mnohdy i smrtí některého z Motýlkových společníků. Stejně ale nechápu proč nezůstal u těch indiánů... :-)
M.ikolka
  6. 2. 2016, 14:27
Přestala jsem číst asi v půlce, už jsem to prostě nedala. Celé to vyprávění mi přišlo hrozně zdlouhavé a tím pádem i nudné. Někdy mi připadalo i dost nereálné a přehnané, s jakou lehkostí se z věznice dostali a jak je poté ve všech státech s nadšením přijímali a obletovali, tomu se mi až nechce věřit.
bojovnicka
  19. 7. 2011, 12:23
Opravdu super kniha. Děj je velmi napínavý, odehrává se na mnoha místech a člověk hlavnímu hrdinovi "fandí". O to zajímavější čtení je, že je příběh inspirován skutečnými událostmi. Ráda si přečtu znovu..
Mersault
  21. 7. 2013, 16:54
S nadsázkou se nebojím říci, že dočtením románu o Motýlkovi skončila jedna, i když velmi krátká, etapa mého života. Takhle mě prostě ještě žádná kniha nepohltila. Všechno další "čtivo" má u mne od této chvíle laťku hodně vysoko.
Arakkis
  28. 12. 2012, 13:40
Neúnavný boj za svobodu a spravedlnost protíná celý život Henri Charrièra alias Motýlka, který se neustále pokouší uprchnout z nelidských podmínek trestanecké kolonie, kam byl poslán za vraždu, kterou nespáchal. Během těchto dobrodružství získá spoustu přátel i nepřítel a zažije neuvěřitelné situace mimo jiné na ostrově malomocných nebo v indiánské vesnici. To snad ani nejde mít nerad. Kniha určitě patří mezi mé oblíbené.
Ale proč sakra nezůstal u těch indiánů?! :)
frikulinka81
  20. 6. 2012, 18:52
Zatím jsem přečetla jen první díl. Možná je to kniha vhodnější pro muže a kluky než pro ženy, protože jsem se jí prokousala velmi pomalu. Prostě mě tolik nevtáhla.
Beránek
  15. 6. 2011, 19:49
Kniha se mi velmi líbila a určitě na ni budu vzpomínat jako na "paní knihu". I když je příběh tak nějak smyšlený, určitě tím příběh neztrácí své kouzlo...I přesto, že příběh je sepsaný na základě vyprávění, povídek či báchorek nesmíme zapomenout, že sic to nebyla přímá realita pro autora, ale pro lidi, kteří opravdu existovali.
Morreluc
  29. 10. 2015, 20:44
Více jak pět set stránek neskutečné vůle a přesvědčení, že i přes všechno co se mu stalo je život úžasné dobrodružství, které stojí za to prožít. A jak už je popsáno níže v komentářích je to knížka co stojí za přečtení, ale ne každému se bude líbit. Občas zní až neuvěřitelně.
cajdex
  9. 5. 2013, 9:29
Trochu zklamání. Úplně mi nesedl autorův styl psaní, takže to šlo poměrně ztuha, ale nakonec jsem knihu dočetl. Kniha rozhodně není špatná, především myšlenka a základní poselství příběhu je velmi zajímavá, leč forma zaostává. Další věc, která mě zaujala a dost zklamala, je naprosto černobílé vidění postav, které autor čtenáři předkládá, přičemž ti hodní jsou vesměs těžcí zločinci a ti zlí jsou bachaři a další strážci zákona a pořádku. Takže slovy motýlka: "Zavraždil několik lidí pro pár peněz, ale je to správný chlapík".
Hami37
  3. 5. 2012, 20:48
Tady u té knihy člověku dojde, že žít stojí za to, a když člověk skutečně moc chce pocítit svobodu tak to přeci jen dokáže. Nejsmutnější na tom je, že tito muži dnes již asi opravdu neexistují. Knihu 100% doporučuji a můžu říct, že byla dokonalá. A komentáře typu, že to byl obyčejný vrah a tak dal, tak ty si myslím, že určitě nejsou na místě. Nikdo z vás v té situaci nebyl, počítám že na takovéto místo se asi už nedostane a neví o tehdejším životě vůbec nic. Spíš je to smutné, když si na to někdo vytvoří takovýhle názor.
maciii
  30. 12. 2011, 11:12
Pro mě obrovské zklamání. Kniha vůbec nepůsobí jako autobiografická zpověď, spíše je to odosobněná reportáž o útěku, bez hlubších popisů, ať už prostředí nebo jednotlivých hrdinů, jejich charakterů a pohnutek. Vyprávění letí tak strmě, že ani nedává možnost čtenářově fantazii se na chvilku pozastavit a pokochat se fascinujícím dobrodružstvím a vytváří tak zvláštní paradox, kdy jsem se u děje se slušným spádem vlastně většinu času nudila. Zároveň mě rozčilovaly téměř nereálné situace, kdy byli uprchlící skvěle příjímáni kamkoliv se vrtli a všichni, od indiánů až po ředitele vežnic je milovali a dělali všechno proto, aby jim pomohli, přestože o nich téměř nic nevěděli. V druhém díle se však Charriere uskromnil, je o něco popisnější, emotivnější, není tak uspěchaný a téměř celý děj se odehrává v jednom trestaneckém táboře, kde autor celkem věrohodně vykresluje život věznů i své vlastní pocity. moje hodnocení je průměr nepovedeného prvního dílu a jeho mnohem lepšího pokračování.
Lucka D.
  16. 10. 2013, 21:33
Po Motýlkovi dostal můj první osmák (degu) jméno - také pro svou neutuchající touhu utíkat z klece...
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 18:54
Napinava knizka o nespotane touze po svobode. Podle meho nazoru je Motylek nejdobrodruznejsi knizkou. Clovek s ni cestuje, poznava a touzi spolu s hlavnim hrdinou utect stereotypu, ktery ho (nas) dennodenne obklopuje.
geofre
  12. 2. 2012, 10:01
Nejprve bych rád zareagoval na komentáře ULLa a DUDYho otázkou, která z knih, které jste kdy četli a jsou napsány podle skutečné události, nebyly přikresleny autorem, nebyly více či méně zfantastičtěny nebo jejich role ve všech příhodách zveličeny?? Já osobně takovou knihu neznám, nevím o žádné, která by byla napsána naprosto přesně do písmene tak, jak se ona věc (o níž kniha pojednává) stala. Kdo z vás všech, může říct, co přesně a do jaké hloubky autor "ukradl" někomu jinému? Nikdo, kdo by nebyl na každém kroku s ním! Tato kniha mě chytla a nepustila. Byly zde pasáže u kterých mě až mrazilo a byl jsem rád, že to jen čtu a nemusím žít. Pro mě opravdu kvalitní počtení a titul se zaslouženým místem v mé knihovně...
Pethushka
  1. 2. 2016, 22:10
Kdyby byla kniha o něco málo kratší, podle mě by jí to jenom prospělo. Některé pasáže jsou neskutečně zajímavé, u některých je to bohužel přesně naopak. Času stráveného nad touto knihou rozhodně nelituji, ale znovu už ji číst zřejmě nebudu.
marecek42
  4. 1. 2016, 17:05
Tento příběh, ať vymyšlený nebo skutečný, je pro mě silným vyprávěním o touze po svobodě.
Tetování motýlka mám taky a inspirací mi byla právě tahle kniha.
olala
  6. 11. 2015, 20:48
Motýlek je jedna z nejpoutavějších knih, jaké jsem kdy četla. Popis prostředí, které (doufejme) nikdy osobně nepoznám mě fascinoval a já nemám naprosto co vytknout. Tuto knihu by podle mého názoru měl přečíst každý.
easydrink
  26. 2. 2015, 21:49
Velmi čtivá a zajímavá kniha popisující snahu Motýlka dostat se na svobodu. Přestože dneska víme, že zdaleka ne všechno co tam Motýlek popisuje a vydává za své, skutečně prožil, knihu můžu pouze doporučit.
Saxana
  25. 3. 2014, 8:57
Kniha není špatná, ale souhlasím s Keatin - příliš stereotypní. Jeden nevydařený útěk střídá druhý. Nejvíc mi vadilo, jak autor na několika místech prozrazuje, co se bude dít dál a jak to celé nakonec dopadne. To podle mě knize hodně ubralo na napínavosti, protože jsem od začátku věděla, že se Motýlek na svobodu nakonec dostane, a už jsem jen znuděně přihlížela dalším jeho nevydařeným pokusům o útěk a příhodám z vězeňského prostředí a čekala, kdy už bude konec, protože kniha rozhodně nepatří k nejútlejším. Takže místo toho, aby byl Motýlkův vytoužený útěk na svobodu jakýmsi vyvrcholením celé knihy, to byla jen další z řady epizod, ze kterých je kniha poskládaná, které jsou sice zajímavé, ale dost se opakují. Kniha na mě působí spíš jako reportáž, ne jako dobrodružný román, ale asi to byl autorův záměr.
MT23
  13. 11. 2013, 13:17
Kniha napínavá a čtivá již od první strany.. Nyní, když jsem asi v ¾ celé knihy začínám číst pomaleji, protože se mi ani za boha nechce knihu dočíst a vložit ji do sekce "přečtené".. :)) Neskutečný příběh -> neskutečná kniha..
jolly.devil
  24. 2. 2012, 18:54
Teda po komentarich tady jsem strasne zklamana...brala jsem knihu tak,ze se jedna o skutecny pribeh a o to vic jsem z ni byla unesena...Ale odprostim-li se od zklamani,musim napsat jen: Uzasna Uzasna,Uzasna! Patri mezi me nejoblibenejsi a jelikoz jsem ji mela jen pujcenou, planuji co nejdrive koupit,jelikoz ta nesmi v me knihovne chybet!!

---------------------

banan
  30. 7. 2013, 14:05
.. neuveritelne cteni.. nemam slov, snad jen, ac byl na motivy teto knihy natocen i film ve velke mire opevovan a chvalen, me zklamal. Chapu, ze se do nej nemohlo v te dobe vejit vzhledem k rozpoctum vse, ovsem pak je mozna lepsi netocit nic kdyz to nejde .. Ovsem je to jen muj nazor se kterym jiste mnozi nesouhlasi ..
Kostner
  27. 2. 2013, 21:28
Geniální kniha :).Všem doporučuju.Viděl jsem i film,a ač ho mám velmi rád,tak musim říct,že knížka je 10x lepší :)
Zomáš Tajíc
  18. 2. 2013, 20:09
Perfektní kniha. Má všechno co má kniha dle mého gusta mít. Velmi chytlavý, napínavý děj. Bral jsem ji jako skutečný příběh. A teď už je mi to fuk, jestli byl nebo nebyl. Důležité je, že v době kdy jsem ji četl byl :-)
Slečna Kristýna
  12. 10. 2011, 12:25
Opravdu mě velmi rozhořčilo se dočíst, že to není přímo Charrierův příběh. Celou dobu jsem to tak strašně prožívala s ním a potom... No ale, když pomineme tenhle fakt o mýtech, je to naprosto skvělá knížka, která člověku nedovolí přemýšlet nad ničím jiným.
delif
  7. 4. 2011, 19:49
Jednoznačně nejdobrodružnější knížka jakou jsem kdy četl. Pokud máte rádi rádi příběhy z vězeňského prostředí, vřele doporučuji
A že je příběh zkonstruován? Tak ať...
dudy
  14. 1. 2011, 18:58
Jak píše Ull. Kdyby tato kniha měla nálepku román namísto skutečný příběh, byla by zatracována za přílišnou nadsázku. Kdežto takhle je to pozoruhodný příběh pozoruhodného muže, který nebyl nic jiného než vrah a vykradač cizích příběhů.
ull
  5. 12. 2010, 12:58
Kniha pro mě ztratila své kouzlo v momentě, kdy jsem se dozvěděl, že je příběh v podstatě smyšlený a sepsaný na základě báchorek a zveličených příběhů které se v trestaneckých koloniích vyprávěly (a udály)....Henri je sepsal v neskutečně zajímavý boj o svobodu a krutě na tom zbohatl. Jeho skutečný útěk byl spíše klidným odchodem.