Nové světy ve vesmíru

Nové světy ve vesmíru

Podtitul: Objevování exoplanet

Originální název: Les nouveaux mondes du cosmos
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Paseka - 2007
ISBN: 978-80-7185-755-6

Paseka (2007) 978-80-7185-755-6 228

Objev exoplanet, planet u jiných hvězd, než je naše Slunce, je jedním z největších úspěchů astronomie na prahu třetího tisíciletí. Jsme ve vesmíru sami? Na tuto otázku, kladenou už déle než dvě tisíciletí, budeme zdá se brzy znát odpověď.(?) Přispívá k tomu fantastické vylepšení spektroskopické techniky v posledních letech.

Autoři, přední odborníci v problematice exoplanet, dávají poutavým způsobem nahlédnout do astronomické kuchyně a historie objevování těchto nesmírně přitažlivých vesmírných objektů. Zároveň čtenáře seznamují se širší problematikou, která s otázkou exoplanet souvisí: s historií objevování planet sluneční soustavy, s klasifikací hvězd, se základy spektroskopie.

Michel Mayor (1942), astrofyzik, profesor Ženevské univerzity a ředitel observatoře v Ženevě, je jedním z objevitelů první extrasolární planety a poté mnoha dalších, oceněným řadou cen za své objevy. Pierre-Yves Frei je vědecký redaktor a nostitel ocenění za popularizaci vědy (1998).

Překlad: Michal Stupka (Založil/a: Sedmikráska)