Třetí povídky z vesmíru

Třetí povídky z vesmíru Originální název: Třetí povídky z vesmíru
Poprvé vydáno celosvětově: 1963

Svět sovětů - 1963

Svět sovětů (1963)

Tentokrát se čtenáři v této knížce setkají s autory, které už znají. Obrátili jsme se v časoprostoru nazpět a snažili se vybrat také zajímavé povídky z období astronomicky nazíráno sice pranepatrně časově vzdálených, ale z hledisek vývoje vědeckofantastické literatury málem předpotopních. Tak se nám podařilo sestavit výbor, který do jisté míry zobrazuje vývoj názoru sovětských spisovatelů (a vědců píšících beletrii) na tento literární druh.

Vývoj probíhá od popularizační utopie Ciolkovského a Obručeva, přes sociální podobenství A.Tolstého a klasika tohoto žánru A.Běljajeva, který usiluje vytvořit rovnováhu mezi poučným záměrem a napínavým syžetem, až po dnešní autory; ti se snaží ve svých pracích všechny tyto prvky spojovat. Protože jsme chtěli seznámit naše čtenáře s méně populárními povídkami, nemohli jsme samozřejmě zařadit vždy do výboru ty nejvýznamnější z autorova díla.

POVÍDKY:

V pásu asteroidů (Konstantin Eduardovič Ciolkovskij)
Společnost pěti (Alexej Nikolajevič Tolstoj)
Nad propastí (Alexandr Romanovič Běljajev)
Přelud v poušti Gobi (Vladimír Afanasjevič Obručev)
Atol Fakaofo (Ivan Antonovič Jefremov)
Dílčí předpoklady (Arkadij Natanovič Strugackij, Boris Natanovič Strugackij)
Pruhovaný Bob (Anatolij Petrovič Dněprov)
Glegy (Ariadna Grigorjevna Gromova) (Založil/a: Varden)