A hroši se uvařili ve svých nádržích

A hroši se uvařili ve svých nádržích Originální název: And The Hippos Were Boiled In Their Tanks
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Maťa - 2009
ISBN: 978-80-7287-135-3

Maťa (2009) 978-80-7287-135-3 182

Kniha, kterou v r. 1945 společně napsali dva tehdy ještě neznámí autoři, budoucí ikony beat generation. Na podkladě skutečného příběhu zabití, do něhož byli oba autoři zapleteni, se odvíjí obraz poválečného New Yorku s jeho podsvětím plného drog, posedlosti, vášní a násilí. Název knihy odkazuje na skutečnou událost požáru v cirkuse, kde se "hroši uvařili ve svých nádržích". (Založil/a: Rakohammas)

Antonín
  19. 3. 2015, 22:12
Jedna z knih, kterou jsem objevil čistě náhodou, mě přivedla pro mě v tu dobu k neznámým autorům. A jak už to tak bývá na autory jsem narážel čím dál více. začal jsem se tedy o ně zajímat a překvapení ehjhle oni jsou světová klasa. Takže je nemohu opomenout ve své čtenářském deníku. Dlouho jsem vybíral čím začít a teď si myslím že jsem vybral správně. "A hroši se uvařili ve svých nádržích" pro mne byla prvotinou od těchto autorů. Kniha mě upoutala svým názvem, který pro knihu není vůbec podstatný a přesto ji tak vystihuje. Pokud jde o tento neobvyklý titul, William Seward Burroughs jej vysvětloval takto: " To tenkrát hlásili v rádiu, když jsme psali tu knihu. V nějakém cirkuse došlo k požáru a hroši se uvařili ve svých nádržích. Tak to použijeme jako název knihy. " A takhle se rodí skvělé nápady, a to myslím všeobecně. Já si to vysvětluji trošku po svém. Po přečtení mně přišlo že název je smyčkou pro rčení "Každý je zodpovědný za své jednání". Co se týče příběhu. Nemám co dodat, obyčejné, lidské a pravdivé. Člověk by si aji řekl že od války se snad na tomtou způsobu žití nic nezměnilo. Jsem rád že jsem se pustil do čtení těchto autorů a těším se na další skvělé čtivo.
Sabotteur
  27. 1. 2012, 13:34
Zásadní kniha? Ani náhodou. Poměrně zábavné, ale mimo popisu zlomového okamžiku rané historie Beat Generation bez větší hodnoty.
maris
  26. 12. 2010, 23:46
Velice zajímavý příběh napsaný dvěma kultovními autory. Když se k tomu přidají ještě fascinující fakta ohledně knihy samotné, objeví se jedna ze zásadních knih beat generation.
Marie-La
  3. 9. 2012, 9:55
Poměrně zábavné- to sedí. Zásadní není nějakým přínosem pro literaturu, ale ve faktické rovině je to celkem zásadní. A myslím, že i ten děj bez zlomu je důležitej pro představu o oních lidech.