V polévce miso

V polévce miso
Originální název: In za miso súpu

Argo - 2008
ISBN: 978-80-7203-977-7

Argo (2008) 978-80-7203-977-7 205

Rjú Murakami, „enfant terrible“ současné japonské literatury, patří mezi nejvýraznější představitele japonské moderní prózy.
Polévka miso je stejně jako tato kniha zvláštní směsí nasládlého, hořkého, kyselého a slaného. Hlavním hrdinou románu je mladík Kendži, který si na vysněnou cestu do Spojených států vydělává prováděním zahraničních, převážně amerických zákazníků nočním Tokiem. Jeho protipólem je zlověstně tajemný americký turista Frank, který si jej na několik dnů najme pro putování po těch nejpokleslejších podnicích a jehož osobnost vyvolá v Kendžim vlnu strachu a podezírání.

Kniha je zároveň profesionálně zpracovaným thrillerem a promyšleným psychologickým románem s bohatým, až vizuálně působícím jazykem. Čtenář, který začne postmoderní balení thrilleru plného krutého násilí a sexu postupně loupat jako cibuli, objeví příběh o samotě, lásce a přátelství. O strachu ze života i smrti. O ztrátě vlastního já. O pokrytectví světa, ve kterém žijeme. (Založil/a: jamalka)

Rjú Murakami Rjú Murakami
*19.02.1952

Peetuliska
  12. 5. 2014, 10:35
Děj průměrný, styl vyprávění také. Na to, jak všude slyším, jaká je to bomba mi to nepřišlo jako nic omračujícího. Příběh, který se nemusí číst více než jednou. Cizinec----sexuální průmysl v Japonsku---vraždy, víc nic, jen zklamání.
jatox
  14. 9. 2011, 13:38
Kvalitní japonský surový psycho. Přečteno jedním dechem. Styl psaní zcela nezadrhávající. Chvílema přiměřeně úchylný. Má to atmosféru a je to dost napínavý, takže nudit se určitě nebudete. Pěknejch 85%:)
Kele De
  11. 8. 2013, 19:07
Velmi zajímavá věc. Napsaná čtivě (přečteno za jedno odpoledne). Po přečtení se člověk musí stále v duchu vracet k ději i k postavám a snažit se najít odpovědi na otázku: co bylo pak? Rozhodně doporučuji
Tyet
  14. 3. 2010, 19:42
Moc hezká, neobvyklá knížka
Henkie
  18. 8. 2015, 13:55
Asi dobrý, ale mně dělalo problémy se prokousat tou temnou atmosférou a u některých pasáží se mi docela zvedal žaludek. Dojem z celé knihy se vylepšil při čtení posledních stránek. Jinak asi nic pro mě.
Topka
  12. 11. 2016, 15:15
Kniha byla hodně zajímavá. Má v sobě hodně napínavých okamžiků, které jsem poté zajímavě vyostřeny. Druhá poloviny kniha je spíše k zamyšlení...a za to jsem ráda, bez této části, by ta první byla jen přehlídkou surovosti, sexu a strachu. Kniha ve mně po přečtení zanechala zvláštní pocity.
Makulenka
  4. 9. 2016, 9:59
Zajímavé bylo vykreslení rozdílu mezi americkou a japonskou kulturou. Dej byl ale na můj vkus bizarní. Napsáno je to ctive,ale znovu bych číst nemusela.
Plue
  30. 9. 2016, 10:37
Nic moc. Autor se zjevně snažil zaujmout tím, že děj příběhu zasadil do japonských čtvrtí se sexuálním průmyslem a Američana popisoval jako nějakou tajemnou nadpřirozenou bytost. Pár týdnů po přečtení už ani pořádně nevím, o čem kniha byla.
Weetr
  5. 7. 2013, 9:48
Velmi povedená knížka. Vzpomínám na to, jaký ve mně zanechala silný zážitek z četby. Po dlouhé době něco jiného a zcela nespecifického. Vtáhne vás do děje a prožíváte zvláštní osudy zcela jiných lidí. Nemohla jsem se tenkrát od ní odtrhnout. Což je dobré znamení, žee :)
waltrk
  30. 1. 2012, 9:14
Vyborna knizka, slusnej preklad, skvela psychologie postav, styl psani, jak autor strida formy, celkove perfektni, barvitej popis, napinavy jak blazen.....A to ucho v pi...., sila.
bungalov
  23. 12. 2013, 10:17
Jako mnoho ze zde přítomných, přečteno prakticky na jeden nádech. Vážně se mi líbilo, jak se příběh v polovině změnil v syrové drama a po té šel do stylu psychologického románu. Za mě o kousek lepší než jmenovec Haruki :)
Rychart
  8. 11. 2014, 21:38
Měl jsem z toho šok. To co tam je, to přišlo zcela bez varování a znenadání. Je to strhující kniha, která od začátku někam směřuje, člověk neustále něco očekává, a ono něco nakonec přijde. Ale úplně něco jiného, než jsem si byl schopen vůbec představit.
Mike
  26. 4. 2012, 17:09
No čekal jsem od toho mnohem víc, zas takový psycho to nebylo. Dobře byl zachycen vztah Američan vs. Japonec. Polévka miso je směsí hořkého, slaného, kyselého a sladkého, jak napsal sám autor.
melpamene
  7. 8. 2010, 11:32
prvni do cestiny prelozena kniha tohoto autora ktera dokazuje, ze s Haruki Murakamim ma Rjú spolecne pouze jmeno.. presto je z teto novely patrna jak silna japonska poetika, tak autorovo ovlivneni zapadnim svetem a jeho literaty.. asi prvnich 20 stranek jsem si musela zvykat na styl psani a lehkou zmatenost pribehu, ale postupne me syrovost popisovane japonske spolecnosti, ktera rozhodne nepatri ke smetance dostala.. 7/10
Zaori
  5. 8. 2010, 16:13
tahle knížka na mně nepochybně zanechala nějaké stopy.. nejdřív se mi moc nelíbil styl vyprávění a vůbec samotný příběh, který na mě působil jaksi úchylně, nicméně když se začalo schylovat ke konci, tak se to víceméně obrátilo a konec se mi fakt líbil. Hodně zvláštní počtení, doufám, že se dostanu ještě k nějaké knížce od tohoto autora.
Luchan
  15. 6. 2010, 15:15
Pěkná knížka, čtění rychle odsípá, ale zároveň nutí k zamyšlení. Velmi dobře vykreslena psychologie obou hlavních postav a atmosféra nočního Tokia. Všem vřele doporučuji.