Pobřeží dětství

Pobřeží dětství Originální název: Barndommens Kyst

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1951

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1951)

Řada povídek ze života dánského lidu. Tématicky jsou různorodé: čerpají z venkovského Bornholmu (kraje Nexöova), z prostředí rybářů, kameníků i hlavního města. Těžký je život vykořisťovaných a když Nexö vstoupil do literatury, zdálo se mu, že pro ně není naděje. Ale stále jasněji se mu rýsuje možnost vítězného boje za práva pracujících. Až na povídku poslední (napsanou k 1. lednu 1949) vznikly povídky této knížky v letech 1894-1915. Jejich autor se nedal svést žádným z "moderních" směrů a zůstal vždy důsledným realistou. Ve vysoké umělecké hodnotě a v ideovosti díla tkví jeho význam. Dnes - jak dokazuje též "Novoroční povídka", uvažující o politickém vývoji r. 1948 - zaujal Nexö nekompromisně své místo v táboru míru a skutečné demokracie. (Založil/a: milanr)

zeus
  22. 11. 2015, 11:44
Zajímavá zádumčivá a syrová kniha o životě obyvatel ostrova Bornholm. Mám rád severské, jakoby oparem či mlhou zastřené knihy.