Farář světa

Farář světa

Podtitul: Život Jana XXIII.

Originální název: Pfarrer der Welt - das Leben Johannes XXIII.

Karmelitánské nakladatelství - 2009
ISBN: 978-80-7195-358-6

Karmelitánské nakladatelství (2009) 978-80-7195-358-6 277

Románový životopis papeže Angela Roncalliho, který vstoupil do moderních církevních dějin jako Jan XXIII.
Na Janu XXIII. není vůbec nic tajemného, nebyl ničím jiným než knězem zcela zakořeněným v Kristu, knězem, který dobrotou svého srdce objímal celý svět. Když čteme jeho Duchovní deník a sledujeme běh jeho života, znovu a znovu potkáváme jeho oblíbené světce a je zvláštní, jak velice spoluutvářeli nejniternější jádro jeho bytosti.
Měl prostotu svatého Josefa, mírnost biskupa Františka Saleského, veselost vlámského jezuity Johannese Berchmanse, humor apoštola kluků Filipa Neriho, čistotu šlechtice Aloise z Gonzagy a stejnou lásku k chudobě jako František z Assisi. Navíc ale z každého jeho skutku, z každého jeho slova, z celé jeho osobnosti vyzařoval Kristus, jehož radostnou zvěst nejen hlásal, nýbrž i žil.
Nechyběli lidé, kteří jeho svéráznosti nerozuměli, kteří ho někdy dokonce tvrdě kritizovali, nikdo však nezůstal neosloven velikostí jeho utrpení a umírání. S onou tichou veselostí, jíž se vyznačoval celý jeho život, vítal sestru smrt – po těžkém martyriu své nemoci zesnul v pokoji s Pánem i s lidmi.
Byl to náš učitel jak v životě, tak ve smrti. Na sotva koho jiného se lépe hodí slova, která zpívá církev na Velký pátek o Ukřižovaném: „Oboediens factus – byl poslušný až k smrti, a to k smrti na kříži.“ Chceme-li stůj co stůj hovořit o „Mysteriu jménem Roncalli“, pak se nám nejsnáze odhalí v jeho biskupském heslu, které si osvojil již v raném mládí a po celý svůj život je věrně naplňoval: „Oboedientia et Pax! – Poslušnost a pokoj!“ (Založil/a: AGAMENON)

PiGiFr
  11. 11. 2014, 11:49
Světci vlastně mají úplně jednoduchý a radostný život, lidé je mají rádi, respektují je, světci mají mnoho přátel, kamarádů, na všechny se stále usmívají, nikdy nemají žádný problém. Tak nějak mi kniha vyznívá. Někdy možná až příliš optimistická. Ikdyž je vše podáno krásně, jednoduše a povzbudivě, možná se zde zapomíná na obyčejné lidské starosti, běžné situace, krize, zklamání, pády a prohřešky. To mi v knize chybělo.