Tvoje slza, můj déšť

Tvoje slza, můj déšť

Podtitul: Přítomnost Arnošta Lustiga

Originální název: Tvoje slza, můj déšť
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2634-5

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2634-5 184

Kniha rozhovorů s Arnoštem Lustigem, které s ním vedli jeho dcera Eva a mnozí přátelé – Miloš Forman, Květa Fialová, Ivan Passer, Václav Havel a další známé osobnosti.

Jako trvalá vzpomínka na tohoto významného literáta vznikl také stejnojmenný dokumentární film, který připravila také Eva Lustigová: „Film jsme natáčeli v Praze pomalým tempem, od oslavy jeho osmdesátin v prosinci 2006 až do jeho smrti v únoru 2011. Doufám, že film uvidíte a že ve vás zanechá to nezachytitelné z přítomnosti Arnošta i jeho přítomnost samu. Vedl ho a žil v ní od 21. prosince 1926. Žila v ní i moje maminka, Arnoštova jediná žena, Věra Weislitzová od července 1948 do 11. května 2009. A teď k jeho očím. Každý člověk má dvě. Jedno vážné, jedno bezstarostné. Obě potřebuje, aby viděl svět a aby byl v rovnováze. Jaké oči má Arnošt Lustig? Jako jeho jméno. Jeho křestní jméno, dané maminkou Terezií, mou babičkou, zní v němčině ernst – vážný. Naproti tomu příjmení převzaté jako osud od otce Emila, mého dědečka. V němčině lustig je veselý. Když jste s ním, je převážně lustig. Když je sám se sebou, sám v sobě, je převážně ernst. Je jako jeho oči.”

Součástí kompletu je DVD se stejnojmenným filmem (87 min.), který má premiéru na 47. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. (Založil/a: al-ma)

Eva Lustigová Eva Lustigová

vycpi
  8. 7. 2012, 16:30
Kniha je pro mne poněkud zklamáním, protože tohle si pan Lustig opravdu nezasloužil. Kniha totiž vychází z filmu (ale ne vše, co je v knize, je prý ve filmu, ten si tedy ještě šetřím). Prvních 38 stran je shrnutím dalších zhruba 150 stran (bohužel i celé odstavce se opakují - jako by ta první část byla pro někoho, kdo nemá čas na celou knihu), občas chybí návaznost (Ivan: Odcházíme do zahraničí s Milošem, pak zmínka o Kopeckém, ale za několik stránek se zjistí, že se jedná o Miloše Formana), občas chybí kusy vět (jde o přepis z rozhovoru a tím pádem když třeba pan Lustig nedořekl myšlenku, chybí i v knize a věty nedávají smysl), občas pravopisné chyby (mi-my ... opět vzniklé z přepisu např. "Tak mi tady, já jsem tady měla pak, to byl jeho největší kamarád Ota Pavel, a tak jsme byli s Otou Pavlem" - strana 26.) Film jsem si šetřil po knize, teď se na něj chystám, ale možná bude lepší se nejdřív podívat a pak číst...