Originální název: Golet v údolí

Nakladatelství Lidové noviny (2001) 8071065293 360
Československý spisovatel (1983) 360
Československý spisovatel (1953) 284
Melantrich (1937) 254

Kniha se skládá ze tří povídek popisujících drsné živobytí obyvatelů židovské vesnice na Podkarpatsku. Lidé ve vesnici se řídí ustálenými obyčeji a náboženskými příkazy, které spojují židy, i bohaté a chudé. Obec žije v jakési izolaci.

Povídky:
Zázrak s Julčou
Událost v Mikve
O smutných očích Hany Karadžičové (Založil/a: nehodnotit)

Rames
  3. 10. 2011, 19:49
Popis života ortodoxních židů s nádechem romantiky i tragédie.Krásné příběhy,které si budete pamatovat leta po přečtení.
svobodka
  11. 11. 2012, 16:13
Mě osobně nejvíc zaujala povídka O smutných očích Hany Karadžičové, ta mě nejvíce oslovila. Ale celé dílo se mi moc líbilo, podle mého názoru je nejlepším Olbrachtovým dílem. Jen je ve všech těch povídkách takový smutek, i když místy jsou humorné. Je to humor přes slzy.
LadysR2
  31. 1. 2013, 7:17
Bajnyš, Pinche, Mojše, Kahan, Hanele, Šlojme.... Nádhernejma postavičkama se tahle útlá knížečka jen hemží. Přečtěte si to. Dýchne na vás lidskost
Veve721
  25. 9. 2016, 21:23
Krásná kniha povídek o životě ortodoxních židů. Velice mě zaujala a i film se povedl, právě díky filmu jsem sáhla i po knize a byla jsem mile překvapena.
Fafyna
  3. 1. 2016, 12:58
Díky Haně Karadžičové 4*. Příběhy mají svoje kouzlo, ale tragika Hanelina osudu je prostě romanticky krásná.
kathykat
  4. 9. 2012, 14:08
Musím přiznat, že ze začátku jsem byla trochu skeptická, kniha se mi nečetla zrovna lehce, neuměla jsem se soustředit a už už jsme ji chtěla odložit. Ale udělala jsem dobře, že jsem tak neudělala. Zdlouhavý popis mikve atd. mě opravdu nebavil, ale pak už to stálo za to. Je fakt, že v knize bylo spoustu výrazů, kterým jsem nerozumněla, ale poslední povídka o Hanele stála za to. Posledních 30 stran jsem doslova hltala, bylo to velmi napínavé. Celkově kniha byla pro mne přínosná, mohla jsme si udělat obrázek, o životě židů, o síle víry atd.
pouler
  30. 6. 2011, 19:03
Krásná kniha o "zapomenutém" koutu někdejšího Československa. Perfektní čeština autora, krásně poetické text a zachycení krajiny i lidských osudů malé židovské osady kdesi v Karpatech. Ovšem ten přebal tady je trochu mimo. Toto je doba, kdy slovo šoa ještě bylo budoucností pravda pogromy ještě v paměti chasidů byly více než živé. Zajimavé jsou i filmové adaptace této látky...