Originální název: Lucy Crown

ISBN: 80-206-0465-0

Naše vojsko (1995) 80-206-0465-0 208
Mladá fronta (1970) 265
Mladá fronta (1968) 250

Shawova kniha oživujezajímavým způsobem starý oidipovský motiv v podmínkách moderní americké společnosti. Chlapec, který velice lpí na své matce, ji přistihne při nevěře, a tato okolnost zvrátí celý osud jinak průměrné ,,normální" středostavovské rodiny. Umění Irwina Shawa tkví v tom, jak s motivem zachází, jak sleduje lidi, kteří se najednou chtě nechtě musí držet pravdy a skutečnosti a upřímnosti, ač jejich přirozeným živlem je iluze, konvence, vyježděné koleje navyklých reakcí.
Román se odehrává zčásti v Americe, zčásti ve Francii, kde matka a syn hledají po druhé světové válce stopy otce, kterého vlastně oba svým jednáním pomáhali zahubit. Shaw je výborný znalec amerického i francouzského prostředí, mistr dialogu a skvělý vypravěč, takže kniha kromě zamyšlení nad analogiemi, jež nutně svým tématem vyvolává, je i velmi poutavým čtenářským zážitkem. (Založil/a: Larunka)

vladislaus
  6. 4. 2013, 14:16
Kniha popisuje netypické následky nevěry manželky a matky. Ukazuje, jak hrozivé je žít bez schopnosti odpuštění.