Tamtamy dosud zní

Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Orbis - 1966
ISBN: 11-032-66

Orbis (1966) 11-032-66 176

Napsat něco nového o tropické Africe není dnes u nás již jistě lehké, zvláště jde-li o cestopis. Vždyť od roku 1960, kdy tento kontinent pronikl náhle, takřka přes noc, do popředí zájmu světové veřejnosti, napsalo se a vydalo u nás hodně cestopisů o zemi, která se probouzí. Autor této knihy, jehož povoláním je výzkum afrických jazyků a kultury, se proto cílevědomě snažil podat vedle obvyklých cestopisných črt i něco jiného. Zavádí nás sice také do velkoměst s ultramoderní architekturou i vesniček zapadlých v buši, do neznámých městeček, která se náhle dostala na mapy celého světa, i do zřícenin starých paláců zašlých říší. Kromě toho si však všímá též významných období v životě Afričanů, takových kamžiků a stránek života, jako jsou narození a výchova, vzdělání, zvyky i zábava, rodinný život a víra, a které vytvářejí dohromady to, co bychom mohli nazvat životní styl. Autor proto prokládá své cestopisné črty příběhy skoro povídkovými, které se přihodily lidem, jež potkal na svých cestách, nebo o nichž slyšel vyprávět. Čtenář z nich také pozná, že z afrického denního života nevymizel zdaleka tradiční smysl pro humor, vtip a legraci, které mohou být vítány i ve spěchu života ovlivněného moderní civilizací. (Založil/a: vladislaus)

Petr Zima Petr Zima