Pevné pouto

ISBN: 978-80-7388-319-5

XYZ (2010) 978-80-7388-319-5 365
XYZ (2008)
Egmont (2003)

Nevšední příběh vyprávěný ze záhrobí zavražděnou čtrnáctiletou školačkou, která pozoruje, jak bez ní pokračuje život na Zemi a v její rodině. Tato dívenka byla nejen brutálně zabita, ale navíc i znásilněna a její tělo policie nikdy nenalezla. Krátce poté, co ho její duše opustila, ocitne se v nebi, kde se jí splní vše, nač jen pomyslí. Ovšem až na jediné: už nikdy nebude s těmi, které má ráda, nedospěje a nebude prožívat totéž co její kamarádi. Ale má možnost se na Zemi a své nejbližší dívat a sledovat, jak se s její smrtí postupně vyrovnávají a hledají k sobě znovu cestu. Když pomineme jisté prvky fantasy, je to "normální" román o vztazích, lásce, hledání, náklonnosti, spravedlnosti či smiřování, který je napsán velice podmanivým a citlivým stylem a kultivovaným jazykem, což jen podtrhuje dobrý překlad. A nechybí mu ani napětí a humor. Na filmové adaptaci tohoto knižního bestselleru právě pracuje Peter Jackson. (Založil/a: nehodnotit)

Alice Sebold Alice Sebold
*06.09.1963

LuciusWlk
  6. 11. 2012, 21:13
Nevšední příběh určitě ano. Nevšední zážitek bohužel ne. Příběh dobře začíná, zajímavě. Zvědavost u někoho, kdo příběh nezná je klad k prokousání se první půli. V tomto místě je děj pravděpodobně nejzajímavější a dalo by se říci dynamický, ale poté se to zadrhne a děj se neuvěřitelně roztáhne, zpomalí a vyšumí do vágního konce. Možná jsem ovlivněný Jacksonovým filmovým zpracováním, které bylo vynikající a děj byl, díky přizpůsobení filmovým podmínkám, dynamičtější. Takže si troufám říct, že jde o vzácnou vyjímku, kdy film překonal knižní předlohu.
---------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Takové příběhy stojí za to vidět. Mimosmyslový pohled na svět Saoirse Ronan je úžasným zpestřením. Někomu může lézt na nervy, ale v závěru vše krásně docvakne na ty správné místa a v tom je Jackson pan režisér. ( komu popřípadě nedocvaklo, doporučuji shlédnout ještě jednou ). Film i přes svou délku mě držel a nepustil. Málokdy jsem přál nějaké herecké postavě tolik utrpení jako vrahovi v tomto snímku. Trochu mě proto zamrzelo, že ho tak nějak semlely boží mlýny. Trochu zaujatě ( mám 8 měsíční dceru ) jsem mu přál nějakou radůstku ve stylu Ctihodného občana. Nejděsivější na tom všem totiž je, že to není až tak daleko od dnešní reality. Jedním slovem tedy: vynikající.
Snicketka
  26. 10. 2012, 20:43
Kniha pěkná ze začátku jsem měla pocit, že ji odložím ale nakonec jsem jí dočetla až do konce. Shlédla jsem i film který byl moc pěkný a hlavně ta písnička na konci filmu.
MargarethMatthews
  23. 9. 2012, 19:54
Musím souhlasit s uživatelem Halalí. Ke knize jsem přistupovala jako k něčemu, co mne chytne a nepustí. Bohužel jsem příběhem nebyla pohlcena a ani okouzlena. Oceňuji však nápad, zpracování a "náladu" knihy.
Tardis
  19. 11. 2014, 13:39
Nedočteno, především kvůli příliš rozvleklým popisům nudného života na předměstí, navzdory událostem na začátku příběhu.
Samael
  28. 3. 2013, 23:22
Tady je to asi takhle-50 stran ujde a zbytek je nuda,nuda a nuda!!!Měl jsem co dělat abych to dočetl.
Gigant
  1. 1. 2016, 22:18
Smutná a hodně depresivní kniha s velkou dávkou nevyužitého potenciálu. Protože jsem se těšil na netradiční detektivní román, byl jsem poměrně zklamán. Ve skutečnosti se jedná o psychologický, a ne detektivní román, se zřejmými prvky naturalismu. Téma jako takové by v rukou zkušeného spisovatele detektivek mohlá být jedinečná bomba. V tomto zpracování je ale vidět těžkopádnost autorčina stylu, který je rozvleklý. Zvláštní byla také časová posloupnost a obecně až přehnaný časový rámec, ve kterém se příběh odehrává (8-10 let?).

3* - 55/100.
Halalí
  25. 5. 2010, 12:16
Román psán v ich-formě, kterým si Alice Seboldová trochu léčí psychiku a zahání příšerné vzpomínky, protože stejně jako hlavní hrdinka Suzie byla znásilněna. Román se snaží až urputně zaujmout naše srdíčka, na někoho zapůsobí, na někoho méně. Já bohužel zapadám do té druhé kategorie. Kniha je podle mě cílena na dva typy čtenářů, čtrnáctileté dívky a oběti znásilnění. Ostatní čtenáře nejspíš zaujme jen stěží… Suzie z jakéhosi „přednebí“ (očistce) pozoruje postupný rozpad rodiny a marné pátrání policie, násilník pan Harvey je vcelku nezajímavý a Suzie je typická hrdinka dívčích románků (nevýrazná, ale v nitru chytrá a výjimečná). Přes prvotní nadšení z netradičního konceptu se u mě bohužel dostavilo spíše rozčarování.
EdnaMoodnii
  28. 10. 2012, 17:39
Trochu jsem překvapená, když tady čtu, že někomu dělalo problém začíst se... Mě kniha naprosto pohltila, nemohla jsem se odtrhnout :-).
pravablondska
  20. 2. 2012, 13:51
Ze začátku musím říct že nepatřím ani k jedné skupině - podle Halalí. Kniha mě dostala okouzlila...Představa toho co je po smrti je užasná...nikdo doopravdy nechce , aby to skončilo...tuhle knihu jsme si zamilovala...ano je to brečící kniha,ale nádherná...
Prví jsem viděla film a na knihu narazila čistě náhodně a nečekala že bude tak dobrá.
trpaslyk
  21. 5. 2011, 22:41
Myslím, že je to pěkně napsaná knížka. Chvílemi sice propadáte pocitu "jaktože jsem si půjčila takovýhle románek pro čtrnáctileté holčičky?!", ale po chvíli se to zase všechno mění na krásný psychologický román, sledujete zajímavý vývoj postav apod. Stojí za přečtení.
TeoCZE
  7. 8. 2012, 7:46
Opravdu zajímavá a velmi, velmi smutná kniha. Hezky napsané, čte se dobře a téma je také čtivé, i když smutné. Určitě se ještě podívám na film, prý je také hezky zpracován.
mash4077
  16. 7. 2016, 8:34
Kniha se mi líbila, stejně jako film. Trochu mi kazil zážitek ne zrovna povedený český překlad knihy, což je škoda. Občas jsem měl pocit ale, že, kniha je místy zbytečně rozvleklá a možná drobné zkrácení by jí neuškodilo. Jinak příběh je opravdu pěkný.
Kaili
  8. 5. 2013, 10:34
Knihu hodnotím velmi vysoko, stejně jako filmové zpracování. Probouzí otázku - co je potom, po smrti, opravdu ještě něco probíhá? Je to krásné, je to nebe? Asi ne, nevěřím na posmrtnou existenci, ale tyto otázky i mrazení z neznámého kniha i film vyvolávají. Těžko napsat, líbilo se mi, protože příběh je velmi smutný a krutý, i s těmi souvislostmi, které nutně vyvstanou, ale určitě zapůsobil.
Jizi
  24. 8. 2011, 9:30
Jak říká moje dobrá kamarádka M. - Pevné pouto je totálně brečící kniha. Nesouhlasím s názorem Halalí, nemyslím, že by byla cílená na oběti znásilnění nebo čtrnáctiletým děvčatům - (naštěstí) nepatřím ani k jedné skupině a Pevné pouto mě hodně zasáhlo. Popis smrti hlavní hrdinky je o to mrazivější a děsivější, když si čtenář uvědomí, že Alice Seboldová se sama stala obětí znásilnění... Při čtení se mi neustále vybavovalo, že ne nadarmo se říká, že rodiče by se neměli dívat do hrobu svých děti. O to horší je, když ani nevíte, kde ten hrob leží. Rozpadající se rodina, děvče, které nikdy nedospěje a svět, který se nepřestává točit - to vše naservírované ve velice čtivém balení.
Amy
  29. 9. 2010, 14:49
Na tuto knihu jsem se moc těšila, viděla jsem ukázky na film, tak jsem se rozhodla, že si nejprve přečtu knihu, ale moc nadšená jsem nebyla.. Nějak jsem se nemohla začíst..a nezaujala mě velice..a abych řekla pravdu ani film mě nějak nenadchl..ale určitě, zajímavý nápad..něco jiného..