Pernštejnský tis

Pernštejnský tis

Podtitul: Pověsti ze Zubří země

Originální název: Pernštejnský tis
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Pověsti z okolí hradu Pernštejn. (Založil/a: Antonín)

salahadin
  23. 8. 2012, 12:24
Pověsti Jurmanovi šly. Na této knize jsem vyrůstal a hltal ji všemi doušky. Kdeže ty časy jsou. Akorát nevím, odkud tyto příběhy čerpal. Protože mnoho pověstí v sobě obsahuje všechna klišé, archetypální příběhy, které jsme slyšeli snad milionkrát, jen doplněné o pomístní a místní názvy lokalit. Nadčasové příběhy, ale časově a lokálně přemístěné do povodí Svratky. Tak trochu autora podezírám, že několik pověstí nemá základ v lidovém vyprávění, ale autorově snaze naplnit knihu pověstmi, aby stály za vydání. Ale to je jen moje osobní domněnka.
Bystřický
  14. 4. 2013, 10:29
Ovšem právě na pověstech se Jurman naučil svým literárním podvodům, které později "úspěšně" rozvinul v jiných svých spisech. Část pověstí v jeho sbírkách je nechutně vykradena jak ze sbírek J. Pavelky z Bystřice, tak z publikovaných knih Karla Kallába. Jejich skutečné autory přitom záměrně vynechává a tato zcizená dílka si bez trochy studu (spíše s pocitem hrdinství nad dobře vykonanou krádeží) přivlastňuje. Některé z pověstí, které vydává za původní a za doklad regionálního folkloru, si přitom zcela vymyslel. Samy pověsti představují jedno z mála Jurmanových děl, která neoplývají vulgárními výpady na vše kolem, co mu neskládá jeho každodenní povinnou dávku poklon a nepodporují jeho patologicky se rozvíjející narcistické sklony, známe-li však pozadí jejich vzniku, musíme také je, stejně jako vše, co zmíněný autor vyplodil, smést na vršící se hromadu nechutného odpadu.
Borovecký
  8. 11. 2012, 15:50
Pověsti si jsou holt v mnoha krajích a místech podobné. Jurman však píše logicky, zajímavě a má pěkný jazyk. Určitě jsem četl pověsti v horším podání, tady jsou fajn i ty nové doplňky o různých vraždách. Opravdové morytáty.