0.4 Soumrak civilizace

0.4 Soumrak civilizace Originální název: Human.4

Egmont - 2012
ISBN: 978-80-252-2254-6

Egmont (2012) 978-80-252-2254-6 180

„Jmenuju se Kyle Straker a už neexistuju." Tak začíná příběh Kylea Strakera nahraný na starých magnetofonových páskách. Můžete si myslet, že ty pásky jsou nějaký nepovedený vtip. Ale možná jsou dokladem historie minulého světa. Ale pokud ty pásky mluví pravdu, pak to znamená, že všechno, co si myslíme, že víme, je lež. A když je všechno lež, míníme tím také sebe? Nahrajte se zpět do světa nové generace. (Založil/a: kati2818)

Magyana
  12. 6. 2016, 13:29
Na tuhle knížečku jsem se několik let chystala.
Zalíbila se mi už před lety v knihkupectví, protože ta obálka je prostě povedená. Tehdy jsem ji koupila a darovala, očíst jsem ji nestihla.
A pak byla k nesehnání.
A když se mi konečně dostala do rukou, potvrdilo se mi, co jsem si myslela. Je fakt dobrá.

Rozjezd je možná trochu pomalejší a vlastně celý ten příběh není nijak dramaticky akční. A přitom je skvělý. Hlavní myšlenka knihy vám dá zabrat, protože se k ní i po dočtení neustále vracíte, vrtá vám hlavou, musíte na ni myslet.
Při čtení mi pořád naskakovala vzpomínka na Wyndhamovy Midwichské kukačky. Ne že by byl příběh nějak zvlášť podobný (i když určité společné rysy by se našly), spíš ta atmosféra a pocity, které kniha vyvolávala, mi Wyndhama připomněly.

Výborné jsou i pasáže, které jsou do příběhu Kylea Strakera vsunuté - nejdřív jsem z nich byla trochu zmatená (proč vysvětlují tak obyčejné a zřejmé věci?), ale pak mi to najednou secvaklo a pochopila jsem. Pro dokreslení atmosféry nemají chybu.

Mimochodem, Mike Lancaster napsal i další díl. Ten však v češtině nevyšel. Škoda.
Moreanne
  9. 8. 2014, 19:31
Poměrně útlá knížečka, četba tak na pár hodin. Hodně mi připomínala Věk zázraků - popisuje takovou svým způsobem "katastrofu bez katastrofy" pohledem obyčejných, nedůležitých lidí, kteří byli v (ne)správnou dobu na (ne)správném místě. Jestli tam ty zápory patří, nechť posoudí každý sám. Závěr knihy dost nutí k zamyšlení: "A co když je na tom byť jen špetka pravdy?"
teola
  12. 10. 2013, 13:19
Zajímavá myšlenka, navíc kvalitně zpracovaná. Mám ráda knihy, které ve mně doznívají postupně (a na které po přečtení nedokážu přestat myslet). Řečeno asi bylo všechno, co autor sdělit chtěl - nicméně si umím představit, že by tento příběh šlo dále rozvinout.
SADS
  25. 9. 2016, 16:14
Zajímavá kniha, škoda že není druhý díl, začátek je takový trochu horový, ale nekonec je to dobrá kniha.
01Baruska
  12. 7. 2016, 15:02
Už je to nějaký pátek co sem knihu četla. Přesto je to naprosto šílený ale originální námět. Jen mě mrzí že není trochu delší, rozhodně bych nějaký ten nášup ocenila.
mitulka
  26. 12. 2012, 13:49
Knížku jsem přelouskala během dvou dnů, je docela útlounká, takže to byla otázka chvilky. Co k tomu říct? I když byla útlá, bylo v ní řečeno vše, co mělo být řečeno, žádné zbytečné podrobnosti, prostě vše k věci. Mimozemská invaze v jiné podobě mě opravdu zaujala a po přečtení knihy jsem měla chvíli nutkání si říct a co když je to tak i doopravdy??
aquark
  23. 3. 2014, 22:20
Velice zajímavá zápletka kdy člověk do určité chvíle neví, o co vlastně jde...a ani pak to neztrácí na poutavosti. Kniha se četla skoro sama, je to čtení na jedno odpoledne ;)
Myraelle
  10. 3. 2013, 21:12
Přečíst mi jí trvalo pět hodin. Prostě s jí nešlo jen tak odložit. Skvělá knížka při jejímž čtení mrazí.