Cestování ve středověku

Poprvé vydáno celosvětově: 1986

H&H - 2003
ISBN: 80-86022-90-0

H&H (2003) 80-86022-90-0 520

Tato kniha se obrací k odborníkům i laikům, kteří by si rádi udělali obrázek o způsobu života ve středověku a konkrétně o cestování, a možná by chtěli zjistit, zda "mobilita" naší doby je skutečně tak jedinečná, jak se tvrdívá."...Častokrát jsem byl na cestách - v nebezpečí na řekách, v nebezpečí od lupičů, v nebezpečí od vlastního lidu, v nebezpečí od pohanů, v nebezpečí ve městech, v nebezpečí v pustinách, v nebezpečí na moři,... v námaze do úpadu,... o hladu a žízni, v častých postech, v zimě a bez oděvu." Tato slova apoštola Pavla by mohlo tehdy potvrdit mnoho lidi, potulných kleriků a žebráků, nemocných, kupců, poutníků a rytířů. Středověk nám zanechal velké množství pramenů, v nichž se zmiňují jednotlivé aspekty cestování. Jsou to např. životopisy, kroniky, celní registry, zprávy o stavbách mostů a špitálů, obrazy..., takže autor se zabývá nejen okolnostmi, podmínkami a způsoby cestování, ale plasticky líčí i konkrétní události a fascinující lidské osudy (např. křížové výpravy, náboženské pouti, Kolumbovy výpravy, Marca Pola atd. atd.). (Založil/a: martheen)