Psí srdce

Psí srdce Originální název: Sobačje serdce

Odeon - 1989
ISBN: 80-207-0073-0

Odeon (1989) 80-207-0073-0 221

Kratší novela, odehrávající se těsně po revoluci v Rusku. Slavný lékař nalezne na ulici zbídačeného psa, ujme se ho a začne o něj pečovat. Protože však rád experimentuje s lékařskou vědou, provede pokus i na psovi, jenž se posléze začne pozvolna měnit v člověka..

Bulgakov novelu napsal počátkem roku 1925, nicméně poprvé byla v autorově vlasti otištěna až v roce 1987. Text ležel do té doby v archívech a šířily se jen neurčité zvěsti o jeho obsahu. (Založil/a: hanuschka)

vladislaus
  7. 10. 2013, 15:59
Dobrá satira sovětského režimu. Začátek vyprávěný psem mne ale bavil více než druhá polovina knihy. Psí hlášky byly trefné.
zoro2
  5. 1. 2016, 7:58
Co vznikne zkřížením buldoka a Alíka? Bulík, no nebo spíš občan Barykov, kterého v audio verzi knihy skvěle namluvil Boris Rösner. Když uvážím dobu, kdy to bylo napsáno, tak se jedná o poměrně zdařilé dílo.
dollyk
  29. 9. 2016, 23:52
Jedním slovem skvělé. Dvěma slovy velmi zábavné. Třemi slovy milé, rozverné, poučné. Čtyřmi slovy Baryk je nejlepší pes. Pěti slovy Barykov je ten nejhorší člověk. Šesti slovy satira bez servítků plná velké moudrosti. Sedmi slovy Bulgakov v nejlepší formě mě zase dostal.
kacer_rampa
  6. 7. 2015, 11:32
Hezký popis raně revolučních let sovětské Moskvy je pozadím pro zábavné prvorepublikové sci-fi. Velmi chytrá knížka se zajímavým twistem. Souhlasím s vladislausem, že část psaná z pohledu psa je ta najzábavnější.
Zajímavostí je, že existují tři překlady, v každém má pes jiné jméno ať už držící se originálu "Šarik", nebo snažící se o převod smyslu "Bobík" až po čistě počešťující "Baryk".