Originální název: A Monster Calls

Slovart - 2017
ISBN: 978-80-7529-218-6

Slovart (2017) 978-80-7529-218-6 216
Jota (2012) 978-80-7462-151-2 216 ilustroval Jim Kay

Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. A překvapivě si chce... povídat! Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?

Příběh napsal Patrick Ness, autor dystopické trilogie CHAOS, podle námětu Siobhan Dowdové, která ji už sama napsat nestačila. (Založil/a: al-ma)

Patrick Ness Patrick Ness
*1971

Skřítek
  13. 1. 2013, 10:30
Trýznivě temný příběh. Jim Kay je mistr grafiky, souhlasím s Navabaca, že i díky němu je hrůzostrašnost dotáhnutá do detailu.
teola
  13. 3. 2014, 22:01
Přiznávám se, brečela jsem jako želva. I já musím vyzdvihnout temné ( a zároveň tak krásné) ilustrace - zážitek z knihy maximálně podtrhují. Knihu směle doporučuji, ale pokud máte sklony k slzavému údolí (jako já), raději k četbě nakupte zásoby kapesníčků.
psychoklara
  6. 6. 2014, 9:07
„Pro děti a mladistvé“ – to jsem se dozvěděla až z obalu, kde stálo, že tato kniha patří mezi nejlepší tituly pro děti a mládež roku 2011. Přestože jsem si po přečtení tohoto detailu připadala s knihou v ruce trochu jako pitomec (zvlášť když jsem uvnitř uviděla to řádkování a široké odstavce typické pro dětské knížky), nelituji, že jsem ji koupila. Nicméně dětem jí budu číst nejspíš za trest :) a teprve po dosažení minimálně 12 let věku, protože tohle rozhodně není četba pro mrňata. Příběh je z počátku velmi děsivý, strach a hrůza z netvora se ale během chvíle vytratí a zůstane jen smutná vážná realita, a ačkoliv by děti měly takové příběhy znát a vědět, jak končívají, nejsem si jistá, jestli by si samy knihu vybraly… (Určitě bych tady uvítala komentář někoho, kdo tuto knihu dítěti četl)

Informace o autorce námětu Siobhan Dowdové je něco, co děti možná pominou, ale nám dospělým ten nepříjemný fakt bude sedět za krkem po celou dobu čtení a ke konci rozhodně vzbudí o to víc emocí.

Z pohledu dospělého člověka je to rozhodně kvalitní dílo, místy jsem ale trochu postrádala dětské nadšení. Přesto musím dát pět hvězd, ta pátá je za ilustrace, které jsou zkrátka brilantní! Perfektně podtrhují atmosféru, přidávají dramatičnost a přitom nechávají dost prostoru fantazii čtenáře.
navabaca
  9. 11. 2012, 18:17
Možná příběh o tom, jaké nepříjemné a hrůzostrašné myšlenky napadají čas od času každého z nás, možná o něčem jiném. Ale určitě o tom, že všechno je jinak a žádný svět není černobílý.
První dva netvorovy příběhy mi připomněly Bajky barda Beedleho, nebo spíše jejich využití v heptalogii o H. Potterovi.
Vynikající, přesto těžko hodnotitelná kniha, která čtenáře doslova vcucne do svých stránek (i díky temným ilustracím Jima Kaye) a jejíž některé řádky čtete zadumaně, nevěřícně či láskyplně několikrát dokola.
vanous95
  4. 3. 2014, 23:07
Důkaz toho, že i cenově levná knížka dokáže čtenáře moc potěšit. Tato knížka mě v knihkupectví upoutala svým hororově pojatým obalem, který perfektně reprezentuje nádherné ilustrace, které jen dokreslují celkový požitek z četby. Osobně mě velice zaujal vztah nemocné, umírající matky a jejího syna Conora i styl autorova psaní - poutavý, stručný a výstižný. Myslím, že by se na základě této knihy dal natočit solidní psychologický horor...
Huckleberry Finn
  22. 11. 2016, 9:12
Nečekaně silný příběh. Získal si mě hned na začátku a v napětí udržel do samotného konce. Navíc po dobu četby na mě doléhala otázka: Jak může někdo vymyslet a napsat tak dokonalou věc? Jsou tu výborné náměty, myšlenky, silná dějová linka, nečekané zvraty, mystika, tajemství a všechno to hlavně do sebe dokonale zapadá. Jen závěr jsem čekal trochu jiný, ale na tom v podstatě tolik nezáleží. Z celkového pohledu je to kniha, která si zcela právem zaslouží literární ocenění i filmové zpracování.
Astonius
  26. 10. 2016, 19:28
To děsivé a nervy drásající v této knize není netvor, ale "rodinná situace", která ho vyvolala.... Kniha je trochu o něčem jiném, než se tváří - a řeší trochu jiný druh strachu, než který jsem předpokládala. Dětem podle mého názoru moc určená není, protože i dospělý z ní je úplně rozhozený, natož dítě... Ten tísnivý pocit, který kniha vyvolává, je uvnitř, psychický - není to tak, že by se člověk pak bál o samotě potmě.... Krásné ilustrace celou atmosféru umocňují. Musím však říct, že kdybych předem věděla, o jakém konkrétním neštěstí bude kniha pojednávat, nečetla bych ji.
stavradka
  9. 12. 2014, 9:27
Pohádka přesně dle mých představ. I když pravda, dětem bych ji asi porcovala po částech od určitého věku a těm, s určitými sklony k dekadenci. Prioritně bych neuváděla jako dětskou knihu, znám děti, co by tuhle nedaly a dlouho by z ní měly psychické trauma. A pak ty, co by si v ní libovaly, asi nechat na posouzení rodičům. Komu se líbí, doporučila bych od Connollyho - Knihu ztracených věci, trochu mi to tahle kniha připomněla, ale je to jemnější a veselejší. Pro mě každopádně klenot. Ilustrace skvělé. A sama jsem se přistihla u těch povídek, jak je aplikuji do života a přemýšlím, kdo v tom životním příběhu byl vlastně ten netvor a jak dopadl. A s tím mým klíčovým příběhem .... taky jsem začala bulet jako želva, při vcelku jednoznnačném požadavku, zda si sama nelžu do kapsy. A jak důležité je ve správnou chvíli položit správnou otázku. A velká pravda o dospělých, tohle děláme často! Smířlivé lhaní si, abychom se lépe vypořádali s realitou všedního dne. Pět hvězd :-)
ZouZoja
  27. 9. 2016, 10:29
Krásná kniha, kterou jsem měla z počátku tendenci podceňovat. Když jsem ji začala číst, tak jsem si připadala trochu jako hlupák, protože zejména řádkování a použitý jazyk evokovaly dojem, že se jedná o knihu pro děti. Nicméně musím přiznat, že mě nakonec text uchvátil a celý příběh byl pro mě velmi silný. Při čtení mě chvílemi mrazilo a i nějaká ta slza ukápla. Takže pro mě silný zážitek z knihy, od které jsem po jejím otevření neměla takřka žádná očekávání.
Lejlika
  23. 10. 2016, 21:40
Kto ešte nečítal neviem načo čaká. Je to dojímavá kniha ktorá je obohatená o perfektnú grafiku. Neviem síce či aj knihy v preklade sú také isté ako v originály nakoľko ja som ju čítala v angličtine. Myslím, že Siobhan Dowd by bola hrdá ako si Patrick Ness poradil s jej námetom na aj keď krátky ale o to krajší príbeh
Viac v recenzii http://wild-alphabet.blogspot.co.uk/2016/10/patrick-ness-monster-calls-volani.html
MeowDevil
  8. 5. 2016, 18:27
Zkombinujte klasickou černobílou pohádku s krutě šedou realitou a máte jednu z nejkrásnějších a nejsmutnějších knížek, které jsem četla. Taky se musím přiznat, že jsem si pobrečela. Ale doporučuji přečíst. Mně to nezabralo víc než pár hodin, ale mám pocit, jako by mi tahle knížka přidala pár let.
margarethcross
  21. 12. 2015, 13:10
Knihu jsem si přečetla vyloženě kvůli trilogii Chaos a kvůli ohromným ilustracím. Ačkoliv příběh nebyl bůhví jak originální byl napsán tak, aby jste prostě jenom četli a četli. Díky ilustracím, které příběh doprovázeli, jsem nebyla schopna stavu knihu odložit, a tak, když jsem si poslzela nad Conorovým životním příběhem, jsem si zopakovala soplení ještě jednou na konec, když jsem knihu odkládala.

"Nesuď knihu podle obalu", ale řeknete sami, copak to šlo? S touhle knihou jsem vedle určitě nešlápla, určitě si ji ještě jednou přečtu a můžu jen doporučit dál, protože je to krásný, silný a emotivní příběh, který navzdory ohranému nápadu, budete hltat slovo po slovíčku.
JanaK7
  11. 9. 2015, 15:25
No, já z knihy tak nadšená nejsem. Asi bych ji nedoporučovala dětem. Fakt by mě zajímaly dojmy dítěte, které si ji přečetlo, (ale já ji rozhodně nikomu k přečtení nepodstrčím), mně prostě jako čtení pro děti a mládež nepřijde. Jako jo, toto téma by nemělo být tabu, ale takhle si jeho začlenění do běžného života nepředstavuji. Taky jsem ji zhltla za jedno odpoledne, taky si pobrečela, ale to je prostě tím námětem, je jasné, že takový námět dojme i drsňáka. Ale ta omáčka kolem mě prostě nějak nebavila. Já jsem asi stará škola, ale mládež by podle mě měla číst "verneovky, KODky a Lanczovky." Dávám dvě hvězdy za úchvatnou grafiku, knihu posílám do světa a svému dítěti dám na čtení Dva roky prázdnin.
drinni
  28. 9. 2014, 11:13
Už dlouho se mi nestalo, že by mě příběh nadchnul natolik, až by mi ukápla slzička. Ten děj a ilustrace co podtrhovali děj.....KRÁSA....Na tuhle knížku můžu říct jen jediné....Děkuju za námět Siobhan a Děkuji za dokončení Patricku.......Děkuju
AndysSsek
  30. 5. 2014, 9:27
Čtení knih jsem propadl teprve nedávno a tak by mě nikdy nenapadlo, že by mě kniha mohla dojmout. Brečel jsem jak malá holka. Knihu jsem četl pomalu a věnoval jí čas, i když by se dala přelouskat během dopoledne. Možná právě proto na mě příběh působil tak silně a realisticky. S každou přečtenou stránkou jsem se těšil na další ilustraci, která byla dokonale potemnělým stylem vykreslena a zatahovala mě do děje. Od Nesse mám na řadě další jeho díla, tak doufám, že budou stejně skvostně psaná jako Volání netvora, i když to nebylo přímo jeho dílo. *****
beba12345
  11. 2. 2014, 0:39
Na tuto knihu jsem přišel náhodou díky autorovi, protože jsem se o něj začal zajímat díky trilogii Chaos a jsem rád, že jsem jí objevil. Kniha s hodně citlivým tématem, které je pro citlivé osoby, jako jsem Já, hodně smutné a ten, kdo je opravdu hodně citlivý si i pobrečí, navíc kniha je nádherně ilustrovaná. 90%.